Свобода слова в Україні не повинна залежати від політичних конфігурацій в країні, коли за перемоги одних політичних сил свободи слова може бути дуже багато, а за перемоги інших партій – починається «закручування гайок». Таку позицію в ефірі телеканалу «НАШ» озвучив голова НСЖУ Сергій Томіленко.
«Межі мають встановлюватися законом. Якщо ми говоримо про ворожий вплив як такий, то є якраз питання до посадовців, урядовців та депутатів – визначити ці межі в законі. Всі журналісти, а також міжнародні інституції, зокрема, Рада Європи, Офіс ОБСЄ, які залучені до розробки цього законодавства, мають розуміти, що є закон. І якщо за цим законом журналіст не дотримується вимог, то він матиме те чи інше покарання. Але в нас фактично закликають до того, що журналіст, навіть працюючи в правовому полі, має вмикати механізм самоцензури, бо йому просто можуть рано чи пізно прийти і побити вікна», – прокоментував Сергій Томіленко.
Як зазначив очільник НСЖУ, історії тиску певних політичних чи громадських формувань трапляються не лише стосовно столичних ЗМІ, національних телеканалів, а й щодо локальних медіа.
«Я спілкуюся з колегою із Чернігівської області і вона з острахом говорить, що представники місцевої радикальної організації залякують журналістів, тож ті починають свідомо уникати тих або інших тем», – прокоментував він.
Міжнародна організація Freedom House, зокрема, визначає, що в Україні для журналістів і ЗМІ є небезпечні теми, висвітлення яких потребує мужності, адже наслідком може бути багато проблем.
Сергій Томіленко акцентував, що чимало посадовців, які критикують дії президента РФ Путіна, самі прагнуть до його наслідування, утискаючи свободу слова та роботу незалежних ЗМІ.
«Ми ж говоримо, що боремося з Росією, але не повинні самі перетворюватися в Росію. На відміну від російської, наша влада якраз і має бути підзвітна суспільству та відповідальна у достриманні прав журналістів та свободи слова», – додав він.