Національна спілка журналістів України стурбована черговими публічними проявами агресії щодо журналістів, які мали місце під час висвітленні судового засідання у Печерському районному суді міста Києва 13 травня 2021 при обранні запобіжного заходу народному депутатові Віктору Медведчуку. Поліція має провести належні розслідування фактів порушення прав журналістів, а на системні прояви хамства народного депутата Іллі Киви до представників ЗМІ має відреагувати керівництво Верховної Ради. Про це йдеться у заяві найбільшої журналістської організації України.
Згідно свідчень кореспондентів та опублікованих відео, незаконні дії проти представників ЗМІ перед приміщенням Печерського районного суду здійснювали невідомі чоловіки в цивільному. Зафіксовані інциденти з фотокореспондентом видання «Букви» Яном Доброносовим, знімальною групою «Громадське» та журналістом «Watchers.Media» Станіславом Козлюком.
У самому залі судових засідань народний депутат від ОПЗЖ Ілля Кива чіплявся до оператора телеканалу «24». Пан Кива лаявся, що через журналіста, який виконує свій професійний обов’язок, він погано бачить перебіг засідання.
До речі, народний обранець систематично цькує та погрожує представникам медіа. Через це він нещодавно він потрапив до антирейтингу НСЖУ «Вороги преси-2021».
Адвокат, секретар НСЖУ Валерій Макеєв, який проаналізував доступні матеріал, зазначає, що «на мою думку, правоохоронним органам слід розглянути вказані епізоди на предмет відкриття кримінального провадження за ст. 171 КК України».
Зазначимо, що відповідно до ст.171 Кримінального кодексу України:
«…будь-яке інше умисне перешкоджання здійсненню журналістом законної професійної діяльності – карається штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років.
А якщо такі дії були вчинені службовою особою з використанням свого службового становища або за попередньою змовою групою осіб, – караються штрафом від двохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до п’яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого».
Національна спілка журналістів України закликає правоохоронні органи дослідити факти щодо вказаних вище подій, які набули суспільного резонансу, та відкрити відповідні кримінальні провадження.
Також Спілка закликає керівництво Верховної Ради України засудити систематичну некоректну поведінку народного депутата від ОПЗЖ Іллі Киви щодо журналістів та вплинути на політика, аби той припинив практику цькування ЗМІ.
- Лише два тижні тому журналісти визнали Іллю Киву загальнонаціональним «Ворогом преси»-2021 і ось – новий обурливий інцидент, – вказує голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Репутація емоціно нестримного політика – не індульгенція для перешкоджання та цькування працівників ЗМІ. Керівництво Верховної Ради має знайти важелі впливу на нардепа, поведінка якого ганьбить парламент.
Нагадаємо, що напередодні Всесвітнього Дня свободи слова 3 травня НСЖУ оприлюднила антирейтинг «Вороги преси – 2021», до якого увійшли Микита Потураєв (голова гуманітарного Комітету ВР та адвокат проекту закону «Про медіа»), Ольга Герасим’юк (голова Нацради з ТБ і радіо), бізнесмен Павло Фукс (тиск на видання «Обозреватель»), Павло Барбул (тиск на інтернет-медіа, зокрема, на «Главком» та «Апостроф») та нардеп Ілля Кива (за хамство до журналістів).