На Хмельниччині припинила вихід у світ газета «Південнобузька зоря». Це сталося через економічні проблеми ще до початку широкомасштабної агресії. Після 24 лютого 2022 року жодна газета області не оголосила про припинення виходу в світ.
Розповідаючи про це, голова Хмельницької обласної організації НСЖУ Петро Лічман каже:
«Локальні редакції всіма можливими і неможливими зусиллями зберігають свої видання. Іноді роблять перерву, іноді на кілька шпальт зменшують обсяг, скорочуються штати, але газети не закриваються.
І попри всі запевнення деяких чиновників про те, що друковане слово цілком може замінити інтернет, це не так, бо й сьогодні люди воліють читати газету. Особливо це відчутно на селі, де старші люди звикли дізнаватися місцеві новини, неспішно перечитуючи публікації. До всього, інтернет зв’язок не завжди працює стабільно.
Звичайно, що обласні і місцеві видання працюють в умовах економічної скрути. Але найбільша проблема – пошта».
Боротьбу за збереження місцевої преси Хмельниччини обласна журналістська організація веде вже більше року. Голова обласної журналістської організації Петро Лічман і голова Асоціації об’єднання редакторів Хмельниччини Віра Мальчук звертаються з листами-заявами до державних високопосадовців, до керівників області і стараються донести думку про кричущу ситуацію з «Укрпоштою». Вони просять державних мужів захистити право жителів області на отримання достовірної інформації, а також захистити від сваволі чиновників саму пошту. На жаль, сказати, що їхні звернення отримують активний розгляд, поки що не можна.
Важливо об’єднатися і йти єдиним фронтом за збереження преси і пошти
Після року боротьби з «реформаторами» «Укрпошти» Петро Лічман визнає: «Один в полі не воїн», бо дуже вже потужним виявився противник – монополіст «Укрпошта».
Втім журналісти не здаються. Зараз через народних депутатів України, які працюють у Європарламенті, вони шукають шляхи, щоб проблема відвертого нищення «Укрпоштою» місцевої преси і свободи слова в нашій державі була почута не тільки у Верховній Раді України, а й на європейському рівні.
«Коли українські військові у тяжких боях з віроломним загарбником відстоюють свободу України на фронті, ми не маємо права відступати на лінії інформаційного фронту, маємо зберегти наші видання. Дуже важливо, щоб до нас приєдналися всі обласні організації НСЖУ, всі редактори локальних і регіональних видань. Важливо, щоб ми виступили всі разом й одночасно, і тоді наш голос буде почутий» – каже Петро Лічман.
Тернисті шляхи боротьби за справедливість
Найперше звернулися до територіального відділення Антимонопольного комітету України.
У вересні 2022 року голова Хмельницької обласної організації НСЖУ Петро Лічман від імені очолюваної ним газети «Подільські вісті» звернувся до голови Південно-Західного територіального відділення Антимонопольного комітету України з листом-заявою, де, зокрема, було сказано:
«Керівник Хмельницької дирекції АТ «Укрпошта» М. Громов неприпустимо ігнорує умови Договору № 22-577 від 28.08.2018 року, зокрема п. 3.5.8, у якому закладені вимоги Закону «Про державну підтримку ЗМІ»… У цих нормативних документах зазначено, що саме за адресну доставку преси пошта отримує від редакції газети «Подільські вісті» майже 20 відсотків від усіх надходжень від передплати.
За нашим зверненням до начальника ГУ Національної поліції в Хмельницькій області була проведена ретельна перевірка, яка підтвердила грубе невиконання монополістом, а саме працівниками АТ «Укрпошта» умов договору, укладеного між ПАТ «Укрпошта» та редакцією газети «Подільські вісті»…
Монопольне становище, яким грубо зловживає «Укрпошта», призвело до катастрофічної економічної ситуації, в якій опинилася вся преса Хмельниччини, що була і залишається соціальним та інформаційним острівцем Подільського регіону».
Виявляється, «Укрпошта» – не монополіст у доставці преси?
Відповідь на вересневе 2022року звернення до Південно-Західного територіального відділення АМК отримали лише в січні 2023 року. І там було сказано:
«Згідно з державним реєстром операторів поштового зв’язку на території Хмельницької області протягом 2019 – 2022 років надання послуг поштового зв’язку здійснюють Державне підприємство по розповсюдженню періодичних видань «Преса» і АТ «Укрпошта»… На території України, в тому числі на території Хмельницької області, на ринку розповсюдження періодичних видань поряд з АТ «Укрпошта» активно працюють комерційні структури різних форм власності…
Таким чином, у діях працівників Хмельницької дирекції АТ «Укрпошта» Хмельницьким відділенням Антимонопольного комітету України не виявлено ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку надання послуг з доставки вітчизняних періодичних друкованих видань… Питання невиконання чи неналежного виконання працівниками АТ «Укрпошта» умов укладеного між редакцією газети і «Укрпоштою» договору не належить до компетенції Антимонопольного комітету України».
***
Якщо сказати коротко, то в Південно-Західному територіальному відділенні Антимонопольного комітету України заявляють, що на території області є кілька організацій, які займаються розповсюдженням преси, «Укрпошта» – не монополіст, на першому місці стоїть ДП «Преса», тому Антимонопольний комітет не може втрутитися у вирішення питання і радить звертатися до господарських судів.
Головний офіс Антимонопольного комітету України беззастережно довіряє своїм територіальним відділенням чи лінується розібратися?
Схожу відповідь на запити щодо невиконання монополістом – «Укрпоштою» своїх зобов’язань у справі доставки періодичних видань редакція «Подільських вістей» отримала і від центрального офісу Антимонопольного комітету України (навіть здається, що обидві вони писалися однією особою). Складається враження, що у цій поважній структурі замість того, щоб розібратися в проблемі, просто списали лист свого територіального відділення, повторивши, що «Укрпошта» – не монополіст.
Тільки чому і в Хмельницькій області, і по всій Україні журналісти не бачать, щоб Державне підприємство по розповсюдженню періодичних видань «Преса» або якісь комерційні структури займалося доставкою газет?
7 вересня 2023 року Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль представив колективу Антимонопольного комітету України нового керівника – Павла Кириленка. Хочеться вірити, що нове керівництво все-таки побачить монополіста на ринку поштового зв’язку, що дії монополіста наносять шкоду не тільки медійникам, а самій пошті.
Просять захисту інформаційного поля в народного депутата України.
У листі до народного депутата від Хмельниччини Сергія Лабазюка наголошується, що особливо складно в області стало з приходом на посаду керівника Хмельницької дирекції «Укрпошти» Миколи Громова.
Зокрема, сказано:
«Хмельниччина, яка до приходу М.Громова за підсумками передплати видань завжди посідала друге місце в Україні, тепер, у 2022 році через погану доставку газет перебуває на останньому, 24-му місці. Непродумане запровадження пересувних відділень стало смертельною загрозою і місцевій пресі, і самій пошті…
Із 647 поштових відділень, які працювали до реформування пошти, залишається менше сотні. М. Громов звільнив понад тисячу листонош, і якщо до приходу М.Громова Хмельницька дирекція «Укрпошти» налічувала 2300 працівників, то тепер їх залишилася ледь третина.
Стаціонарні відділення закриті, натомість створені пересувні, які часто тижнями не приїжджають у села…
Незворотної руйнації зазнали відділи передплати і сортування періодики, масово звільняються професіонали. Масове скорочення поштовиків М. Громов пояснює більше ніж дивно: «Дуже крали». І мовчить про те, що зарплата листонош з 20-річним стажем становила 800 гривень, бо працювали вони на 0,25 ставки. Начальники поштових відділень, які працювали на 0,7 ставки, отримували 3000 гривень.
Пошта, яка надавала велику кількість послуг селянам, виконувала важливу соціальну функцію, нині в результаті так званого реформування позбавила людей такої підтримки. Хворі, інваліди, немічні люди часто годинами в будь-яку погоду чекають приїзд пересувного відділення.
«Візити» у села раз на тиждень, на коротку годину – повний хаос. Невчасна доставка не тільки періодичних видань, а й пенсій б’є по найуразливіших категоріях населення – пенсіонерах і людях з обмеженими можливостями, сіє недовіру до влади».
Народні обранці дякують журналістам, а розгляд питань про дії «Укрпошти» доручили Мінкульту
Голова Хмельницької обласної організації НСЖУ Петро Лічман і голова Асоціації об’єднання редакторів Хмельниччини Віра Мальчук звернулися з проханням розібратися в проблемі з «Укрпоштою» до Верховної Ради України. Відповідь отримали від Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики.
Після прелюдії про засвідчення своєї поваги і про те, що Комітету дав доручення голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук, констатації, що питання розглянуте в межах наданих Комітету повноважень, зазначають: «Реалізація державної політики в інформаційній та видавничій сферах віднесена до основних завдань Міністерства культури та інформаційної політики. Відповідно до покладених завдань, серед іншого є розробка планів заходів щодо незалежності ЗМІ, захисту прав журналістів і споживачів інформаційної продукції.
З огляду на зазначене ваше звернення направлене для розгляду по суті до вказаного Міністерства. Про наслідки розгляду та заходи реагування вам буде повідомлено».
І трохи гри слів, що властива українським політикам усіх щаблів: «Дякуємо вам за наполегливість, небайдужість, конструктивне бажання цілеспрямовано сприяти вирішенню важливих для всього українського суспільства питань».
Говорили – балакали, посідали та й заплакали. Влада хоче, щоб пошта працювала якісно, але хай цього добивається хтось інший
В Хмельницькій облдержадміністрації визнають:
«Питання закриття сільських стаціонарних поштових відділень та перехід на обслуговування пересувними відділеннями, скорочення кількості листонош є проблемними та викликають соціальну напругу серед населення Хмельницької області, особливо мешканців сільських населених пунктів. Про це свідчать звернення, що надходять до облдержадміністрації».
Проте у відповіді з управління інфраструктури облдержадміністрації звучить:
«Хмельницька дирекція АТ «Укрпошта» не погоджує з Хмельницькою облдержадміністрацією планів оптимізації сільських поштових відділень на території області, оскільки відповідно п.3.7 до Статуту АТ «Укрпошта», затвердженого Міністерством інфраструктури України від 14.12. 2018 року № 611 АТ «Укрпошта» діє на принципах повної господарської самостійності та самоокупності, несе відповідальність за наслідки своєї господарської діяльності та виконання зобов’язань. АТ «Укрпошта» самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників, штатний розпис, облікову політику…
Враховуючи сказане та з метою налагодження якісної доставки періодичних друкованих видань рекомендуємо звернутися до оператора поштового зв’язку АТ «Укрпошта».
Облдержадміністрація не наділена повноваженнями щодо здійснення контролю чи регулювання надання поштових послуг, але зацікавлена в якісному, надійному рівні надання поштовими відділеннями АТ «Укрпошта» послуг поштового зв’язку жителям області».
Що тут можна сказати?
Ольга Войцехівська, «Журналіст України»