Питання безпеки журналістів та боротьба з безкарністю при перешкоджанні виконанню професійних обов’язків стали одними із ключових під час Всеукраїнської наради редакторів друкованих ЗМІ, яка відбулася 25 березня в онлайн-форматі. Захід організувала Національна спілка журналістів України, а участь в нараді взяли більше 150 редакторів національних та регіональних газет.
«В Україні питання безпеки і перешкоджання їхній професій діяльності за останні роки суттєво загострилися і у столиці, і у регіонах: відбувається зростання агресії щодо журналістів, залякування редакторів мас-медіа, підпали редакцій. У Черкасах у 2019 році вбито нашого колегу Вадима Комарова», – зазначає голова Національної спілки журналістів Сергій Томіленко.
Позицію Міністерства внутрішніх справ щодо захисту журналістів та редакцій ЗМІ озвучив під час наради Заступник Міністра Антон Геращенко. Він нагадав, що без друкованих ЗМІ цивілізація ніколи б не стала такою, як вона є, і газети важливі у повідомленні новин ще з давніх часів. А стосунки медійників із правоохоронцями мають бути більш толерантними.
«Після мого призначення на посаду у вересні 2019 року Міністр Арсен Аваков доручив мені опікуватися питанням захисту журналістів, контактувати з керівництвом НСЖУ – паном Томіленком, його заступниками. Ми працюємо разом над головним: знижувати агресію в суспільстві, зменшувати кількість нападів на журналістів», – зазначив Антон Геращенко.
Він нагололошує, що напади на журналістів – це проблема виховання, неповаги людини до суспільства, а також негативна робота правозахисної системи в цілому.
«Напевно, мені треба вийти на протест проти судової системи, яка не справляється з покладеними на неї завданнями. Адже суди по кривдникам журналістів тривають роками, винним не виносять вироки по п’ять років і більше, і це дає можливість агресорам уникнути покарання», – розповідає заступник Міністра МВС.
Водночас, як зазначив голова НСЖУ Сергій Томіленко, останнім часом фіксується певний прогрес щодо оперативного реагування на випадки перешкоджання журналістській діяльності, є прецеденти покарання нападників.
«Створено новий департамент в Національній поліції – департамент захисту інтересів сусіпльства і держави, який опікується оперативним супроводом фактів нападів на журналістів. Це додатковий інструмент впливу на ситуацію. Ці справи розслідуються на місцях, але тепер столичний департамент Нацполіції здійснює додатковий контроль», – каже Сергій Томіленко.
Він навів приклад, коли у лютому менше ніж за місяць після нападу вдалося розслідувати і покарати у суді нападників на знімальну групу журналістів у Одесі.