Після піврічної перерви журналістів таки допустили до адміністративної будівлі для висвітлення роботи чергової сесії Запорізької міської ради. Це стало можливим через солідарність місцевих та столичних журналістів, позицію Спілки журналістів та за підтримки народних депутатів і частини місцевого політикуму.
Після скандалу, який виник у зв’язку з недопущенням працівників ЗМІ до будівлі міськради через, буцім-то, карантинні обмеження (саме так пояснила кричущі факти порушення прав журналістів міська влада), запорізькі медійники та Запорізька обласна організація НСЖУ звернулися з Відкритим листом до владних структур та депутатського корпусу. Крім того, були подані Заяви до поліції щодо перешкоджання посадовими особами міськради журналістської діяльності.
І тільки після відкриття кримінального провадження проти осіб, що перешкоджали роботі журналістів в стінах міської ради, та активної реакції громадськості, Комітету зі свободи слова Верховної ради, Міністерства культури та інформації, куди звернулися журналісти, в міській раді взялися до створення документу щодо акредитації медіа для допуску на сесію. Щоправда, до розробки цього «документа» чиновники «забули» запросити самих медійників та представників НСЖУ. Тож він і вийшов однобоким. Мова в ньому йде лише про допущення журналістів на сесії міськради, про можливість їх присутності на засіданнях постійних депутатських комісіях, слуханнях та інших заходах для виконання своїх професійних обов’язків – збирати, аналізувати і оприлюднювати інформацію в запропонованому «Порядку акредитації» – ні слова.
Щоб виправити ситуацію і налагодити конструктивну комунікацію медійників і влади, як це і передбачено законодавством України про інформацію та про роботу ЗМІ, журналісти знову звернулися до міської ради з листом.
На сесію Запорізької міської ради журналістів допустили, однак, доволі дивним чином. Медійників зібрали в колону та повели через бокові сходи безпосередньо на балкон. При цьому на третьому поверсі, де міститься сесійна зала, виставили кордон з охороною.
Представникам ЗМІ «дозволили» зайняти місце на балконі – на четвертому поверсі – з якого видно сесійну залу, монітори, президію та спини депутатів. Це звичайно ж не спрощує роботу засобам масової інформації, бо медійники не можуть виконувати свої професійні обов’язки в повному обсязі, не маючи змоги фотографувати та брати коментарі у депутатів під час перерви в роботі сесії.
Депутат міської ради від фракції «Європейська Солідарність» Андрій Согорін зачитав на сесії лист-звернення від Запорізької обласної організації Національної спілки журналістів України до міського голови та депутатів. У листі йде мова про порушення прав журналістів, які полягають як у традиційному недопущені медіа до адміністративної будівлі, так і в тому, що сам проект про акредитацію вже є помилковим. Журналісти вимагають повернути ситуацію до початку 2020-го року і відкрити їм допуск до адміністративної будівлі ради на будь-які заходи влади, що стосуються життя громади, за професійним посвідченням або посвідченням НСЖУ.
Однак, питання «Про забезпечення безперешкодного права відвідування адміністративної будівлі виконавчого комітету Запорізької міської ради представниками ЗМІ» на нинішній сесії хоч і розглянули, та проект депутати не підтримали. «За» проголосувало лише 15, а на зауваження депутата Олександра Константинова, що міськрада має забезпечити вільний доступ журналістів на всі заходи у міськраді, не вимагаючи акредитації, як це робиться в міськрадах інших міст, в комітетах Верховної ради і в Запорізькій обласній раді, міський голова Володимир Буряк різко заперечив. Мовляв, «…може тому в Запорізькій обласній раді і відбувається бардак, що туди пускають журналістів?» (цитуємо Інтернет-видання «Форпост»).
Інформацію підготовлено Запорізькою ОО НСЖУ
Отже, боротьба журналістів за безперешкодне право на виконання своїх професійних обов’язків триває. Що на черзі? Позов до суду на міського голову? Ми будемо тримати вас в курсі всіх подій навколо цього питання.