Законопроєкт №2693-д «Про медіа», винесений на розгляд Верховної Ради, справді недосконалий і потребує доопрацювання. Але журналісти повинні допомогти нардепам відшліфувати його положення та відокремити зерна від плевел, не забувши про найголовніше: свободу слова. Така суть листа-відповіді, з яким до журналістської спільноти Хмельниччини звернулась народна депутатка Ольга Василевська-Смаглюк. Колишня телевізійниця відреагувала на звернення Хмельницької обласної організації Національної спілки журналістів щодо необхідності зняття з розгляду законопроекту «Про медіа», оприлюднивши відповідь на своїй фейсбук-сторінці.
Зокрема, у листі Ольги Василевської-Смаглюк ідеться:
«Із соціальних мереж мені стало відомо про звернення до мене щодо зняття з розгляду законопроекту №2693-д «Про медіа»… Гарантую, що за мою діяльність і моє слово в Комітеті з питань фінансів, банків та податків, в який я увійшла, вам, земляки, не буде соромно. Але й від честі професії, від якої на певний час відійшла, не відмовлюсь».
Пані Ольга підкреслює: «Я ніколи не віддала б голос на користь ухвалення закону, який може обмежити права журналістів. Підкреслюю: журналістів, а не пропагандистів країни-агресора, анонімних каналів масової інформації, рупорів ворогів».
Народна обраниця висловила переконання, що журналісти «повинні встановити запобіжники, які б дозволили Україні не програти в інформаційній війні. Але так, аби ніхто з журналістів не відчув утиску. І не постав перед сортуванням на журналістів, які мають право на професію, і тих, хто – ні».
Є у листі і прохання до колег-медійників допомогти з підготовкою пропозицій до одіозного законопроєкту, «і вказати, що саме категорично треба виключити з нього, аби вихолостити загрозу свободі слова».
По суті порушеного у зверненні Хмельницької обласної організації НСЖУ питання пані Ольга відповідає, що не має повноважень відкликати законопроект із Ради.
«Це виходить за межі моєї компетенції, – пояснює вона. – В цілому поділяю вашу стурбованість та, відповідно до своїх повноважень, проінформувала керівництво Верховної Ради України про вашу позицію».
Водночас вона пообіцяла подати до проекту закону «Про медіа» запропоновані журналістами поправки, якщо його ухвалять у першому читанні.
«І тільки якщо профільним Комітетом та в залі левова частка наших пропозицій буде врахована, а загрозливі для свободи слова та прав журналістів норми вихолощені, зможу віддати за нього голос у ІІ читанні.
Сподіваюсь, ми зможемо згуртовано відстояти право журналістів на професію», – завершує свій лист Ольга Василевська-Смаглюк.
У НСЖУ схвально відреагували на оперативну відповідь народного депутата. Зокрема, голова Національної спілки журналістів Сергій Томіленко зазначає:
«Така оперативність і щира зацікавленість у відстоюванні прав журналістів заслуговує на повагу. Хочу зазначити, що законопроект «Про медіа» не підтримує 85 відсотків редакторів національних та місцевих газет. Вони стривожені тим, що дія телевізійного регулятора – Нацради – може поширюватись на газети та онлайн-видання. Але, на жаль, автори законопроекту не реагують на думку журналістської спільноти. Укотре зазначаю, що Спілка та редактори вітчизняних видань, які взяли участь у Всеукраїнській нараді, готові до конструктивного діалогу щодо медійного законодавства».
У відповідь на лист народного депутата Ольги Василевської-Смаглюк керівництво НСЖУ уже надіслало пропозиції правок до законопроекту «Про медіа», які раніше скеровувались до Комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики.
Нагадаємо, Хмельницька обласна організація НСЖУ звернулась до своєї землячки, народної депутатки Олени Василевської-Смаглюк, щодо необхідності зняття з розгляду законопроекту про медіа. Звернення підписали члени правління обласної організації НСЖУ.