Онлайн-перекличка Центрів журналістської солідарності НСЖУ, присвячена річниці початку масованої російської агресії в Україні, відбулася в п’ятницю в онлайн-форматі.
Як наголосив голова НСЖУ Сергій Томіленко, ключові слова, які визначали всю діяльність Спілки за рік війни, – це солідарність і взаємопідтримка.
– Ми посилюємо партнерство з міжнародними організаціями, країнами та благодійниками, залучаючи для українських журналістів підтримку фінансами, технікою, захисним спорядженням тощо, – сказав Сергій Томіленко. – Це особливо важливо для тих наших колег, які сьогодні вимушено перебувають у гостях. Хочу подякувати командам Центрів журналістської солідарності за те, що вони гідно утверджують наше гасло «Журналісти важливі!»
Сергій Томіленко наголосив, що «росіяни хочуть випалити українську землю, але вони не можуть підкорити українських дух» і що журналісти гідно тримають інформаційний фронт України.
Перша секретар НСЖУ, керівниця мережі Центрів журналістської солідарності Ліна Кущ зазначила, що рівно рік тому 24 лютого НСЖУ проводила онлайн-зустріч із журналістами східних областей України, під час якої в прямому ефірі було чутно обстріли українських міст. Після цього учасники зустрічі з Донеччини – Олена Калайтан і Лідія Тараш надовго втратили зв’язок із столицею, мусили ховатися і вибиратися з окупованих територій. Костянтин Григоренко із Харківщини негайно виїхав на Захід України, бо був у російських списках неблагонадійних. Також мусила тікати з рідної Луганщини журналістка Марина Животкова.
– Коли я зараз думаю про те, як розвивалися ті події і як склалася доля колег, я усвідомлюю, як багато ми зробили за цей рік. Ми допомогли понад 2 тисячам журналістів і журналісток. Я дякую вам за це, колеги! – сказала Ліна Кущ. – Ворог, не маючи змоги подолати нас на полі бою, намагається різними способами розколоти нашу єдність. Закликаю всіх нас єднатися, бути по один, світлий, бік, протистояти будь-яким спробам розколоти українське суспільство і українську журналістську спільноту.
Координатори Центрів журналістської солідарності Вікторія Плахта (Івано-Франківськ), Наталя Кузьменко і Валентина Манжура (Запоріжжя), Наталя Назарова (Дніпро), Володимир Бобер (Чернівці), Богдана Стельмах (Львів), партнери та клієнти Центрів журналістської солідарності, виступаючи під час переклички, наголосили, що ця мережа сприяє єднанню журналістської спільноти України, яка відтепер стала міцнішою і згуртованішою.
Як наголосив, підводячи підсумки зустрічі, Сергій Томіленко, Центри журналістської солідарності надають підтримку всім медійникам, незалежно від їхнього членства в НСЖУ.
Він також привітав колег із перемогою – два дні тому Міжнародна федерація журналістів ухвалила рішення про зупинку членства в цій організації Союзу журналістів Росії.
– Ми довго домагалися цього рішення, адже пропагандистам не місце в журналістському колі. – сказав Сергій Томіленко. – Тож дуже дякую українському суспільству, міжнародним партнерам за сприяння в цій справі. Відтепер усі міжнародні прескарти росіян втрачають чинність. За дотримання стандартів своєї журналістики вони тепер відповідальні винятково перед своєю аудиторією. Ми ж маємо ще більше об’єднатися, щоб стати сильнішими у створення для українців оперативних і якісних інформаційних матеріалів.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Про ЮНЕСКО. ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Інформаційна служба НСЖУ