Про випадок фізичного і психологічного тиску, псування знімальної апаратури повідомив Національній спілці журналістів України колектив чернігівського телеканалу «Дитинець» (ТОВ «ТРО «Ліга»).
Журналісти заявляють, що 30 березня 2023 року під час виконання редакційного завдання знімальній групі каналу підприємець Сергій Берестовий перешкоджав у здійсненні законної журналістської діяльності й пошкодив камеру.
– У той день відбувалася сесія Чернігівської міської ради. Нам дали редакційне завдання відвідати кафе «Bon Ami», де зібралися депутати однієї з фракцій замість того, щоб іти на сесію, – розповіла НСЖУ журналістка Наталія Медведева. – Ми з оператором Андрієм Лісуном взяли камеру. На підході до кафе ввімкнули її. Я також про всяк випадок увімкнула камеру на телефоні.
Тим часом, як розповів НСЖУ підприємець Сергій Берестовий, в цьому кафе в нього відбувалася зустріч із керівником одного з його підприємств. Відтак він побачив у залі свого знайомого депутата міськради Юрія Тарасовця, який підійшов, привітався і присів біля нього.
– Він уже збирався вставати з-за столу, як у кафе забігли двоє якихось людей, жінка і хлопець. Хлопець – із камерою, а жінка – з телефоном, – каже Берестовий.
…Побачивши депутата Юрія Тарасовця, Наталія запитала в депутата, чому він не на сесії. Але той, приклавши до вуха слухавку, пішов до виходу з кафе. Наталія попрямувала за ним.
– Тим часом, до оператора Андрія Лісуна підійшов Сергій Берестовий, запитуючи, хто він і навіщо той його знімає, – продовжує розповідь Наталія. – Оператор пояснив, що працює на «Дитинці», і підприємець лише побіжно потрапив у кадр. На той момент Андрій, напевне, вже вимкнув свою камеру, але на мій телефон це записалося.
…Андрій Лісун в коментарі НСЖУ пояснив, що вже відвертав камеру від столика, де сиділи чоловіки, коли почув від того, хто залишився, запитання, чому його знімають і хто на це давав дозвіл.
– Я вже йшов до виходу, щоб знімати депутата, – каже оператор. – Не хотів, щоб мене відволікали, і просто сказав: «Телеканал «Дитинець». І додав, що саме його ми не знімали, він лише потрапив у кадр. Тоді він підійшов спереду, перекривши собою об’єктив, і сказав: «Хотите, я сломаю сейчас твою камеру!..» Взявся руками за монітор і світло, різко потягнув і відірвав і монітор, і світло з приймачем… Відірвані деталі полетіли під столик.
Сергій Берестовий заперечує, що зламав камеру. З його слів, коли депутат вийшов, він запитав у «хлопця з камерою», навіщо він його знімає.
– Я приватна особа, – каже Берестовий. – Є Конституція. У мене ж є право на приватне життя, мабуть? І я кажу: «Перестаньте мене знімати». А він каже: «Ви попали в кадр». Я кажу: «Уберіть камеру!» Я дуже свободолюбна людина і не збираюся терпіти зазіхань на свої права ані поліції, ані прокуратурі, ані приватним особам. Але він стояв і продовжував мене знімати. Я тоді встав і пішов на вихід. Я відмахнувся від цієї камери і вийшов. Камеру я не розбивав! Якщо з нею щось сталося, до де і коли, я не знаю.
На записі з камери, який зберігся, видно, що під час розмови з Берестовим об’єктив камери було скеровано вниз. Факт нападу камера не зафіксувала.
Можна було б подумати, що Сергій Берестовий, «відмахуючись», від камери, випадково її пошкодив. Але оператор категорично наполягає, що той відірвав її деталі цілком свідомо. Звук, який з’явився, коли камера зламалася, чула і Наталія Медведева.
– Коли я стала виходити за Тарасовцем, то почула в кафе неприємний скрип пластику, – каже Наталія. – Тим часом, я продовжувала розпитувати Тарасовця, чому він не на сесії, а він від мене відмахувався й пішов геть.
Відтак із кафе вийшов Андрій зі словами, що йому зламали камеру. Потім повернувся до кафе, зібрав з підлоги відірвані деталі й знов вийшов надвір.
– Слідом за Андрієм, коли він вийшов уперше, вийшов і Берестовий, який грубим тоном став розпитувати, хто ми такі й чому знімаємо. Я пояснила, що знімаємо, бо ми журналісти, – сказала Наталія. – Й ми пішли.
Берестовий підтверджує, що, вийшовши з кафе, став розпитувати в «хлопця і жінки», хто вони такі, але жінка нібито відповіла, що в неї «інше замовлення», після чого вони пішли, хоча керівник підприємства, з яким Берестовий зустрічався в кав’ярні, пропонував викликати поліцію і адвокатів.
Відійшовши від кафе, журналісти трохи відійшли від шоку й викликали поліцію. Прибули патрульні, потім одна за одною дві слідчі групи…
Хто правий, а хто винний, могли б підтвердити камери спостереження, встановлені в кафе та біля нього. Але камери в закладі на той момент «не працювали». Записи з інших камер, вочевидь, переглянуть поліцейські.
– За цим фактом того ж дня розпочато кримінальне провадження за статтею 171 частина 1 (Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів) Кримінального кодексу України, – сказала в коментарі НСЖУ речниця Чернігівського ГУНП Наталія Слабеняк. – На місці події працювала слідча оперативна група поліції.
Як зазначила в коментарі НСЖУ головна редакторка телеканалу Євгенія Анцибор, незважаючи на те, що є запис майже всього інциденту, крім безпосередньо ушкодження камери, поліція досі не викликала Сергія Берестового на допит. Про те, що правоохоронці до нього поки що не зверталися, сказав і сам підприємець.
– І це при тому, що розшукувати його не потрібно, це відома в Чернігові людина, бізнесмен. Час іде, камера лежить у поліції, і ми не можемо її полагодити і працювати з нею. Але важливо не тільки це, а й те, щоб не було вседозволеності. Щоб будь-хто, кому не сподобався хтось із журналістів чи операторів, не пішов бити йому камеру, – каже Євгенія Анцибор.
В.о. директора ТОВ «ТРО «Ліга» Ірина Ломонос звернулася до НСЖУ з проханням про підтримку в дотриманні законності дій щодо журналістів та недопущення випадків порушення гарантованих прав і свобод.
Тим часом, Сергій Берестовий наполягає, що його оббрехали, й погрожує медіа, які подали інформацію про сутичку, судовими позовами. Він вбачає у інциденті політичний підтекст.
– Ситуація неоднозначна, – каже голова Чернігівської обласної організації НСЖУ Олександр Назаренко. – Поки важко давати коментарі. Звісно, ніхто не має права застосовувати насильство до будь-кого. До журналістів – також. Вони виконують свою роботу. Суспільно важливу роботу. Чернігівська журналістська спільнота має проаналізувати цей інцидент. Ми зробимо висновки.
Національна спілка журналістів України надасть телеканалу та його працівникам юридичну, медійну та професійну підтримку.
Інформаційна служба НСЖУ