«Ми сьогодні працюємо як волонтери, без будь-яких зарплат, аби лиш люди отримували необхідну їм інформацію, – каже головна редакторка газети «Трудова слава» із прифронтового міста Оріхів на Запоріжжі Світлана Карпенко. – Місто досі значною мірою позбавлене електропостачання, і газета – це для людей єдиний спосіб дізнатися про те, що відбувається навколо них».
– Випускати газету під постійними обстрілами, яким ворог піддає Оріхів, неможливо, – розповідає Світлана Володимирівна. – Коли розпочалася війна, ми переробили підготовлений 24 лютого випуск і відправили його на друк. Але «Укрпошта», на жаль, на той час уже зупинила свою роботу в наших громадах…
Відтак розпочалися обстріли, і колектив редакції роз’їхався по більш безпечних місцях. Світлана Карпенко перебралася до Запоріжжя, де її підтримали колеги з обласної організації Національної спілки журналістів України, а відтак – і Центру журналістської солідарності НСЖУ. З від’їздом із Оріхова писати можна було лише в соціальних мережах…
Цьогоріч у березні Оріхів відвідав голова НСЖУ Сергій Томіленко.
– Назавжди в моїй пам’яті залишаться незабутні враження від нещодавнього відвідування Оріхова, – розповів він згодом. – Місто зруйноване, в ньому немає ані світла, ані води, ані газу… Але воно не скорилося! В ньому і сьогодні, як колись, відчувається незламний козацький дух, який панує скрізь на Запоріжжі! – зазначає Сергій Томіленко. – Люди, які, попри обстріли, залишаються в Оріхові, хочуть отримувати інформацію. Вони хочуть отримувати перевірену інформацію!
Запам’яталися голові НСЖУ й слова місцевих представників волонтерських організацій: «Ми в змозі забезпечити місцевих жителів продуктами харчування і водою, але їм також гостро потрібна інформація».
Тож уже незабаром за сприяння НСЖУ та завдяки коштам GREEN COOP та Японського фонду майбутніх поколінь удалося підготувати перший після тривалої перерви випуск «Трудової слави».
– Світлані Карпенко емоційно важко дався наш приїзд до редакційного приміщення, в якому вибиті шибки та є руйнування від російських обстрілів Оріхова, – зазначив Сергій Томіленко. – Але пані Світлану окрилило спілкування із земляками, які чекають на рідну газету. Власне, НСЖУ проявила солідарність із «Трудовою славою» ще 5 років тому, коли ми запросили в Оріхів, де місцеві чиновники тиснули на газету, журналістів із усієї України. Тепер ми знову приходимо на допомогу і колегам, і громаді.
Світлана Карпенко зазначає, що вперше по-справжньому відчула значення слова «солідарність» саме тоді, влітку 2017 року, коли багато колег з різних куточків України приїхали її підтримати.
– Сьогодні, коли Спілка допомагає нам відроджувати газету, ми знов відчуваємо журналістську солідарність, – додає вона. – Наша газета не виходила більше року, ми втратили передплатника, рекламу. Але земляки нас пам’ятають і люблять. Рада, що наші партнери-благодйники розуміють це. Раніше вони виділяли кошти для підтримки самих журналістів, тепер же посприяли відновленню видання, за що ми їм дуже вдячні. Крім того, за сприяння НСЖУ та видання «Заборона» ми отримаємо грошову підтримку на друк ще одного номера нашої газети. Сподіваємося на подальшу підтримку і співпрацю з журналістськими організаціями. Віримо, що нас не залишать на самоті з нашими проблемами.
У першому номері, 4 сторінки якого готували двоє людей, були розповіді про роботу Оріхівської міської ради щодо забезпечення умов життя тим, хто залишився під обстрілами, про діяльність у громаді Товариства Червоного Хреста, оповіді місцевих жителів й історії героїчних подвигів жителів громади. І, звісно, корисна інформація для тих, хто нині виживає в прифронтовому Оріхові.
На момент нашої бесіди зі Світланою Карпенко до друку був майже готовий другий цьогорічний номер «Трудової слави», вже на 8 сторінках.
– Перший номер був розрахований на жителів Оріхівської громади і вимушених переселенців з наших місць, – розповідає Світлана Володимирівна. – Більшість примірників ми відвезли в Оріхів, де їх поширюють разом із гуманітарною допомогою і в центрах незламності. Також частину тиражу ми передали в оріхівський хаб у Запоріжжі, де ведеться прийом жителів громади. Ще певну кількість примірників поширюємо через Червоний Хрест.
За словами Світлани Карпенко, вона отримала багато дзвінків від земляків із проханням якнайшвидше підготувати новий номер газети. Дехто казав, що навіть готовий передплатити «Трудову славу».
– На жаль, передплату налагодити ми поки що не зможемо: «Укрпошта» на деякі території взагалі не заходить, – каже Світлана Карпенко. – Тож співпрацювати з нею ми поки що не можемо.
Другий випуск розрахований на розширену географію розповсюдження: це громади всього колишнього Оріхівського району. В ньому, зокрема, розповідається про діяльність Оріхівської міської військової адміністрації та її плани нарешті відновити в місті електропостачання, хоча б на певних ділянках.
– Хотілося б вірити, що нам вдасться домовлятися з керівництвом громад, щоб вони фінансово підтримали друк газети, хоча б і невеликими коштами – не для зарплат, ні, а хоча б для друку, – каже Світлана Карпенко. – Проблем чимало, але в будь-якому разі працюватимемо, бо люди чекають на «Трудову славу». Сьогодні це для нас – найголовніше.
*************************************************************
Ця розповідь про медіа створена НСЖУ в межах проекту «Підвищення стійкості українських медіа», що фінансується Swiss Solidarity і реалізується за підтримки швейцарської некомерційної організації Fondation Hirondelle та Інституту регіональної преси та інформації (IRMI, Україна). Fondation Hirondelle та IRMI реалізують проєкт інституційної підтримки редакцій українських медіа на сході, півночі та півдні нашої країни з акцентом на локальну пресу. Також ними відкрито 10-місячну програму підтримки 18 медіа.
Економічна довідка
Газета «Трудова слава»
Регіон поширення: місто Оріхів та селах Оріхівської громади, Запорізька областьРедактор: Світлана Карпенко