Вебінаром „Пошук, використання та зв’язок із джерелами інформації в окупованому Криму” Національна спілка журналістів України відкрила 3 листопада онлайн-курс для журналістів «У фокусі – КРИМ». Першим доповідачем у рамках великої серії зустрічей з провідними журналістами, правозахисниками та експертами, які спеціалізуються на кримській тематиці, став авторитетний кримський журналіст, репресований російською владою, секретар НСЖУ Микола Семена.
Участь у першому заході взяли понад 70 учасників на платформі Zoom з індивідуальним підключенням на повну студентську аудиторію в Черкаському Національному університеті. Загалом зареєструвалося на подію більше 150 учасників – журналістів національних та регіональних ЗМІ, активістів НСЖУ, студентів та викладачів. Крім кафедри журналістики ЧНУ, партнером НСЖУ з організації вебінару стала і кафедра журналістики Університету Короля Данила з Івано-Франківська
Як зазначив модератор навчального заходу, голова НСЖУ Сергій Томіленко, онлайн-курс „У фокусі – КРИМ” спрямований не лише на журналістську спільноту України, на журналістів національних і регіональних медіа, а й на студентів, викладачів факультетів, кафедр журналістики українських університетів.
Загалом в рамках онлайн-курсу відбудеться десять зустрічей. Ключовим акцентом навчальної ініціативи стане знайомство з провідними журналістами, правозахисниками, які спеціалізуються на висвітленні проблем окупованого Криму. На жаль, в медіапросторі України матеріалів про Крим нині небагато. Та на думку Сергія Томіленка, кримська тематика – це місія українських журналістів. Якщо ми хочемо жити в єдиній відновленій Україні, якщо наше майбутнє велика мирна українська держава, журналісти повинні цю місію проявляти, робити все, щоби захистити, підтримати тих, кого переслідують на окупованій території, захищати права кримчан.
Куратором і безпосереднім ініціатором цієї навчальної ініціативи є відомий, авторитетний український журналіст з Криму Микола Семена, який сам зазнав переслідувань з боку ФСБ. Зараз він живе в Києві і докладає максимум зусиль для привернення уваги до кримської тематики і до професійного спілкування на цю болючу тему. Для першої зустрічі він підготував окрему пізнавальну презентацію про історію незалежної кримської журналістики та розповів про власну роботу із джерелами інформації в умовах окупації.
На переконання Миколи Семени, матеріали з окупованого Криму – це на сьогодні найважливіша тема української журналістики. Зараз в ЗМІ вона на другому плані через складність отримання інформації звідти, внаслідок перешкод, які чинять журналістам спецслужби Російської Федерації. Україна мусить здійснити прорив інформаційної блокади.
Про те, як це можна робити і розповів Микола Михайлович, адже й він сам ламав, і дуже успішно, російську інформаційну блокаду. Розповів і про механізми дезінформації, які використовує Росія.
Другим спікером вебінару була Ліна Кущ – перша секретар НСЖУ. І їй тема окупації близька і болюча, адже до 2014 року вона мешкала в Донецьку, була власним кореспондентом національних газет і міжнародних медіа. Не дивно, що зараз опікується темою журналістів-переселенців з Криму і Донбасу, а також безпековими проблемами.
Ліна Кущ наголосила, що дуже любить спілкуватися зі студентами, ділитися професійними напрацюваннями. Вона займалася контактами з журналістами, які працювали в окупованому Криму, контактами з джерелами в окупованому Криму і на окупованій частині Донбасу. І зараз контактує з ними, з громадськими активістами, отримує звідти інформацію. На основі свого досвіду і розповіла про роботу з джерелами. Адже на її думку, журналіст працює настільки якісно, наскільки якісні його джерела інформації.
Онлайн-курс буде реалізовано в співпраці з українськими університетами. Першими партнерами курсу стали кафедри журналістики Черкаського Національного університету (завідувач – Тетяна Бондаренко) і кафедри журналістики Університету Короля Данила, що в Івано-Франківську (викладач – Наталія Димніч). На наступних вебінарах доєднаються студенти з інших університетів.
Текстові майстер-класи експертів онлайн-курсу та матеріали презентацій публікуватимуться на сайті НСЖУ, відео вебінарів – на сторінці Спілки журналістів у мережі Фейсбук.