Сьогодні свобода слова в Україні стала заручницею політичної боротьби, і ця обставина суттєво ускладнює захист прав журналістів. Про це голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко сказав під час політичного ток-шоу Наташі Влащенко «Народ проти» на телеканалі «Україна 24».
«Для мене питання свободи слова – це про права журналістів і про право українців отримувати доступ до українських ЗМІ, – зазначає Сергій Томіленко. – Я вважаю, що попри політичну боротьбу, треба шанувати професію журналіста. Влада повинна забезпечувати умови, в яких би журналіст чи редактор розумів, в якому правовому полі він працює. На сьогодні є закони, які більшість журналістів шанує. Але, крім законів, є ще й певна політична воля, і, відповідно, в тонусі тоді тримають ЗМІ. Адже покарання може настати за якісь дії за правилами, які раніше ніхто не встановив».
Стосовно останніх санкцій проти українських онлайн-ресурсів Сергій Томіленко висловився так: «У влади є широкий арсенал, суди, правоохоронці, є Нацрада як окремий регулятор, служба моніторингу. В Україні нещодавно створені два центри протидії та боротьби з дезінформацією. Фактично вони повинні вийти до суспільства і сказати: «Подивіться, ці медіа роблять ворожі дії до України. Це офіційний моніторинг, він підтверджується міжнародними організаціями». Тоді це буде зрозуміло для всіх журналістів: нас не покарають, бо в нас немає такого заступу за червону лінію».
Дійсно, у суспільства є загальне сприйняття інтернету як території свободи, продовжив голова НСЖУ. У той же час, почастішали атаки з боку політиків, які, прикриваючись суспільним інтересом, намагаються реалізувати свій політичний проект зі згортання прав медіа.
Сергій Томіленко звернувся до Президента Володимира Зеленського з закликом бачити у журналістах союзників, а також радитись із ними щодо медійного законодавства та регулювання процесів у галузі.
«Я б радив Президенту оголосити догану своїм радникам і відмовитись від токсичного законопроекту «Про медіа». Вони намагаються нав’язати Україні модель жорсткого контролю над усіма журналістами, всіма медіа і, зокрема, онлайн-медіа. Цифровий простір – це велика частина нашого життя, і журналісти, і медіа мають бути відповідальними. Я б запропонував Главі держави формат, який міг би бути реалізований в Україні. Президент мав би сказати, що він хоче бути союзником онлайн-медіа та відповідальних журналістів, запросити до переговорів і напрацювати спільно, залучивши людей, які працюють і цінують аудиторію, певні правила, а заодно і певні обмеження. Тоді у нас буде довіра. Поки що ми бачимо одного регулятора – Нацраду, в якого сумнівна репутація, який не завоював гарну репутацію в регулюванні теле- й радіо. Йому хочуть дати всі важелі для блокуванні і можливого впливу на діяльність журналістів. То ми маємо опиратися. На жаль, у нас низька журналістська солідарність, за останні роки політики роз’єднали журналістів. Тому сьогодні дуже складно відстоювати свої корпоративні інтереси», – зауважив Сергій Томіленко.
Його думку підтримав у своєму виступі й колишній Генеральний прокурор Святослав Піскун. Під час його перебування на посаді відбулися розслідування вбивств двох журналістів: Ігоря Александрова і Георгія Гонгадзе.
«Нам вдалося розкрити ці справи, розслідувати, знайти, хто виконав ці вбивства, а по Александрову й замовників. Ми всіх посадили, притягнули до відповідальності. Але я згадую, що відбувалося тоді в журналістській спільноті. Журналісти, які один з одним не розмовляли, мали діаметрально протилежні інтереси, на мітингу під генеральною прокуратурою стояли разом! Так, вони потім сварилися, але, захищаючи інтереси журналіста, професію і свободу слова, вони об’єднувалися проти мене як Генерального прокурора. Це мене спонукало на активне розслідування цих кримінальних справ, бо я знав, що є журналістський контроль за цими справами», – розповів Святослав Піскун.