Долучившись до обговорення питань у Всеукраїнській онлайн нараді керівників регіональних (місцевих) ТРК, заступник міністра культури та інформаційної політики України Тарас Шевченко говорив і про те, що медійний світ швидко змінюється, і з цим не можна не рахуватися.
Далі – пряма мова Тараса ШЕВЧЕНКА:
– З точки зору політики уряду, в Міністерстві культури та інформаційної політики України є певні чіткі кроки на підтримку медіа. Водночас я цілком розумію, що навряд чи можна назвати достатнім рівень підтримки засобів масової інформації (в тому числі фінансової).
Особливо важлива державна підтримка засобам масової інформації, які мовлять на тимчасово окуповані території, працюють в регіонах, що межують з цими територіями або з іноземними державами. Потрібна підтримка і тих медіа, які ведуть тематичні напрямки, готують дитячі програми. Усе це зазвичай отримує додаткову фінансову підтримку.
У Міністерстві ми змогли попрацювати досить успішно, щоб не допустити надмірних обмежень на продаж друкованих засобів масової інформації під час жорсткого локдауну.
На сьогоднішній день активно комунікуємо і чіткіше встановлюємо рівень підтримки ЗМІ. Ми бачимо регіональну різницю, коли в частині обласних державних адміністрацій, обласних бюджетів передбачені спеціальні програми на підтримку ЗМІ (наприклад, угоди на висвітлення), а в певних областях таких програм немає взагалі.
Зараз узагальнюємо досвід і чекаємо від редакцій ЗМІ, обласних осередків Національної спілки журналістів України коментарів та пропозицій. Адже в редакціях газет і в телерадіокомпаніях на місцях краще за нас можуть знати, де подібні програми діють, а де й досі таких програм немає. Мені здається, що в контексті підтримки реформованих видань це простіше робити саме через обласні бюджети. Це може бути більш швидкий і дієвий механізм, ніж запровадження спеціальної програми на загальнодержавному рівні.
Вважаю, що досвід Українського культурного фонду досить позитивний, він може бути поширений і в роботі з медіа. Але всі ми розуміємо, що ландшафт медіа змінюється, все рухається в онлайн, усе більше з’являється ютуберів і блогерів, які перетягують аудиторію на себе. Згоден з тими, хто каже, що ютубери і блогери не відповідають за якість інформації. Але ми повинні зважати на глобальні процеси в усьому світі, що змінюють уяву і про медіа.
Не можу не згадати про законопроєкт «Про медіа». В Міністерстві культури та інформаційної політики України добре відома позиція НСЖУ з оголошенням ворогами преси всіх, хто адвокатує законопроект, і ми такий підхід не розділяємо. Звичайно, ми розуміємо, що цей законопроєкт має як свої плюси, так і мінуси, що потребують доопрацювання. Тому для його удосконалення і передбачений формат другого читання.
Важливо наголосити, що прийняття нового Закону України «Про медіа» є виконанням зобов’язань нашої держави по Угоді про асоціацію України з ЄС. Ці зобов’язання не стосуються преси, вони стосуються телебачення, радіомовлення і деяких онлайн-сервісів. Однак модель була вибрана така, щоб передбачити в законі діяльність усіх засобів масової інформації. І саме в такому руслі розробка законопроєкту рухається вже два роки.
На цей момент тривають доопрацювання тексту законопроєкту в робочій групі, і до того, як від робочої групи з’явиться його оновлена версія, далі він рухатися не буде.