Українською мовою, словами «Слава Україні! Слава українським журналістам!» закінчив свій виступ на вчорашньому відкритті в Брюсселі фотовиставки «Україна: журналісти в зонах бойових дій» генеральний секретар Європейської федерації журналістів Рікардо Гутьєррес.
Головною метою виставки, організованої спільно Європейською федерацією журналістів (ЄФЖ) і Національною спілкою журналістів України (НСЖУ), є привернення уваги світової громадськості до важливої ролі журналістів під час війни та до необхідності притягнення до відповідальності росіян за воєнні злочини.
– Нам необхідні свідчення про цю війну, ми маємо документувати воєнні злочини! І журналісти відіграють у цьому фундаментальну роль, – сказав Рікардо Гутьєррес.
Він подякував усім, хто підтримує журналістів в Україні – Міжнародній і Європейській федераціям журналістів ЮНЕСКО, швейцарській фундації «Hirondelle» та багатьом іншим.
– Але ми – в Брюсселі. І ми закликаємо Європейський Союз також підтримувати діяльність Центрів журналістської солідарності Національної спілки журналістів України і фінансувати друк місцевих газет на деокупованих і прифронтових територіях, – сказав Рікардо Гутьєррес. – Євросоюз повідомив про виділення 28 мільйонів євро на підтримку українського уряду в стратегічних комунікаціях, але ми закликаємо також підтримувати журналістів на місцях.
На виставці особлива увага приділяється журналістам, які втратили життя, працюючи на передовій. З початку російського вторгнення в Україну під час виконання професійних обов’язків загинуло 16 журналістів, а загальна кількість медійних працівників, які стали жертвами російської агресії, перевищує 70 осіб, включаючи як цивільних журналістів, так і журналістів, які були мобілізовані в армію.
– Ми в Україні свято шануємо пам’ять наших колег, які полягли, виконуючи виконанню обов’язок – професійний і громадянський, – сказав, виступаючи на відкритті виставки, голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Водночас ми закликаємо не залишити їхніх убивць безкарними. Національна спілка журналістів України підтримує ініціативу проведення трибуналу над путінським режимом загалом і над кожним окремим воєнним злочинцем зокрема. Зараз росія хотіла би прибрати Україну й події в Україні із міжнародних новин. Але війна триває – і ми закликаємо колег із різних країн світу продовжувати висвітлювати її у своїх медіа.
Фотографії, представлені на виставці «Україна: журналісти в зонах бойових дій», показують роботу журналістів в різних містах і регіонах України. Представлено 26 фотографій, серед яких роботи відомих українських і міжнародних фотографів, зокрема лауреата Пулітцерівської премії та World Press Photo Євгена Малолєтки, фотографа інформаційного агентства Associated Press в Україні Єфрема Лукацького, відомих українських воєнних фотографів Костянтина, Влади Ліберових (LIBKOS) та Яна Доброносова, Дмитра Ключка, Андрія Андрієнка.
«Ці фотографії – найкращий шлях дізнатися справжню історію про війну, про українських людей, про нашу боротьбу. Адже росія використовує в цій війні брехню як зброю, – сказав на відкритті виставки Надзвичайний і Повноважний посол, представник України при Європейському Союзі Всеволод Ченцов.
Він додав, що день 17 жовтня в Брюсселі – сумний і похмурий, оскільки напередодні відбулася терористична атака, в якій загинули невинні люди.
Заплановане відкриття фотовиставки ледь не було скасовано через несподівану загрозу в Брюсселі. Вночі проти вівторка, 17 жовтня, в місті був оголошений найвищий рівень терористичної загрози внаслідок інциденту, в якому 45-річний громадянин Тунісу відкрив вогонь, вбивши двох людей…
У своєму виступі Всеволод Ченцов намагався підбадьорити жителів Брюсселя і європейських медійників. Він також додав, що мужність та хоробрість українських журналістів може стати прикладом для іноземних колег.
Доповнено: У Представництві України при Європейському Союзі відкриття виставки назвали «подією, що надихає». «Коли ми переглядали потужні світлини та відео, які демонструють визначну роботу цих журналістів, нам нагадали про жертви, на які вони йдуть, щоб донести до нас правду навіть у найскладніших і небезпечних обставинах. Їхнє невпинне прагнення до справедливості та непохитна відданість істині водночас смиряють і надихають», – ідеться в повідомленні Представництва в фейсбуці.
Про спільне бачення загроз і солідарність журналістів різних країн говорила очільниця Департаменту кампаній та комунікацій Міжнародної федерації журналістів Памела Моріньєр.
«Найпотужніша кампанія солідарності, яка тільки була проведена Міжнародною та Європейською федерацією журналістів, – це кампанія на підтримку українських журналістів, – сказала вона. – Навіть найменші спілки журналістів з різних країн передавали або кошти, або захисне спорядження, техніку чи гуманітарну допомогу. Спільно із штаб-квартирою ЮНЕСКО ми підтримуємо діяльність ефективної мережі Центрів журналістської солідарності в Україні».
Виставка «Україна: журналісти в зонах бойових дій» працюватиме в Брюсселі з 17 по 23 жовтня на майданчику Українського хабу громадянського суспільства (Люксембурзька площа біля приміщення Європарламенту).
Інформаційна служба НСЖУ