Національна спілка журналістів України висловлює солідарність із колегами, які зазнали агресії при виконанні професійних обов’язків під час зйомок у Києво-Печерській лаврі 4 листопада. Знімальні групи двох національних медіа: телеканалу «Магнолія-ТБ» та онлайн «Сьогодні» стикнулися з грубим перешкоджанням при висвітленні пожежі на території відомого історичного заповідника.
Інцидент стався за участі священнослужителів, серед яких був і настоятель Києво-Печерської лаври Павло. Він надавав своїм підлеглим вказівки відібрати телефон у журналіста «Магнолія-ТВ». Це й виконав чоловік у сутані, який пізніше представився братом Арсенієм. На відео, яке розмістила журналістка «Магнолія-ТВ» Анастасія Березій, зафіксовані ці дії.
Коли знімальна група прибула на місце пожежі, до неї з вимогами припинити зйомку наблизилась група священнослужителів на чолі з настоятелем Павлом. Журналіст привітався та попрохав прокоментувати події, на що настоятель відповів: «Ідіть туди, за ворота». В цей же час до журналіста підійшов інший священик зі словами: «А що ви хочете прокоментувати?». Він вихопив із його рук телефон і поклав до кишені. Репортер попрохав повернути апаратуру, але відповідь була: «Я не віддам».
Журналіст запитав: «Що ви робите? Це прямий ефір! Я поліцію викличу!», але група служителів стрімко віддалялася. «Я тобі сказав – не віддам!», – вигукнув брат Арсеній, якого журналіст, наздоганяючи, прохав віддати гаджет. Інший монах став пояснювати, що на територію лаври «заходити заборонено». «Телефон у мене викрали!». «Так і не треба було давать!», – відповів той.
У цей час настоятель Павло звернувся до Арсенія: «Не віддавай нічого!».
Репортер пояснював, що телефон – це його робоча апаратура, але настоятель, звертаючись до брата Арсенія, наполягав: «Все викресли й тоді віддай». Тоді він поцікавився у журналіста: «Вас запрошував хтось?». «У лаврі пожежа, надзвичайна ситуація. Віддайте телефон!», – пояснює журналіст. Але телефон йому не віддавали. Більше того, на відео чітко зафіксовані слова настоятеля Павла: «Дай йому по голові».
Лише після того, як журналісти викликали поліцейських, у результаті тривалих перемовин та прирікань апаратуру таки повернули її власнику.
Потерпілий, журналіст «Сьогодні» Ігор Сєдов на своїй сторінці у фейсбуці також поділився враженнями від пережитого.
«Розставлю всі крапки над “i” з приводу того, що сталося сьогодні вдень зі мною на Лаврській, 15. Троє осіб… намагалися заборонити знімати наслідки резонансної пожежі та підійти за коментарем до спікера пожежників, щоб взяти коментар. Один із них завзято виривав телефон із включеною трансляцією, закривав камеру, відтягував за куртку, виштовхував із території. За 13,5 років у «Сьогодні» у таких ситуаціях я справлявся сам. Але тут поряд були поліцейські, котрі представилися співробітниками поліції охорони. Навіть у їх присутності особливо нічого не змінилося, довелося кричати на нього, чому він не може припинити цей дурдом.
Але “вишенькою” на торті стало те, що один із трьох нападників сказав, що “нас троє, а ти один”. Так і було. Після цього нападник попросив поліцейського “пробити” моє посвідчення. У результаті я викликав Патрульну поліцію Києва та поліцію Печерського району Києва. Обидва наряди зреагували миттєво, як диктує закон», – зазначає Сєров.
У Національній спілці журналістів України назвали цей випадок кричущим порушенням прав громадян.
«Те, що священнослужителі заважали працювати журналісту “Магнолії” та намагалися відтіснити його з місця проведення відеозйомки, а також відібрати телефон, підтверджують у поліції. За цим фактом розпочали кримінальне провадження за ч. 1 ст. 171 Кримінального кодексу України: перешкоджання законній професійній діяльності журналістів.
Очікується і належна фіксація правопорушення проти журналіста “Сьогодні”.
Національна спілка журналістів України висловлює солідарність з колегами, які стали жертвами агресії при виконанні професійних обов’язків», – зазначив у своєму коментарі голова НСЖУ Сергій Томіленко.
Він нагадав, що журналістами при висвітленні оперативних подій та надзвичайних ситуацій рухає суспільний інтерес, тому працівники ЗМІ заслуговують на повагу до своїх прав. Насамперед, це повага прав громадськості знати, що відбувається.
«Цькування журналістів священиками є обурливим – заслуговує і на суспільний осуд, і на належне покарання за законом», – додав Сергій Томіленко.
Він закликав Національну поліцію та органи прокуратури провести належні оперативні дії, дати відповідну кваліфікацію в обох фактах нападу на журналістів та забезпечити покарання за грубе перешкоджання журналістській діяльності.