Інформаційна кампанія «Здоров’я майбутніх поколінь», яку оголосив 11 березня цього року всеукраїнський фонд «Журналістська ініціатива» і яку підтримує творча спілка, добігає кінця 26 квітня – в день 35-х роковин Чорнобильської катастрофи. За попередніми підсумками, майже півсотні публікацій, телесюжетів, радіо- і відеотрансляцій цієї тематики побачили світ у нашій країні і Японії з ініціативи лише учасників і партнерів соціального Японського проєкту.
Понад шість тижнів у Японії, де сталася десятиріччя тому аварія на АЕС «Фукусіма-1», і в постчорнобильській Україні преса й громадські організації не випускали з уваги теми масштабних ядерних катастроф і ліквідації їхніх негативних наслідків. Журналісти писали про уроки минулого й порушували актуальні питання, пов’язані з сьогоденням – про очищення від радіонуклідів довкілля, оздоровлення населення, гарантування безпеки продуктів харчування й життєдіяльності, турботу про прийдешні покоління, екологію тощо.
Рівнобіжно з початком кампанії в березні, коли відзначали 10-ті роковини аварії у Фукусімі, а потім у квітневі дні пам’яті Чорнобиля відгукнулися на календарні дати телевізійні канали національного рівня в обох країнах, показавши новинні сюжети.
Про старт кампанії повідомило на своєму сайті в мережі «Фейсбук» Посольство України в Японії. В обох державах преса розповіла про унікальну соціальну ініціативу, нині відому як «Японський проєкт».
Серед друкованої періодики ґрунтовно висвітлює цю тему – в публікаціях Наталії Черешинської – один з провідних вітчизняних журналів з питань агробізнесу «Пропозиція». У Країні вранішнього сонця поза конкуренцією тематичний щомісячник «Безпека харчових продуктів та життя» («Safety of our Foods and Life» – видання Японського фонду майбутніх поколінь), там відповідальні особи – редактор Джунічі Ковака й заступниця редактора Марута Харуе).
Про багаторічну співпрацю на рівні народної дипломатії небайдужих людей і громадських об’єднань написала газета «Голос України» (стаття Марини Кривди «Японська «щука»: «Чи не дрімають українські бекерелі?»). Різнопланові матеріали (до речі, як і в попередні кілька років) опублікували всеукраїнські тижневики «Профспілкові вісті», «Культура і життя», сайт «Високого Замку» (м. Львів), періодична преса Житомирської, Київської, Запорізької, Дніпропетровської областей, журналісти з Вінниччини та деякі інші. Цього тижня вийшла також стаття Людмили Мех у газеті «Освіта».
Засновник Емігрантського радіо «Отчизна» й ведучий програми «Про…» Іван Кокуца, а також автор-ведучий радіопроєкту «Унікальна людина» Володимир Ісаєв підтримали інформаційну кампанію «Здоров’я майбутніх поколінь», провівши трансляції інтерв’ю зі студій відповідно в Києві й Рівному. Ці програми, поширені в соціальних мережах, набрали загалом десятки тисяч переглядів (упродовж тижня лише програму радіопроєкту В. Ісаєва переглянули понад 36,7 тис. глядачів).
А ще 12 трансляцій наживо організували й спільно провели у квітні Японський фонд майбутніх поколінь і громадська організація «Асоціація освітян за безпечне майбутнє», яку очолює директор школи з Овруцького району Житомирщини Микола Слепенчук. Відбулися теплі, щирі й водночас інформативні спілкування з учнями, вчителями, медиками, батьками дітей – учасників Японського проєкту. Коли на відеозв’язку перебували Народичі (Житомирщина, 23 квітня), змістовну презентацію в етері зробив Микола Лазарєв. Він працює в Національному університеті біоресурсів і природокористування України та як фахівець у галузі радіобіології консультує з 2015 року ініціаторів соціального проєкту, що здійснюється, наголосимо, громадським коштом, зусиллями японських доброчинців.
Про цей проєкт, його історію і розвиток розповів у низці публікацій Сергій Шевченко. У статтях на сайтах Укрінформу, інших інформаційних агентств і ВБФ «Журналістська ініціатива» є і власні судження журналіста, який 2019 року побував у «зоні відчуження» АЕС «Фукусіма-1», і подано думки досвідченого фахівця, кандидата біологічних наук Миколи Лазарєва.
Організаторам медійної кампанії підставили плече Міжнародна інформаційна агенція «Вектор ньюз», портал «Аграрний тиждень. Україна», вебсайти партнерських структур фонду, який уподовж оголошеної кампанії продукував тематичні матеріали, акумулював та поширював публікації преси.
Долучилися до висвітлення теми регіональні аудіовізуальні ЗМІ – телевізійники з Черкас (ТРК «Ільдана»), Чернігова, Київської та Кіровоградської областей. Колеги розповіли, зокрема, про переселенців з чорнобильської зони, нагадали глядачам про семінари, пресконференції в Києві та інші заходи, проведені японцями в період, коли ще не було пандемії коронавірусу. Як відомо, з 2012 по 2019 роки гості з Токійської агломерації регулярно приїздили до столиці України, зустрічалися з партнерами Японського проєкту, відвідували регіони навколо зони ЧАЕС, допомагали хворим дітям (привозили ліки, проводили точкові масажі за методикою доктора Осугі тощо). Останні два роки розвивати проєкт довелося в умовах локдаунів – з використанням відеоконференцій і поштового зв’язку.
Активно долучилися до інформаційної кампанії журналісти з Овруча (газета «Зоря») й Енергодара (РОСТ, Запорізька область – там діє найбільша в Європі Запорізька атомна електростанція). Статті вмістили регіональні ЗМІ Нікополя («Візит Венал», Дніпропетровщина), Макарова («Макарівські вісті», Київщина), Світловодська (Кіровоградська область), готує тематичну публікацію й тижневик у Народичах «Життя і слово» (Житомирщина).
Як і в попередні роки, партнерські журналістські організації, учасники акцій фонду й колеги сприяли його статутній діяльності – це голова НСЖУ Сергій Томіленко, громадські діячі й керівники ЗМІ Степан Курпіль, Євген Букет, Олексій Плаксін.
Мети інформаційної кампанії досягнуто, – вважає президент ВБФ «Журналістська ініціатива», заслужений журналіст України Людмила Мех. – Заходи, проведені цьогоріч на державному рівні, а також ініційовані громадянським суспільством, дали змогу не лише поширити знання про те, чим небезпечна радіація і як захиститися від внутрішнього опромінення. Це також слушна нагода дати юному поколінню уроки добра, співпереживання та турботи про ближніх. Діяльність Японського фонду майбутніх поколінь – це наочні приклади уваги до проблем переселенців, «чорнобильців», це й допомога нужденним, і підтримка партнерів у непрості часи. Крім ініціаторів соціального проєкту, на окрему вдячність за його всебічну підтримку заслуговують також Сакіко Ковака, пан Нішікава та інші благодійники й активісти.
Такі спілкування надзвичайно важливі – це всіх нас, незалежно від країни проживання, надихає ставати кращими, робити добро. До речі, в серпні 2021-го ВБФ «Журналістська ініціатива» виповнюється 20 років. Ми щиро вдячні колегам, усім, хто відгукнувся й підтримав журналістську ініціативу.
Пресслужба ВБФ «Журналістська ініціатива» http://www.mediafond.com.ua/show/none/2282
Фото Сергія Шевченка