Проект Закону “Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за вчинення кримінальних правопорушень проти журналістів” №3633 прийнято у вівторок, 2 лютого, на пленарному засіданні Верховної Ради України. Про це повідомляється на офіційному вебпорталі парламенту України. На стадії напрацювання законопроєкт обговорювався в робочій групі за участі в тому числі представників журналістських організацій, юристів, представників Національної поліції, прокуратури і суддівського корпусу. Від Національної спілки журналістів України членом робочої групи була перша секретар Ліна Кущ.
Законом посилено захист журналістів, їхніх близьких родичів та членів їхніх сімей від застосування погроз або насильства у зв’язку зі здійсненням журналістами законної професійної діяльності, а також у випадку перешкоджання їх законній професійній діяльності. Насамперед ідеться про значне підвищення штрафів за вчинення кримінальних правопорушень проти журналістів, а саме:
- Незаконне вилучення зібраних, опрацьованих, підготовлених журналістом матеріалів і технічних засобів, якими він користується у зв’язку із своєю професійною діяльністю, незаконна відмова у доступі журналіста до інформації, незаконна заборона висвітлення окремих тем, показу окремих осіб, критики суб’єкта владних повноважень, а так само будь-яке інше умисне перешкоджання здійсненню журналістом законної професійної діяльності – від 8 500 грн до 17 000 грн (раніше до 850 грн);
- Вплив у будь-якій формі на журналіста з метою перешкоджання виконанню ним професійних обов’язків або переслідування журналіста у зв’язку з його законною професійною діяльністю – від 17 000 грн до 34 000 грн (раніше до 3 400 грн);
- Дії, передбачені частиною другою цієї статті, якщо вони були вчинені службовою особою з використанням свого службового становища або за попередньою змовою групою осіб, – від 34 000 грн до 51 000 грн (раніше від 3 400 до 8 500 грн).
Також як покарання за злочини проти журналістів може застосовуватися арешт та обмеження волі з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю.
Нагадаємо, що у Національній поліції відкрили гарячу лінію для звернень журналістів про перешкоджання професійній діяльності. Крім того, в головному управлінні кожної області в органах дізнання і в слідчих підрозділах визначено осіб, відповідальних за розслідування злочинів проти журналістів, а всі справи щодо перешкоджанню та нападів на журналістів перебувають під контролем спеціального Департаменту захисту інтересів суспільства і держави Національної поліції України.