Профільний комітет Верховної Ради вивчає проблеми українських друкованих ЗМІ, зокрема, ситуацію, в якій вони опинились у зв’язку з економічною кризою, та має намір зайнятися розробкою стратегії підтримки вітчизняної преси. Про це йдеться у листі за підписом Голови Комітету ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики Микити Потураєва, який надійшов на ім’я голови Національної спілки журналістів Сергія Томіленка.
Микита Потураєв визнає: «Дійсно, Всеукраїнська нарада редакторів друкованих ЗМІ стала помітною подією в житті всієї медіаспільноти, а поставлені на ній важливі питання забезпечення ефективної діяльності, державної підтримки та розвитку ДЗМІ заслуговують уважного вивчення й узагальнення».
Він подякував голові НСЖУ за надані матеріали та висловив прохання надіслати більш повний перелік документів та матеріалів, які могли б стати підґрунтям для розробки майбутньої програми підтримки українських друкованих мас-медіа.
«Водночас, з огляду на потребу поглибленого аналізу стану справ, налагодження тісніших контактів, поліпшення комунікацій з учасниками ринку, журналістською спільнотою, редакціями, залучення важливих стейкхолдерів, проведення подальших експертних заходів, прийняття виважених рішень, відповідно до положень статті 13 Закону України «Про Комітети Верховної Ради України» просимо надати в розпорядження комітету важливі супутні матеріали (виступи учасників наради, дані, інформацію щодо практики застосування інформаційного законодавства, контакти, тощо), які стосуються обговорених на нараді проблем та прийнятих документів.
Дякуємо за співпрацю! З повагою – голова Комітету Микита Потураєв», – зазначено в листі голови профільного комітету ВР.
Нагадаємо, невдовзі після проведення Всеукраїнської наради редакторів друкованих ЗМІ за участі понад 200 представників регіональних та національних медіа Національна спілка журналістів надіслала Резолюцію на захист української преси Президенту України, Кабінету Міністрів та до Комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики Микиті Потураєву.
Серед ТОП-спікерів Наради були заступник Міністра внутрішніх справ Антон Геращенко, заступник Міністра культури та інформаційної політики Тарас Шевченко, заступниця Міністра цифрової трансформації Валерія Іонан; троє народних депутатів: Микита Потураєв та Ірина Констанкевич (Голова та Перша заступниця Голови Комітету ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики), Олексій Устенко (член Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики); представники керівництва АТ «Укрпошта» та Федерації профспілок України.
Серед ключових пропозицій Резолюції – створення в Україні Фонду підтримки медіа за зразком аналогічних фондів у європейських країнах та розробка урядової програми підтримки. Варто зазначити, що положення цієї Резолюції отримали схвалення від експертів Міжнародної та Європейської федерацій журналістів.
Зокрема, у Резолюції йдеться: «Результати онлайн-анкетування, проведеного Національною спілкою журналістів України в березні 2021 р. серед 150 редакторів газет, свідчать про кризу, яку переживають друковані медіа. Протягом року понад 85 % видань втратили рекламодавців, кожна третя газета скоротила кількість номерів або обсяг випусків. Майже 40 % редакцій відмовилися від нових проєктів. Кожна двадцята редакція тимчасово призупиняла вихід видань, ще стільки ж припинили виходити зовсім».
Водночас, зазначено в документі, у кризових для країни умовах потреба суспільства в перевіреній інформації зростає. Джерело такої інформації – професійна журналістика й видання, яким довіряють читачі. Тому збереження й розвиток українських друкованих медіа – це необхідний крок у боротьбі з фейками, маніпуляціями та ворожою пропагандою.