Гендерна рівність та свобода слова – взаємопов’язані поняття, адже забезпечують рівність і свободу висловлювань для всіх без винятку людей. Про це йшлося під час організованої ОБСЄ дводенної міжнародної онлайн-конференції, яка відбулася 8 і 9 березня і участь у якій узяли понад 370 представників правозахисних організацій, громадянського суспільства і медіа. Від Національної спілки журналістів України участь у заході взяла перша секретар Ліна Кущ.
Забезпечення рівних можливостей та рівних гарантій для жінок та чоловіків є ключовим для незалежного та різноманітного медіа-ландшафту, що є життєво важливим для відкритих суспільств, заснованих на принципах прав людини та демократії, зазначали учасники конференції. Представники громадянського суспільства і журналісти наголосили на важливості діяльності різноманітних та незалежних медіа, здатних повідомляти про проблеми, що становлять суспільний інтерес, а також вільного поширення інформації, доступної для всіх громадян.
«Ця зустріч охопила дві сфери, які є центральними частинами всеосяжної концепції безпеки ОБСЄ – свобода ЗМІ та гендерна рівність. Незалежні медіа мають важливе значення для вільного та відкритого суспільства, а підзвітні системи управління мають особливе значення для захисту прав людини та основних свобод», – сказала діючий голова ОБСЄ Ен Лінде.
«Нам потрібні медіа та інформаційна грамотність, ініціативи перевірки фактів, прозорі уряди, які утримуються від знищення засобів масової інформації, потужна якісна журналістика та незалежні регулятори. Але мабуть, найголовніше, – нам потрібно підтримати плюралізм медіа безліччю голосів, включаючи голоси жінок-журналістів», – наголосила у своєму виступі представниця ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Тереза Рібейро.
Експерти також обговорили важливість голосу жінок у зміцненні врегулювання конфліктів та побудови миру, а також необхідність зробити інтернет-простір безпечним для жінок-журналісток. Хоча нові технології надають неперевершені можливості для свободи слова, напади на журналістів стають все частішими, у тому числі – атаки в онлайн.
«Демократії можуть процвітати лише тоді, коли громадяни зможуть брати участь в обґрунтованих дискусіях та приймати зважені рішення. Щоб досягти цього, важливо мати доступ до широкого кола думок та джерел, а робота жінок у медіа є необхідною частиною цього. Жоден журналіст не повинен боятися за свою безпеку – чи поза мережею, чи в Інтернеті», – відзначив директор Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів та прав людини Маттео Мекаччі.
«На конференції неодноразово пролунали заклики забезпечити безпеку роботи журналістів і журналісток, у тому числі – в онлайн-просторі. Міжнародні інституції стурбовані високим рівнем атак проти журналісток в Інтернеті, а також цифровою нерівністю, яку принесли нові технології. Ці питання надзвичайно актуальні для українського медіапростору, і спілка журналістів продовжить кроки для захисту колег та створення рівних можливостей», – прокоментувала підсумки міжнародної конференції перша секретар НСЖУ Ліна Кущ.