Попри руйнування приміщення редакції й тривалу перерву в випуску газети, «Вісті Барвінківщини», яким цьогоріч – 92 роки, завдяки НСЖУ відновили друк після багатомісячної перерви. «Нам є що сказати читачам!» – наголосила в коментарі НСЖУ головна редакторка видання Ірина Столбова.
– 2022 рік ми починали, як завжди, з оптимізмом, – розповідає Ірина Миколаївна. – Завершили доволі успішно передплатну кампанію – взяли 2022 примірника газети. За традицією, відпрацьованою роками, за кошти передплатників придбали папір для друку газети, який зберігали у Балаклії в друкарні «Балдрук», видавництві, з яким співпрацюємо більше 20 років. Уклали договір на висвітлення діяльності з міською радою. Кошти від передплати за прийнятних умов зберігали на рахунку в «Мегабанку». І раптом… Війна, форс-мажорні обставини, від нас не залежні.
Барвінкове чи не з перших днів війни потрапило під обстріли рашистів. Перший приліт стався у березні. Потім – майже щодня. Випуск газети призупинили. Перейшли на роботу в групі фейсбуку. Щодня подавали зведення: які служби працюють, графіки роботи аптек, банків, заправок, магазинів. Розміщували звернення голови громади – актуально, коротко, офіційно…
30 березня очільник громади вийшов у ефір з оголошенням про евакуацію. Місто порожніє. Журналісти дають графіки руху евакопотягів, автобусів…
– Евакуювалися й ми, троє працівників редакції, – згадує Ірина Столбова. – Забрали з собою оргтехніку. Бентежить архів редакції, а це майже 80 підшивок газети! За 91 рік історії видання! Була ідея передати всі ці величезні товсті стоси нашого видання місцевій бібліотеці. Потім вирішили перевезти заступниці редакторки додому.
У перших числах квітня адміністративну будівлю, де редакція орендує два кабінети, було пошкоджено в результаті бомбардування. Двері винесло вибуховою хвилею. Вікна вціліли – спрацювала порада залишити кватирки на функції провітрювання. Вікна в сусідніх кабінетах вилетіли зовсім. Будівлю не відновлено й досі: там немає електроенергії, опалення. Вдалося лише вставити вікна і встановити нові двері…
А кількома днями пізніше стався приліт на споруду центральної бібліотеки, куди були наміри передати архів газети. Будівля вигоріла вщент…
З квітня по жовтень у Барвінківській громаді відбувалися щоденні обстріли, дуже постраждали села Курулька, Грушуваха, Велика Комишуваха, Пашкове, Нова Дмитрівка.
Не працювали аптеки, «Нова пошта», «Укрпошта», банки. Не було автобусного, залізничного сполучення, газового постачання, в багатьох населених пунктах – також електрики.
– Ми відновили роботу сайту «Барвінкове-info», вели групу у фейсбуці, – розповідає Ірина Миколаївна. – Писали про актуальне – діяльність громади, роботу волонтерів, історії земляків, розповіді про земляків-захисників. Імпульсу в роботі особисто мені додали колеги з газети «Нове життя» селища міського типу Близнюки, куди я евакуювалася. Вони допомагали, підтримували, не допускали опустити руки. Для «Нового життя» я написала кілька матеріалів.
Ще одним ударом по діяльності колективу «Вістей Барвінківщини» стала ситуація із «Мегабанком». Буквально перед Днем журналіста, 3 червня, цю банківську установу було виведено з ринку. Оголошено про її ліквідацію, рахунок видання заблоковано.
– Ми залишилися без грошей. Без зарплати. Без надії відновити випуск газети, – каже Ірина Столбова. – А така можливість реально з’явилася після деокупації Ізюма й Балаклії. Ми вдячні Національній спілці журналістів України та її японським партнерам за виділені кошти і за те, що наша газета знов почала виходити. Публікуємо виключно авторські матеріали. Пишемо про захисників, які тримають оборону, про села, про людей… Перший повоєнний номер ми випустили на початку листопада 2022 року. 2 тисячі примірників «Укрпошта» доправила передплатникам, ще тисячу було поширено серед жителів громади волонтерами за сприяння місцевої влади.
Згодом Академія української преси допомогла «Вістям Барвінківщини» технікою: тепер редакція має ноутбук, який дозволяє працювати незалежно від вимкнень електроенергії, і смартфон. Ірина Столбова каже, що редакція дуже вдячна меценатам за оновлення і осучаснення матеріальної бази редакції. Відтак завдяки АУП «Вісті Барвінківщини» отримали стабільне фінансування. Тепер газета має можливість не лише розраховуватися за друк і доправлення газети, а й виплачувати зарплату своїм працівникам. «За 7 місяців ми відвикли від такої розкоші як зарплата», – каже Ірина Столбова.
– Передплата на 2023 рік була дуже невелика – багато людей, які евакуювалися, досі не повернулися в громаду, – розповідає редакторка. – В місті, на жаль, панують безгрошів’я, безробіття, багато будинків зруйновано російськими обстрілами.
Наразі редакція, виконуючи зобов’язання перед читачами, доправляє свіжі номери передплатникам і 2023, і попереднього, 2022 року, які через війну і вимушений простій редакції не змогли отримати свої газети вчасно. Працює й сайт газети, роботу якого вдалося налагодити завдяки Тернопільському прес-клубу. А харківські колеги забезпечили грошову винагороду про матеріали про спустілі села.
– Газета була, є і буде літописом краю, рупором важливих подій. Нам є що сказати читачам. Є які факти оприлюднити, щоб засвідчити військові злочини Росії на території громади і неймовірний патріотизм наших земляків, – каже редакторка. – Ми віримо в майбутнє газети. Газети, яка вистояла в часи Другої світової війни, і яка здолає виклики цієї російсько-української війни.
********************************************************************
Ця розповідь про медіа створена НСЖУ в межах проекту «Підвищення стійкості українських медіа», що фінансується Swiss Solidarity і реалізується за підтримки швейцарської некомерційної організації Fondation Hirondelle та Інституту регіональної преси та інформації (IRMI, Україна). Fondation Hirondelle та IRMI реалізують проєкт інституційної підтримки редакцій українських медіа на сході, півночі та півдні нашої країни з акцентом на локальну пресу. Також ними відкрито 10-місячну програму підтримки 18 медіа.
Економічна довідка
Газета «Вісті Барвінківщини»
Регіон поширення: Барвінківська територіальна громада Ізюмського районуКерівник: Ірина Столбова