До обговорення суперечливої ініціативи долучилась низка експертів, які представляють різні галузі: представники ЗМІ, бізнес-асоціацій, громадських організацій, державних органів влади, фармацевтичних компаній, а також топові рекламісти, юристи та лікарі. Про це інфрмує Українська асоціація медіа бізнесу.
Максим Лазебник (Всеукраїнська рекламна коаліція) зазначив, що від введення мораторію збитків зазнає не лише рекламний бізнес, ЗМІ та фармкомпанії, а й державний бюджет – від недоотримання податків та кінцевий споживач – через недостатню поінформованість. «Я не вірю, що мораторій реалізується задля абстрактного руху до здорового народу..», – зазначив Лазебник. Також експерт розповів, що представники ЗМІ, зокрема телебачення, переконані, що мораторій буде знято, адже його введення означитиме «смерть телеканалів».
Олександр Гороховський, СЕО медіа-групи Dentsu підтвердив, що медіа справді постраждають від мораторію найбільше через велику долю фармклієнтів.
Виступив проти мораторію і Олексій Погорелов, який представляв на круглому столі спільну позицію одразу трьох об’єднань – Української Асоціації Медіа Бізнесу (УАМБ), Національної Спілки Журналістів України (НСЖУ) та Асоціації незалежних Регіональних Видавців України (АНРВУ). За словами Олексія, влада нехтує думкою громадян та зневажає їхні здібності у прийнятті самостійних рішень, плануючи заборонити їм доступ до інформації про ліки. Проте, на думку експерта, така заборона, окрім всього, призведе і до зменшення кількості незалежних медіа в Україні внаслідок недоотримання фінансування від реклами.
Свою думку на круглому столі висловив і виконавчий директор Асоціації представників міжнародних фармацевтичних виробників України Володимир Ігнатов. Експерт нагадав, що дата проведення круглого столу – символічна, адже 28 вересня відзначають Міжнародний день загального доступу до інформації. Ігнатов розповів: «Жодна система охорони здоров’я не в змозі забезпечити обслуговування всіх потреб пацієнтів. Тому концепція відповідального самолікування, затверджена ВООЗ, передбачає, що у разі відомих пацієнту симптомів він має право лікуватись самостійно протягом 72 годин. І для цього передбачена спеціальна група безрецептурних препаратів».
У круглому столі взяв участь і представник РНБО, заступник керівника служби з питань соціальної та гуманітарної безпеки Володимир Бортницький. За словами експерта, велика частка безрецептурних ліків, які споживаються українцями внаслідок активної реклами, призводить до безвідповідального самолікування та до смертей.
У ході круглого столу учасники вели насичену дискусію. Зокрема, більшість із них погодились, що для зменшення смертності пацієнтів потрібно не вводити мораторій на рекламу, а покращувати інформування пацієнтів, створювати галузеві освітні проекти, які можуть фінансуватися фармбізнесом, залучати медіа до освіти лікарів та пацієнтів, а також завершити реформу охорони здоров’я, що дозволить вирішити більшість питань.