У професійне свято – в День працівників радіо, телебачення та зв’язку – в Національній спілці журналістів України вітали переможців всеукраїнського конкурсу «Журналісти проти епідемії».
Власне переможці та лауреати були визначені ще до Дня журналіста, коли традиційно підбиваються підсумки головного Творчого конкурсу. Але covid-19, що став актуальною темою конкурсу (краще не було би причини для такої актуальності!) вніс свої корективи і в час проведення, і в нагородження переможців. Свято пройшло так би мовити, за змішаною системою: одні колеги зібралися в конференц-залі НСЖУ в Києві, інші перебували на on line зв’язку. Спілкування, варто сказати, було теплим і невимушеним.
Про те, що українські журналісти не стоять осторонь проблеми covid-19, а навпаки – працюють ще активніше, засвідчив вже той факт, що на конкурс було надіслано близько 200 робіт/заявок з усіх регіонів України. Конкурсному журі, до якого увійшли досвідчені колеги Зоя Шарикова, Віра Черемних, Людмила Мех, Віталій Голубєв, Ліна Кущ, Сергій Томіленко довелося добряче попрацювати, щоб ознайомитися з дуже цікавими і неординарними матеріалами з Донеччини й Тернопілля, Полтавщини та Кропивницького, багатьох інших областей нашої країни. Серед учасників конкурсу були колеги як із всеукраїнських, так і локальних ЗМІ, у ньому взяли участь як радіо, телебачення, газети, так і on line-медіа.
Голова НСЖУ, член виконкому Європейської федерації журналістів Сергій Томіленко, вітаючи переможців, зазначає:
– Конкурсні роботи переконливо засвідчили: українські журналісти, опинившись на передовій боротьби з коронавірусом, гідно сприйняли непростий виклик. Колеги не просто з перших днів забезпечили читачів, слухачів, глядачів актуальною і оперативною інформацією. Чимало редакційних колективів долучилися до благодійності, конкретними власними проєктами допомагали медикам, освітянам, соціально незахищеним землякам. І це при тому, що сама медійна галузь у результаті карантинних обмежень надзвичайно страждає економічно. Наші колеги своїми конкретними матеріалами, своїми громадянськими акціями ще раз засвідчили: ЖУРНАЛІСТИ ВАЖЛИВІ!
А члени журі Зоя Шарикова і Людмила Мех відзначають, що прислані на конкурс роботи ще раз засвідчили, наскільки журналісти відчувають свою відповідальність перед суспільством. І навіть у такий непростий час знаходять все нові форми спілкування, обміну думками і досвідом.
В залі НСЖУ вітали журналістку Суспільного мовлення Наталю Гуменюк, яка з колегами представила на конкурс документальний серіал «На варті», за кращу журналістську акцію нагороджували головного редактора газети «Діалог» з Кропивницького Анатолія Безтаку (очолювана ним редакція підтримувала медсестер обласного центру) і представників телеканалу «Центральний» з Полтави за «Он лайн уроки «Навчаємося вдома», журналістку газети «Факти і коментарі» Ольгу Лісничу-Сметанську за проєкт «Світ після епідемії». Усім їм було вручено Дипломи, традиційні статуетки журналіста, подарунки від НСЖУ. А ще переможці отримають пам’ятні подарунки – яскраві туристичні гіди – від Юлії Савостіною та команди проекту Made in Ukraine.
Переможці розповіли про свої проєкти, поділилися своїми думками, коли рефреном звучало: «Журналісти важливі! Саме журналісти стають у складний час рушійною силою не тільки інформування найширших верств населення, а й підтримкою».
***
Присутні отримали можливість ще раз переглянути короткий документальний нарис Суспільного «На варті» – про листоношу, який попри всі карантинні перестороги приносить людям пошту і радість спілкування у складні дні. А Наталя Гуменюк, розповівши, як створювався проєкт, зазначає:
– Стало зрозуміло, що люди переобтяжені згадками про коронавірус, а водночас і до сьогодні людям не вистачає корисної інформації про коронавірус – як убезпечитися, захиститися, як діяти, коли людина захворіла. І головним завданням на сьогодні є межа балансування редактора – як давати корисне, але без переобтяжень. Зараз є реальна втома редакторів і журналістів від цієї теми і проблеми, і особливо це відчувається на Суспільному, де доводиться працювати з багатьма регіонами. Але наші журналісти і в столиці, і в регіонах, розуміючи топовість теми, спромоглися пересилювати самих себе і йшли робити історії боротьби з коронавірусом.
Головний редактор «Діалогу» Анатолій Безтака поділився радістю, що редакція не тільки підтримала медсестер у складний час, а й допомогла молодій сім’ї, в якій уже під час епідемії народилося четверо близнюків, отримати ключі від нової квартири. І поділився досвідом, який пропонує запровадити колегам у своїх виданнях:
– Ми опублікували великим обсягом так звану дорожню карту, де покроково зазначено, як треба діяти в ситуації, коли є підозра, що людина захворіла на коронавірус. Перше – зателефонувати сімейному лікареві, якщо не має сімейного лікаря – куди звертатися. Інформуємо про те, як і коли треба робити тести, бо люди часто не знають, що тест ПРЛ, наприклад, треба робити не в перший день підозри на хворобу. Тут же даємо всі телефони за якими можна звертатися в нашому регіоні. Це дуже потрібно людям, щоб вони не розгубилися в складній ситуації.
Своєю чергою, журналістка «Фактів і коментарів» Ольга Ліснича-Сметанська, розповідаючи про те, з якими дивовижними людьми їй привелося спілкуватися під час роботи над проєктом «Світ після пандемії», завершила виступ на оптимістичній ноті:
– Часи зараз нелегкі, багато людей втрачають роботу. Але песимізм ніколи не сприяє конструктиву і натхненню. Люди, з якими я спілкувалася, доводять, що є більше, ніж раніше, можливостей проявити себе. Пандемія завершиться, а життя продовжиться.
Цікавими стали включення з регіонів, коли журналісти з Дніпропетровської, Запорізької, Тернопільської, Черкаської областей розповідали, як вони пером і мікрофоном борються коронавірусом, підтримують своїх колег-ветеранів, що опинилися в скрутних життєвих ситуаціях
У виступах учасників цієї зустрічі прозвучали також слова вдячності на адресу НСЖУ за організовані під час пандемії цікаві і потрібні вебінари, які завдяки інтернет спілкуванню допомагають знаходити нові ніші для розвитку ЗМІ, дають можливість почути експертів і отримати цікаву і потрібну в роботі інформацію. Як наголошували, це свідчить, що НСЖУ в складних умовах коронавірусного карантину знаходить все більше нових шляхів рухатися вперед, підтримувати наших колег, не дозволяти коронавірусу залишати їх наодинці з проблемами, а навпаки ставати згуртованішими та успішнішими.
Нагадуємо, що за результатами Конкурсу журі вирішило присудити низку спеціальних відзнак :
За кращий журналістський матеріал:
Ольга Ліснича-Сметанська (Факти і коментарі, Київ) – Проект “Світ після пандеміїї“- інтерв’ю з відомими людьми та лідерами галузей.
Ліліана Хомишин (BBC News Україна) – серія матеріалів – “Смерть за смертю. Ми були на межі” – лікарка-інфекціоністка з Прикарпаття; Як 5-річна дівчинка з Прикарпаття викладає китайську; “Ми вигораємо, нас надовго не вистачить”. Лікарі з Франківська про боротьбу з коронавірусом.
Інформаційна агенція 18000.com (Черкаси) – спецпроект “Карантин LIVE” / Карта поширення коронавірусу / Спецпроект ” Боремось із коронавірусом разом” / Телеграм-канал “Хроніка COVID-2019: Черкащина”.
Олена Никифоренко (Суспільне мовлення “Полтавська регіональна дирекція “Лтава”) – серія авторських радіопрограм “На карантині”. Авторський проєкт САТУРАЦІЯ на Українському радіо “Лтава”.
Максим Степанов (інформаційне агентство «Прочерк», Черкаси) – «Найважчим випробуванням було психологічне: від тебе всі сахаються», – медсестра, яка перемогла коронавірус.
ТРК Рудана (Кривий Ріг, Дніпропетровська область) – серія телевізійних сюжетів «Обережно, позитив» (автор Паукова Ганна) та «Ведучі “Рудани” у соціальному проєкті «#ЗАЛИШАЙСЯ ВДОМА».
Людмила Стражник (Голос України», Київ) – «Не маємо їх втратити», розповідь про лікаря, який захворів на коронавірус.
Українське радіо Запоріжжя (Запорізька регіональна філія Національної суспільної телерадіокомпанії України) – роботи авторського колективу на чолі з Людмилою Долженко (Суспільно-політичні програми : Радіодень “Між нами”, “На часі”; культурно-мистецькі програми “Палітра”, просвітницькі програми “Будьте здорові”)
Ніна Залевська («Чорноморські новини», Одеса) – серія матеріалів «Вірус страху і недовіри», «Дистанція, яка об’єднує», «Із вилами на своїх», «Ковідофобія (?)», «Не здатися б на фініші», «Голод — не тітка, депутат — не всім кум», «Чи не зарано салютуємо?».
Інформаційний портал “Гречка” (редактор Анастасія Дзюбак, Кропивницький) – cерія матеріалів про боротьбу із COVID19 у Кіровоградській області.
Олександра Горчинська (Новое время, Київ) – матеріал «У полоні карантину. Шестеро жінок із різних соціальних груп та професій розповідають, як переживають епідемію» .
Гаєвська Ірина (Газета «Воля народу» м.Буськ, Львівська обл.) – серія авторських матеріалів «Вірус позитиву».
Новини Шумщини (Тернопільська обл.) – добірка матеріалів про життя в умовах надзвичайної ситуації в Шумському районі.
Газета Вперед (Бахмут Донецької обл.) – Спеціальний проєкт “Бахмут и коронавирус. На вопросы наших читателей отвечает специалист“
Краща журналістська акція:
Телеканал «Центральний» (Полтава) – акція “Онлайн уроки «Навчаємося вдома»
Газета «Таврія» (Токмак Запорізької обл.) – акція «Рука підтримки ветеранам журналістики»
Лабораторія суспільного інтересу – Дослідження «Від недовіри до солідарності: як розповідати про пандемію коронавірусу?».