Напередодні для голосування у прямому ефірі зі студії редакції газети «Обрії Ізюмщини» відбувалося знайомство з кандидатами в депутати Харківської обласної ради. Цей ефір проходив в рамках проєкту «Голос громади має вагу» у співпраці з Українською Асоціацією Медіа Бізнесу за фінансової підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. І це було цікаво.
Ефір – динамічний, і при цьому – якщо можна так сказати – дисциплінований, не такий, як часто спостерігаємо на всеукраїнських телеканалах, де кричать усі разом і кожен про своє.
Головний редактор «Обріїв Ізюмщини» Костянтин Григоренко повідомив, за яким планом відбуватиметься ефір, наголосив на пріоритетності телефонних дзвінків від глядачів, які можуть перервати виступ кандидата. І тут же – на видному місці – розміщений номер телефону, за яким глядачі можуть звертатися до учасників ефіру із запитаннями і побажаннями.
Глядацька аудиторія, судячи із запитань – від «Коли в місті буде баня?» до «Прогресивним чи депресивним вважають кандидати Ізюм?» була досить різноманітна. Запитань було багато, і наприкінці, коли вже час ефіру був майже вичерпаний, щоб усі учасники могли завершити виступи, модератору довелося навіть відімкнути телефон.
Думається, такий ефір допоміг ізюмчанам набагато краще, ніж з рекламних буклетів і публікацій програм, розібратися, хто достойніше представлятиме їхні інтереси як депутат. У всякому разі, навіть я, далека від Ізюма, могла для себе визначитися, хто говорить гаслами своєї партії, хто більше розповідає про свої досягнення, а хто бачить важливі і актуальні на сьогодні проблеми, що потребують швидкого вирішення.
І до всього, ще один вагомий аргумент на користь таких ефірів для редакцій ЗМІ: вони оплачуються його учасниками. А це значить, що свіжа копійка приходить в касу редакції.
Про все це говорили після ефіру з Костянтином Григоренком, секретарем НСЖУ, який, як і завжди, щиро поділився набутим «Обріями Ізюмщини» досвідом.
Починалося все в 2017 році. Уже тоді головний редактор газети «Обрії Ізюмщини» розумів, що без інноваційного руху вперед у нових реаліях отриманої незалежності газеті виживати буде складно. Тож з колегами шукали і знайшли шляхи до співробітництва з ІREX програмою UMPP, що адмініструє американо-українські обміни журналістів. І за цією програмою Костянтин Григоренко та ще двоє його колег з редакції отримали можливість пройти стажування в США.
Стажувалися в одній з регіональних газет штату Вірджинія
– Нас багато чому навчили: ми зовсім по-іншому побачили, як працюють газетярі, побачили, як працює мультимедіійна редакція, – каже Костянтин Григоренко. – І після цього почали вибудовувати план реалізації таких платформ у нас на Ізюмщині. Пізніше, в 2018 році, завдяки співробітництву з ІREX отримали міні грант, на кошти якого придбали обладнання для проведення прямих ефірів – камеру, мікрофони, освітлювачі, відеомікшер та енкодер.
На запитання «Чи не було побоювань, що в Україні ще не настільки розвинений інтернет, щоб виходити на спілкування з читачем on line?», мій співрозмовник упевнено відповідає:
– Ні, не боялися. І вже в 2018 році ми провели більше двадцяти прямих ефірів. Скоро про це вже знали і в місті, і в районі, до нас стали проситися на такі прямі ефіри представники різних організацій, установ та підприємств, які хотіли розширити інформаційне поле про свою діяльність. Так у нас з’явилися перші проєкти, за які ми отримували перші кошти. На сьогодні з міською радою укладено угоду на висвітлення діяльності як у газеті, так і на сайті «Обріїв Ізюмщини та на сторінках у соціальних мережах – у Facebook, YouTube, Instagram.
Тепер в редакції щомісяця відбувається мінімум два-три прямих ефіри з експертами різних галузей, стали вже звичними й брифінги в прямому ефірі з міською владою. Встановлені і затверджені тарифи на трансляцію, які діють поряд з тарифами на розміщення рекламних матеріалів у друкованій версії «Обріїв Ізюмщини», на сайті, в соціальних мережах. На сайті, наприклад, поряд з банерною і контекстною рекламою успішно розміщується рекламне відео. І все це приносить певні кошти в скарбничку редакції, дає можливість не просто виживати, а розвивати редакцію, урізноманітнювати спілкування з читацькою аудиторією.
Якщо сказати коротко, то прямі ефіри «Обріїв Ізюмщини» – про все значиме, що на даний час відбувається в місті. Наприклад, зараз, у період коронавірусного карантину в студії постійно виступають представники санепідстанції, первинної медицини, а в передвиборчий період зібралися на прямий ефір кандидати в депутати Харківської обласної ради. Люди вже звикли до таких трансляцій, чекають на них.
Чіткого графіка проведення прямих ефірів немає, бо все залежить від ситуації, від експертів, які бажають виступити і приходять у студію. Анонси про черговий прямий ефір розміщуються в друкованій газеті, на сайті, на сторінках «Обріїв Ізюмщини» в соціальних мережах.
Дуже важливо, що встановлюється прямий телефонний зв’язок між глядачем і тими, хто в студії, як це було і під час зустрічі з кандидатами в депутати обласної ради.
– Таке пряме спілкування дуже зближує аудиторію з чиновниками і представниками різних організацій та відомств і викликає більше довіри до нашої газети, до засобів масової інформації, – зазначає Костянтин Григоренко.
***
Штат редакції з уведенням у графік роботи прямих ефірів не розширювали. А от відразу після реформування, коли багато редакцій свої штати скорочували, в «Обріях Ізюмщини» в 2017 році прийняли на посаду відеографа ще одного колегу. До його обов’язків входить виготовлення і монтаж відеоматеріалів, розміщення сюжетів у соціальних мережах та на сайті. І це не тільки робота в редакції, а це – стріми, виїзди на місце події, на різні заходи, що проводяться в місті, виготовлення відеофільмів на замовлення сільських рад.
– На сьогодні вже не можна сказати, що ми тільки видавнича компанія, – стверджує редактор. – На сьогодні ми виготовляємо багато відеоматеріалів, а під час перших місяців карантину ми виробили більше відеоконтенту, ніж друкованого. Наприклад, робили спеціальні проєкти до пасхальних свят, до радуниці. Оплачували такі проєкти рекламодавці, що працюють у цих напрямках. Зокрема, відео до пасхальних свят оплатив Ізюмський хлібокомбінат, на замовлення якого був зроблений відеорепортаж безпосередньо на підприємстві. Отже і в період коронавірусного карантину відеоконтент «Обріїв Ізюмщини» приносить додатковий дохід.
***
Як організовуються прямі ефіри? Костянтин Григоренко розповів:
– Штат у нас невеликий – шестеро співробітників, і у кожного свій насичений графік роботи. Тому більшу частку організаційних питань стараюся взяти на себе, як, зокрема, було і цього разу, коли запрошував на прямий ефір кандидатів у депутати. Це не завжди просто, іноді доводиться міняти склад учасників на ходу, переписувати наш сценарний план. Як правило, наперед готуємо запитання до учасників ефіру, розповідаємо, як ефір буде побудовано, що будуть протягом спілкування телефонні дзвінки від глядачів, на які треба буде дати відповіді, тощо. Зазвичай люди, що ставлять запитання, реагують адекватно, але іноді, щоб уникнути неприємних ситуацій, доводиться швидко реагувати і гасити напругу.
Кожна трансляція, розповіли в редакції, має по кілька тисяч переглядів. Звичайно, що не всі ізюмчани і ті, хто цікавиться життям Ізюмщини, можуть подивитися пряму трансляцію. І треба сказати, що більшість користувачів дивляться передачу в запису, який викладається на сайті, в YouTube, Instagram, Facebook. До того ж, скорочений варіант трансляції публікується в газеті.
Як вирішують проблему з тими, хто не встиг поставити запитання в прямому ефірі або надіслав їх уже через певний час після ефіру? Усі запитання в редакції вивчаються і пересилаються відповідним структурам у вигляді інформаційного запиту. Відповіді обов’язково (це під контролем редакції) надсилаються безпосередньо тим, хто ставив запитання, або ж до редакції. Інформацію про відповіді розміщуються на сторінках газети.
***
І на завершення: чи не заважають прямі ефіри друкованій версії газети?
Зовсім ні. Костянтин Григоренко розповів:
– Наприклад, шаленою популярністю користувалися номери газети, де ми публікували списки кандидатів до міської та районної рад і на посади міських голів. Списки були оприлюднені тільки в нашій газеті, бо ми уклали угоди з територіальними виборчими комісіями. Ці номери у нас, мов гарячі пиріжки розібрали. А газету доповнив ефір з кандидатами до обласної ради. Так кожен з наших газети та інтернет платформ може почерпнути потрібну йому інформацію. Тим, сподіваюся, ми й цікаві ізюмчанам.
***
Отже, в редакції вже давно упевнилися, що кожна з версій «Обріїв Ізюмщини» має свою аудиторію, і що через прямі ефіри не тільки мають дохід, а й залучають до друкованої газети нових читачів.
Ольга Войцехівська