Стартував проект «Регіональна мережа журналістів за сталий розвиток на Донбасі». За півтора місяці учасники та учасниці пройдуть 8 тренінгів, під час яких отримають сучасні навички для роботи з інформацією. За підсумками навчання учасники підготують публікації, які увійдуть до збірки, що буде надрукована і презентована наприкінці проекту. Загалом участь у тренінгах візьмуть 60 учасників, які навчатимуться під керівництвом шести досвідчених медіатренерів. Проект реалізують Академія української преси і Національна спілка журналістів України.
«У нас є бажання організувати навчання професійним стандартам та запустити дискусії щодо викликів, які постають перед сучасними журналістами, – зазначає голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Ми розкажемо про інструменти, якими мають володіти журналісти та блогери. Наша мета – матеріали мають бути високої якості, з дотриманням професійних стандартів, поширюватися сучасними технологіями на широку аудиторію».
Під час тренінгів учасники проекту зможуть навчитися розрізняти недостовірну інформацію; отримати імунітет до маніпулювання; актуалізувати цінність журналістського досвіду; напрацювати стратегію безпечної роботи у сучасних реаліях.
«Я бачу цей проект не як формальне навчання, – вважає доктор філологічних наук, професор, президент АУП Валерій Іванов. – Це зосередженість на загальній меті: набути додаткових журналістських навичок та привернути увагу суспільства до проблем Донбасу».
«Так склалося, що після 2014 з Донецької та Луганської областей виїхали багато професійних журналістів, тож для у регіоні проблема підготовки кадрів стоїть гостро. Ми усвідомлюємо, як важливо журналістам мати доступ до сучасних знань і тренінгів, адже достовірні і якісні місцеві новини – це те, чого потребують мешканці. У групі, яку я веду, є і журналісти-початківці, і позаштатні автори, і громадські активісти, пов’язані з Донбасом: Маріуполь, Краматорськ, Костянтинівка, Ужгород, Київ та Київська область. Переконана, всі учасники обмінюватимуться досвідом та ідеями, завдяки чому нам вдасться створити спільноту однодумців», – зауважує одна з медіатренерів проекту, перша секретар Національної спілки журналістів України Ліна Кущ.
Під час перших двох занять Ліни Кущ учасники групи дізналися, як обирати тему, аудиторію та інформаційний привід; де і як шукати джерела інформації, а також як готувати запит на інформацію. Гостя тренінгу Анна Курцановська, яка є авторкою сотень матеріалів про переселенців, поділилася власним досвідом пошуку героїв та ідей для публікацій.
«Найкориснішим майданчиком для мене став Facebook, там є групи користувачів – переселенців. Трапляється, заходжу в обговорення якогось посту і знаходжу цікавий коментар про особистий досвід переселення, зв’язуюся з автором, і він погоджується на зустріч чи розмову. І часто це людина, у якої на сторінці немає жодних особистих дописів, тобто якби я не шукала через коментарі, то й не зацікавилася би. Із нещодавніх матеріалів запам’яталося інтерв’ю з колишнім мешканцем Горлівки, який зараз живе і працює у Силіконовій долині. А днями чекайте на розповідь про земляка, який потрапив до рейтингу «ТОП-30 до 30» від Kyiv Post», – коментує журналістка Svoi.City Анна Курцановська.
Головна редакторка газети «Вперед» (Бахмут, Донецька область) Світлана Овчаренко каже, що такі освітні заходи надзвичайно потрібні регіональним журналістам.
«Нам, журналістам із досвідом, можливо, навіть складніше навчатися, ніж молодшим колегам. Відчула потребу в нових знаннях, коли ми відкривали сайт газети, свою сторінку у Фейсбуку. Розумію, що без онлайн-платформи газета неповноцінна. Щоб забезпечити своє місце в місцевих новинах, ми повинні бути присутні і онлайн, і офлайн. Особливо в нашому місті, розташованому за 20 кілометрів від лінії розмежування. Також мені сподобалося, що нашу групу веде така досвідчена медіатренерка, як Ліна Кущ. Цілком згодна, що на загальноукраїнському рівні в медіа дуже мало тем, пов’язаних із життям звичайних людей на Донбасі. Тому така платформа, як це проект, – це шанс показати реальне життя тут, на сході», – сказала Світлана Овчаренко.
Медіатренерка Лариса Білозерова відзначає, що завдяки проекту журналісти більше дізнаються про цілі сталого розвитку ООН і те, як вони реалізуються на Донбасі. Також місцеві журналісти зможуть отримати контакти експертів та доступ до джерел інформації, корисних для підготовки матеріалів.
Загалом у навчально-освітньому проєкті бере участь понад 60 журналістів, блогерів та активістів з Донецької та Луганської областей, частина є переселенцями з Донбасу. Наставниками для учасників проєкту є досвідчені журналісти та медіатренери з Києва та регіонів. До команди тренерів, яку сформувала Національна спілка журналістів України, увішли Перша секретар НСЖУ Ліна Кущ, секретар НСЖУ, генеральний директор телекомпанії «ТАК-TV» (Миколаїв) Гліб Головченко, керівниця Школи журналістики Івано-Франківської облорганізації НСЖУ Наталія Димніч, член Комісії з журналістської етики, редактор регіонального медіа з Дніпропетровщини Сергій Гузь, керівниця порталу Green Efficiency, медіаекспертка Лариса Білозерова, керівник представництва польського телеканалу БЕЛСАТ в Україні Ілля Суздалєв.
Довідково.
Проект реалізується Академією української преси спільно з Національною спілкою журналістів України в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.
Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).
Програму підтримують тринадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.