Рівно 30 років тому, 7 вересня 1991 року, у Львові вийшов перший номер газети «Високий Замок». Це видання стало вірним супутником читача і легендою за життя. Його читають, поважають, цитують і посилаються як на надійне джерело інформації. Національна спілка журналістів України щиро вітає творців «Високого Замку» із 30-річчям цього знакового професійного українського медіа.
Головна редакторка «Високого Замку» Наталія Балюк працює в газеті 29 років. Каже: прийшла у «Високий Замок» на п’ятому курсі університету на дипломну практику. І залишилася…
«Газета дала гарний старт багатьом здібним журналістам, – зазначає Наталія Балюк. – Дякую нашим відданим читачам, які завжди підтримували нас, і які залишаються з нами! Попри скепсис багатьох, що паперова преса вмирає, я залишаюся оптимістом! Газети будуть жити! Звичайно, реалії впливають на паперову пресу, і це неминуче, тиражі скорочуються, читач частково переходить в Інтернет. Але є ще значна частина людей, які люблять саме газети!
Та й газети змінюються під впливом реалій! Вони набувають формату журналу. Звісно, що газети не можуть конкурувати за оперативністю з телебаченням та Інтернетом, але за якістю інформації цілком можуть. Тому «Високий Замок» робить ставку на ексклюзивність, аналітику, життєві історії, репортажі… Ми намагаємося дати читачеві таку інформацію, яку вони в інших медіа не знайдуть! На цьому і тримаємося! За це нас цінують та читають!», – написала Наталія Балюк на своїй сторінці у фейсбук.
Вона привітала колег очолюваного нею видання та його шанувальників, зазначивши: попереду ще багато років праці.
«Ми завжди старалися, щоб газета була потрібною Україні, брала участь у державотворенні, – сказав у ювілейному інтерв’ю перший головний редактор газети, а нині генеральний директор Видавничого Дому «Високий Замок» Степан Курпіль. – Все, що ми заробляли, вкладали у розвиток. Жодна «зайва» копійка не була витрачена на дивіденди. Багато хто із власників газет, які на початках мали чималі гроші, розтринькали їх, проїли, роздали… Зараз і цих видань вже немає. У нас за 30 років жодного разу не було такого, щоб ми хоч на день затримали зарплату. Це наша політика: краще проковтнути менше, але постійно їсти, ніж проковтнути більше, подавитися і завтра вже не мати що їсти».
Степан Курпіль пригадав, що прийшов у «Високий замок» на запрошення одного із засновників Народного руху України В’ячеслава Чорновола, коли той очолював Львівську обласну раду.
«Головою виконкому був Степан Давимука, потім головою обласної ради був Микола Горинь. Це люди з великої літери, патріоти. Вони ніколи не диктували газеті, що їй писати. Пам’ятаю, коли Чорновіл мене «сватав» у «Високий Замок» (тоді я працював у молодіжній газеті заступником головного редактора), пояснював, що є велика категорія російськомовних жителів Західної України, які не знають не лише української мови, а й історії України. «Ваше завдання — щоб вони це знали», — сказав він. І ми поступово намагалися дати читачу ці знання (перших пів року газета виходила тільки російською мовою)».
За словами першого головреда, пам’ятною віхою стало рішення Львівської обласної ради дати газеті волю, відпустити у вільне плавання, а потім – новий етап розвитку, набуття досвіду і спілкування з читачем.
«Крім друкованої версії «ВЗ» ми маємо ще інші видання — «Добрий господар», «Добре здоров’я», «Добра кухня», «Неймовірні історії життя», «Вечірня казка». Тобто з поштою маємо стосунки, але з кожним роком пошта працює все гірше», – констатує він.
Втім, улюблена робота завжди в радість, особливо коли поруч дружина, колега й однодумець – Наталія Балюк.
«Можливо, це рідкісне явище, коли у чоловіка і дружини — однакові політичні і бізнесові погляди. Це насправді допомагає. Є завжди з ким порадитися, у кого попросити підтримки, запитати думку, обговорити творче питання чи організаційне. Мабуть, це також сприяє успіху газети», – зізнається він.
Голова Національної спілки журналістів Сергій Томіленко вважає «Високий Замок» явищем української незалежної журналістики.
«Команда «Високого Замку» обрала собі шлях завойовувати довіру аудиторії якісною професійною журналістикою, не маніпулюючи жовтизною. Те, що Степан Курпіль двічі обирався нардепом – свідчення авторитету «ВЗ». Нині настали складні часи трансформації традиційних медіа, але «Високий Замок» шукає себе і, впевнений, залишиться таким же змістовним, цікавим і авторитетним співрозмовником для українців. Вітаю колектив газети на чолі з Наталею Балюк з першим 30-річчям, вірю в вас і зичу нових творчих злетів», – побажав Сергій Томіленко.