Протягом останніх кількох тижнів журналісти, які висвітлюють протестні акції в Російській Федерації, піддаються цілеспрямованій агресії із боку силових органів та неправомірному судовому переслідуванню. Під час протестів 23 і 31 січня, а також 2 лютого правозахисники зафіксували понад 160 випадків затримання журналістів, близько 20 адміністративних арештів і одну кримінальну справу.
Під час затримання журналісти піддавалися побиттям, у низці випадків – катуванням і залякуванню. При цьому переслідування зазнають не лише журналісти незалежних центральних і місцевих видань, а й міжнародних медіа.
Це свідчить про цілеспрямовану державну політику, спрямовану на придушення роботи незалежних журналістів у Росії, в тому числі – журналістів міжнародних медіа.
Одним із найпоказовіших випадків став арешт на 25 діб головного редактора видання судової журналістики «Медіазона» Сергія Смирнова. Це медіа висвітлює в тому числі судові процеси над українськими громадянами, яких російська влада переслідує з політичних причин на території Російської Федерації і в Криму. Зокрема, видання висвітлювало судові процеси над кримськотатарськими громадянськими журналістами, які є джерелом правдивої інформації про ситуацію на півострові для українських і міжнародних медіа. Протягом шести років методами боротьби із кримськотатарським громадянськими журналістами були і залишаються утиски, погрози, арешти, заборони та інші форми незаконного переслідування за журналістську діяльність.
Сергія Смирнова заарештували за перепост жартівливого повідомлення у Твіттері, що суд розцінив як заклик до протестної акції. Європейська федерація журналістів засудила це надмірне та абсурдне покарання, яке «демонструє рішучість російської влади змусити замовкнути будь-який незалежний голос у той час, коли масові демонстрації засуджують зловживання владою».
Національна спілка журналістів України звертає увагу міжнародних журналістських і правозахисних організацій на цілеспрямоване переслідування незалежних журналістів у Російській Федерації і в Криму, яке набуває дедалі жорстокішого характеру у зв’язку із протестною активністю. Відповідальність за розправу над журналістами цілком лежить на владі РФ. Закликаємо Міжнародну федерацію журналістів, Європейську федерацію журналістів, міжнародні правозахисні організації та місії посилити тиск на російську владу із вимогою звільнити затриманих журналістів, які зазнають переслідування лише за свою професійну діяльність, і дотримуватися міжнародних норм свободи слова.
Фото – https://profjur.org