Сто працівників українських ЗМІ постраждали під час інцидентів із застосуванням сили у 2021 році. Загалом минулого року трапилося сімдесят випадків фізичної агресії щодо українських журналістів. Такі результати Національна спілка журналістів та її партнери зафіксували в 2021 році в рамках «Індексу фізичної безпеки журналістів». Ця цифра майже дорівнює показникам попереднього року, коли в 77 епізодах насильства постраждав 101 журналіст. Певне зменшення рівня агресії експерти Спілки пояснюють, зокрема, з адаптацією суспільства до карантинних обмежень, запровадження яких спричиняло психологічну напругу та провокувало додаткову агресію на працівників ЗМІ.
Провідні місця в антирейтингу проявів фізичної агресії стабільно посідають столичний регіон (20 випадків у Києві та Київській області) і Одещина (8 випадків). Також високі показники торік зафіксовано в Харківській (5 випадків) і Житомирській (4 випадки) областях.
Доволі високим залишається рівень фізичної агресії щодо жінок-журналісток: у 2021 році постраждали 25 медійниць (у 2020 році – 36).
Представники правоохоронних органів торік застосували силу щодо журналістів у 4 епізодах (позаторік – у 6), а посадовці депутати й чиновники – у 12 (позаторік – лише в 4). Два випадки трапилися із застосуванням зброї.
За даними Національної спілки журналістів, в Україні кожні 5 днів трапляється інцидент із застосуванням сили до журналістів: це побиття, спалені машини, пошкоджена апаратура. Експерти НСЖУ, на жаль, констатують певну зневіру медійників у дієвості звернень по допомогу до правоохоронних та судових органів.
Зокрема, 4 листопада 2021 року про
перешкоджання у здійсненні професійних обов’язків священнослужителями
Києво-Печерської лаври заявили журналіст
видання «Сьогодні» Ігор Сєров і телекореспондент «Магнолія-ТБ» Олександр Терещенко.
«Троє осіб… намагалися заборонити знімати наслідки резонансної пожежі та
підійти по коментар до спікера пожежників, – розповідає Ігор Сєров. –
Один з них завзято виривав телефон з увімкненою трансляцією, затуляв камеру,
відтягував за куртку, виштовхував з території. За 13,5 року в «Сьогодні» у
таких ситуаціях я справлявся сам. Але тут поряд були службовці, що назвалися
співробітниками поліції охорони. Навіть у їхній присутності особливо нічого не
змінилося». Журналіст змушений був викликати патрульних.
Водночас, можна констатувати певний прогрес у реагуванні правоохоронної системи на злочини проти журналістів, поліція оперативно розпочинає розслідування та кваліфікує перешкоджання і напади саме за «журналістськими» статтями Кримінального кодексу.
«Цей прогрес ми пов’язуємо насамперед із розбудовою механізмів реагування на випадки перешкоджання журналістській діяльності в структурах Нацполіції та органів прокуратури, зокрема, і завдяки наполегливій роботі журналістської спільноти, – каже голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Всі наші зусилля в захисті безпеки журналістів спрямовані на один результат – це невідворотність покарання в кожному випадку нападу».
Нагадаємо, «Індекс фізичної безпеки журналістів» – це щомісячний моніторинг фактів фізичної агресії до журналістів в Україні. Індекс укладають спільно НСЖУ й партнери: ГО «Інформаційна безпека», ГО «Платформа прав людини», Академія української преси та Інститут розвитку регіональної преси.