Ведуча токшоу “Зворотний відлік” на каналі “UA: Перший” Мирослава Барчук заявила про тиск і шантаж з боку представників Офісу президента України. За її словами, чиновники контролюють, яких саме “слуг народу” мають запрошувати на ефіри. Про це журналістка повідомила на своїй сторінці у соціальній мережі, інформує «Німецька хвиля».
Журналістка заявила, що ОП “давно і жорстко контролює присутність на ефірах народних депутатів від фракції “Слуга народу”. За її словами, кандидатури для ефірів узгоджуються спочатку з представниками ОП. Барчук написала, що останнім часом ОП висуває редакції “умови і ставить ультиматуми щодо присутності “слуг народу” на ефірах”.
Звинувачення з боку ведучої стали реакцією на заяву екснардепа і журналіста, члена наглядової ради “Укрзалізниці” Сергія Лещенка. У своєму відеоблозі він звинуватив команду токшоу “Зворотний відлік” у заангажованості через відсутність на останньому ефірі представників “Слуги народу”.
У свою чергу Барчук навела кілька прикладів, коли в ОП ставили ультиматуми редакції, кого саме потрібно запрошувати і за яких умов. “Наприклад, минулого понеділка був ультиматум №1: на тему енергетичної безпеки в ефірі “Зворотного відліку” будуть присутні або двоє “слуг” (обидва не експертні), або жодного. Ми вирішили ультиматумів не приймати і запросили Людмилу Буймістер, яка вже не підкорялася вказівкам ОП”, – написала телеведуча. Вона оцінила таку практику як тиск і загрозу для свободи слова в Україні.
Мирослава Барчук закликала колег-журналістів публічно повідомляти про випадки шантажу редакцій. На момент публікації матеріалу в Офісі президента не відреагували на ці звинувачення.
Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко вважає, що публічне звинувачення ведучої телеканалу “UA:Перший” Офісу Президента в тиску на редакцію вимагає максимальної уваги і дискусії.
Про це Томіленко написав на своїй сторінці в Facebook.
“Тиск влади на редакційну політику ЗМІ неприпустимий. Журналісти мають право самостійно обирати формати та теми обговорення, запрошувати гостей на ефіри. При цьому визначальним фактором є дотримання професійних стандартів та інтересів аудиторії. Але те, що багато українських політиків відмовляють журналістам на запрошення на ефіри – це більше доказ несамостійності політиків і жорсткої (недемократичної) партійної вертикалі”, – вважає Томіленко.
На його думку, публічне звинувачення телеведучої “UA: Перший” офісу Зеленського в тиску на редакцію вимагає максимальної публічної уваги і дискусії.
“Влада повинна відзвітувати про повагу прав журналістів і забезпечення свободи слова і надати чіткі відповіді щодо висловлених відомою журналісткою докорів. Чесна публічна дискусія завжди краще ігнорування проблеми”, – написав глава НСЖУ.
За його словами, публічні позиції повинні висловити керівники Суспільного мовлення: Правління компанії і Наглядова рада. При цьому Томіленко визнає, що запрошення гостей на політичні ток-шоу є результатом домовленості між редакцією і політсилами.
“Багато українських політиків, депутатів є людьми несамостійними, делегують прийняття рішень на свої публічні появи, участі в телеефірах партійним штабам і прес-офісам. Тому варто нам усім боротися і за свободу слова, і за демократію в українській владі”, – резюмував Томіленко.