Початок діяльності «Кримської платформи» є сигналом для української журналістської спільноти до більш активного висвітлення широкого спектру тем, пов’язаних із Кримом. Про це йдеться у зверненні Секретаріату Національної спілки журналістів України, оприлюдненому в четвер. «Питання деокупації Криму, ситуації на півострові та порушення прав українців на окупованій території мають стати пріоритетом не лише для міжнародних партнерів України, а і для українських медіа», – йдеться в документі.
Разом зі зверненням спілка ухвалила рекомендації з посилення висвітлення кримської тематики в українських медіа. Ініціатором прийняття звернення та розробки рекомендацій став Микола Семена – відомий кримський журналіст, оглядач сайту Крим.Реалії (Радіо Свобода), який пережив переслідування з боку російської влади та зараз активно займається висвітленням проблематики деокупації півострова. Минулого тижня Миколу Семену обрано до складу Секретаріату НСЖУ.
У спілці звертають увагу, що останнім часом в українських медіа увага до життя українських громадян у Криму, до роботи з деокупації Криму значно послабилася. «Не в останню чергу – через перешкоди окупаційної влади та проблеми з отриманням інформації, адже українські журналісти не можуть вільно працювати на півострові, а незалежних громадянських журналістів російська влада Криму переслідує і кидає за грати. Проте складність підготовки таких матеріалів не може бути виправданням відсутності кримської тематики в порядку денному провідних загальноукраїнських медіа», – відзначається у зверненні.
Національна спілка журналістів України вважає, що в зв’язку з початком роботи міжнародного об’єднання «Кримська платформа», на тлі загострення ситуації в Криму та Севастополі, посилення російського опору міжнародним зусиллям із вирішення проблем деокупації Криму журналісти й медіа мають значно активізувати висвітлення всього спектру кримської тематики. «Наша мета і наш обов’язок – донести до української та міжнародної спільноти інформацію про порушення прав і свобод людини; про злочини окупаційної влади проти кримчан, проти української власності, економіки, гуманітарної та екологічної сфер Криму; про порушення норм міжнародного права; сприяти розвінчуванню фейків про згоду «народу Криму» на окупацію», – наголошують в НСЖУ.
Звернення
Національної спілки журналістів України
до редакцій ЗМІ, журналістських колективів, журналістських організацій, державних і громадських організацій в зв’язку з початком діяльності Міжнародної «Кримської платформи»
Шановні колеги!
Наприкінці серпня цього року представники 43 країн-учасниць саміту в Києві підписали Декларацію «Кримської платформи», яка є світовим об’єднанням демократичних сил проти порушення Російською Федерацією норм міжнародного права, проти окупації нею Криму – невід’ємної частини України. Започаткований діалог та ухвалені рішення відіграють велике значення для всієї країни. Для журналістської спільноти ці події є сигналом до більш активного висвітлення широкого спектру тем, пов’язаних із Кримом.
Учасники «Кримської платформи» актуалізували проблему деокупації Криму в світовому порядку денному, зазначили, що будуть «протистояти новим викликам та гібридним загрозам», «рішуче протидіяти будь-яким одностороннім спробам кинути виклик і змінити міжнародний порядок, заснований на верховенстві права», «об’єднати зусилля, спрямовані на захист прав і свобод цивільного населення, яке мешкає в окупованому Криму, і домогтися негайного та беззастережного звільнення громадян України, незаконно затриманих або засуджених Росією з політичних мотивів та її державними агентами як на території окупованого Криму, так і на території Російської Федерації».
Переконані: питання деокупації Криму, ситуації на півострові та порушення прав українців на окупованій території мають стати пріоритетом не лише для міжнародних партнерів України, а і для українських медіа.
За спостереженнями експертів, останнім часом в українських ЗМІ увага до життя українських громадян у Криму, до роботи з деокупації Криму значно послабилася. Новини та аналітичні матеріали з цих тем нечасто з’являються в медіа. Не в останню чергу – через перешкоди окупаційної влади та проблеми з отриманням інформації, адже українські журналісти не можуть вільно працювати на півострові, а незалежних громадянських журналістів російська влада Криму переслідує і кидає за грати. Проте складність підготовки таких матеріалів не може бути виправданням відсутності кримської тематики в порядку денному провідних загальноукраїнських медіа.
Національна спілка журналістів України вважає, що в зв’язку з початком роботи міжнародного об’єднання «Кримська платформа», на тлі загострення ситуації в Криму та Севастополі, посилення російського опору міжнародним зусиллям із вирішення проблем деокупації Криму засоби масової інформації України та журналістські колективи редакцій газет, журналів, інформагенцій, журналістські організації в них мають значно активізувати висвітлення всього спектру кримської тематики. Наша мета і наш обов’язок – донести до української та міжнародної спільноти інформацію про порушення прав і свобод людини; про злочини окупаційної влади проти кримчан, проти української власності, економіки, гуманітарної та екологічної сфер Криму; про порушення норм міжнародного права; сприяти розвінчуванню фейків про згоду «народу Криму» на окупацію.
Усвідомлюючи важливість ширшого висвітлення кримської тематики в українських медіа, узагальнюючи кращий досвід редакцій зі створення матеріалів із цієї теми, спираючись на приклади тісної співпраці з громадянським сектором, Національна спілка журналістів України підготувала рекомендації для журналістів і ЗМІ.
Ухвалено Секретаріатом Національної Спілки журналістів України.
2 вересня 2021 р.