Ні для кого не секрет, що кілька останніх років стали непростими для українських ЗМІ. З одного боку, отримали довгоочікувану волю від диктату владних чиновників, з іншого – залишилися сам на сам з купою економічних проблем. Додавала клопоту Укрпошта, вибивали і вибивають з робочої колії коронавірусно-пандемічні проблеми, а на завершення знак оклику ставить територіальна реформа, яка вимагає від редакцій особливої гнучкості в роботі, уміння швидко орієнтуватися в обставинах.
МЕДІЙНЕ ПОЛЕ СУМЩИНИ
Сьогоднішня розповідь – про стан медіа поля в Сумській області. На запитання «Як обласні медіа впоралися з усіма перемінами і проблемами?», – голова обласної журналістської організації Віктор БОЙКО розповідає:
– В одному з номерів «Голосу України» в лютому 2019 року прозвучало, що в результаті реформування на Сумщині закрили дві третини місцевих газет. Але тут же автор публікації уточнює: «Коли перелік ліквідованих часописів оприлюднили, навіть для фахівців багато назв виявились несподіваними або невідомими. Несподіваними, бо деякі газети не виходили вже років 15, але де-юре, виявляється, вони існували. А невідомими, бо з’ясувалося, що власні газети утримували чимало сільрад, обласних відомств і бюджетних установ, серед останніх були навіть школи». Отже, фактично реформування розчистило медіа простір Сумщини, де залишилися тільки ті видання, які дійсно регулярно виходили в світ.
Щоправда, виникли проблеми з обласною «Сумщиною», коли в 2018 році обласна рада не вийшла із засновників видання. В результаті у квітні 2019 року газета припинила вихід у світ. Замість цієї столітньої газети стала виходити в світ «Сумщина XXI століття». Статус обласного видання мають нині газети «Ваш шанс», «Ярмарок», «Панорама».
Вже пізніше, у 2020 році, припинив вихід у друкованому вигляді та реорганізувався в інтернет видання сумський тижневик «Данкор», і замість районної газети Сумського району «Вперед» видається газета «Вісті громад». Якщо говорити про наклад, то одні зазнали втрат, інші – навпаки – тиражі збільшили.
КОРОНАВІРУС І АКТИВНІ ЖУРНАЛІСТИ.
Коронавірусні локдауни ЗМІ Сумщини, судячи з у сього, витримують достойно. Жодна газета, за твердженням Віктора Бойка, не припинила виходу в світ. Редакції, як по всій Україні, переходили на дистанційну роботу, дехто скорочував обсяги видань, але без преси і телебачення та радіо люди не залишалися.
Штати редакцій складають нині п’ять – шість – вісім співробітників, найменше – четверо.
Не залишаються ЗМІ Сумщини осторонь того, що відбувається в країні. Упродовж усіх років війни на Донбасі журналісти організовують допомогу бійцям, самі часто бувають на передовій, підтримується постійний контакт з українськими військовими. До того ж, є журналісти, які стали донорами, беручи участь в акціях, організованих Сумською станцією переливання крові.
ТЕРИТОРІАЛЬНА РЕФОРМА І ТИРАЖІ.
Тепер на порядку денному постає територіальна реформа. В Сумській області замість сімнадцяти створено п’ять районів. Але поки що на газетах це не дуже позначається: вони як виходили, так і далі продовжують виходити в обсягах минулого року з тиражами плюс-мінус 3000 примірників.
Як уже сказано, деякі газети, хоча тепер вони видаються не в районних центрах, навіть наростили свої тиражі. Наприклад, селище Липова Долина в результаті реформи втратила статус райцентру, але газета «Наш край», що продовжує виходити в світ у все тій же Липовій Долині, не тільки не втратила читача, а наростила тираж.
Там, де тримають руку на пульсі, переорієнтувалися на співпрацю з ОТГ, знаходять шляхи до співпраці з новоутвореними районними радами і держадміністраціями. Редактор газети «Голос Посулля» з Недригайлова Ігор Скрипченко обраний депутатом місцевої ради.
Але поки що новоутворені органи управління ще самі не дуже розібралися зі своїми бюджетами, отже говорити про великий дохід у редакційні каси від укладених угод на висвітлення їхньої діяльності поки що зарано. Залишаються традиційні основні статті доходів – передплата, роздріб (де він є), реклама, оголошення та публікація іміджевих матеріалів на комерційній основі.
Усе більше в редакціях друкованих видань розуміють значення інтернет платформ у розвитку і популяризації своїх видань в соціальних мережах. За словами, Віктора Бойка, у майже половини місцевих газет поряд з друкованою версією видання активно розміщують інформацію на сайтах. Газети в Ромнах, Недригайлові, деякі інші організували інтернет-передплату.
КОНСУЛЬТАЦІЇ В ТЕЛЕФОННОМУ РЕЖИМІ
Чи проводяться для журналістів області тренінги, навчання?
Віктор Бойко каже, що скоріше це консультації з питань, що виникають в редакціях, і проводяться вони, як правило, в телефонному режимі. Спілкуючись з колегами не тільки Сумщини, а й інших областей, він добре обізнаний з проблемами і шляхами їх вирішення в редакційних колективах. Він і сам може підказати, як вийти з тієї або іншої ситуації, а трапляється, що підказує, до кого з обізнаних з проблеми колег-редакторів можна звернутися за консультацією.
Якщо питання потребує юридичного втручання, залучаються спеціалісти обласного управління юстиції, що активно співпрацюють з обласною журналістською організацією.
ПРИКОРДОННЯ.
Сумська область – прикордонна, лінія кордону подеколи різала населені пункти буквально по живому. І сьогодні в Білопільському районі є село, половина якого залишається в Україні, а половина відійшла до сусідньої Росії. На щастя, якихось непередбачуваних і гострих ситуацій, пов’язаних з прикордонням, у регіоні не трапляється. Більшість людей, за словами голови обласної організації НСЖУ, україноналаштовані, хоча не секрет, що є й такі, що досі хотіли б повернутися в Радянський Союз.
Ситуація тримається в спокійному руслі, то й медіа поле якимось інформаційними війнами не виділяється. Місцеві газети, як і в будь-якому регіоні України, розповідають про повсякденне життя, не зациклюючись на темі близького небезпечного сусідства. Відійшли у минуле портрети керманичів районного масштабу на перших сторінках, докладні звіти з сесій та інших офіційних засідань.
Обласне телебачення після «реформування» Суспільного в регіонах, що звелося головним чином до скорочення штатів і часу мовлення, помітно втратило свою колишню інформативну спроможність. Сьогодні сумчани віддають перевагу приватним телеканалам, таким, як ТК “АТV”, «Відікон», «СТС».
Завершити розповідь про медіа поле Сумщини можна, повторивши слова Віктора Бойка: «Хоч як би складно не велося колегам-журналістам, без інформації жителів області вони не залишать».