Журналістка і правозахисниця із Криму Муміне Салієва стала авторкою презентованого днями онлайн-фотопроекту «Народжені після арешту». Це галерея знімків кримських дітей, які народилися після арештів батьків. За інформацією проекту «Кримське дитинство», сьогодні в результаті політично вмотивованих кримінальних переслідувань щонайменше 191 дитина залишилася без батьківської опіки, з них 12 народилися вже після арешту батька. Організація, яку очолює Муміне, допомагає родинам пройти через складні часи, організовуючи заходи для дітей та надаючи гуманітарну підтримку.
Кримськотатарські сім’ї, в котрих чоловіки потрапили під каток репресивних практик, розкидані по всьому Криму. Дуже часто вони – багатодітні. Серед цих дітей є ті, хто страшні періоди обшуків, затримання та перших судів їх батьків прожили ще в материнській утробі і побачили світ вже після арешту тата. Вони ще ніколи не бачили його поза ґратами, а часом – не бачилися з ним наживо взагалі. Дехто з цих малюків ризикує так ніколи і не побачити тата вільним – через загрозу пожиттєвого тюремного ув’язнення.
Ознайомитися з фотографіями та історіями родин малюків можна за посиланням.
«Дитинство – це найяскравіший період у житті дитини, воно не повторюється і не повертається. На жаль, дитинство дітей політв’язнів завершилося в той день, коли до їхніх домівок рано-вранці увірвалися силовики. Під час роботи над проектом я побувала в усіх родинах заарештованих кримськотатарських активістів і зробила фото дітей, які залишилися без батька. Кожна дитина – це 400-500 знімків, із яких потрібно було обрати один найвиразніший. Сподіваюся, завдяки цим фотографіям про ситуацію з переслідуванням кримських татар у Криму дізнається якомога більше людей», – розповіла журналістка.
Муміне Салієва – активістка ініціативи «Кримська солідарність», координаторка проєкту «Кримське дитинство», а також мама чотирьох дітей, яких виховує без чоловіка, громадянського журналіста Сейрана Салієва. Сейрана затримали чотири роки тому, у січні 2017-го, а у вересні минулого року засудили до 16-річного терміну ув’язнення. Нещодавно Муміне отримала вищу журналістську освіту на материку, стала членом Національної спілки журналістів України. Останніми роками жінка займається репортерською роботою, в тому числі, фотографією. У 2020 році Муміне отримала журналістську премію Андре Лорша за фільм про дітей політичних в’язнів.
«Наша колега Муміне Салієва створила надзвичайно важливий гуманітарний проект, де вражають і історії дітей, які знають батьків лише по фотографіях, і майстерно зроблені знімки. Національна спілка журналістів України неодноразово зверталася із заявами на підтримку переслідуваних кримськотатарських громадянських журналістів та активістів. Ми закликаємо виявити солідарність із кримськотатарськими громадянськими журналістами та активістами руху «Кримська солідарність». Кримінальне переслідування російськими силовиками, російською владою та судами, проросійською «адміністрацією» журналістів і громадських діячів є прямим порушенням свободи слова, свободи думки та мирних зібрань», – наголосила перша секретар Національної спілки журналістів України Ліна Кущ.