За останні п’ять років експерти ЮНЕСКО зафіксували 400 вбивств журналістів по всьому світу. Відповідні дані отримала НСЖУ від центрального офісу ЮНЕСКО з нагоди Міжнародного дня припинення безкарності за злочини проти журналістів, який щорічно відзначається 2 листопада.
Показник безкарності за вбивства журналістів залишається на рівні попередніх років та складає 87%. Кількість смертельних атак на журналістів, у порівняні з періодом 2011-2015 років (було зафіксовано 491 інцидент), зменшується. Але при цьому журналісти стали частіше зазнавати загроз іншого характеру – ув’язнення, викрадення, тортури, переслідування в тому числі в цифровому просторі.
«Діяльність журналістів є необхідною умовою реалізації основоположного права людини на свободу вираження думок, проголошеного у статті 19 Загальної декларації прав людини. Безкарність злочинів щодо журналістів говорить про те, що судова та правоохоронна системи не мають змоги впоратися з покладеними на них обов’язками», – зазначила Генеральний директор ЮНЕСКО Одре Азуле.
Головною подією до Міжнародного дня припинення безкарності за злочини проти журналістів у 2021 році став круглий стіл в Сіракузькому міжнародному інституті кримінального права (Італія), який проходив 3 листопада 2021 року у гібридному форматі. Захід розглядається платформою для діалогу між прокурорами та журналістами щодо заходів профілактики та захисту, спрямованих на забезпечення безпеки журналістів, та підкреслить важливу роль органів прокуратури у розслідуванні та судовому переслідуванні не лише вбивств, а й загроз насильства щодо журналістів.
Нагадаємо, що 4 жовтня в прес-центрі Національної спілки журналістів України відбувся онлайн круглий стіл на тему: “Роль прокурорів у справах про злочини проти журналістів”. У рамках цього заходу відбулася презентація спеціального україномовного видання ЮНЕСКО «Рекомендації для прокурорів у справах про злочини проти журналістів».