Міжнародна федерація журналістів та організація “Репортери без кордонів” фіксують підвищення рівня фізичної небезпеки для журналістів та погіршення ситуації зі свободою ЗМІ в умовах воєнного конфлікту між Вірменією та Азербайджаном. Національна спілка журналістів України висловлює солідарність з колегами, які виконують професійні обов’язки, висвітлюючи протистояння на Кавказі, та закликає українських журналістів враховувати ризики та небезпеку для себе.
В результаті бойових дій між Вірменією і Азербайджаном з кінця вересня було поранено щонайменше сім журналістів. В обох країнах зафіксовані масові випадки недопуску журналістів та/або відмови у акредитації. В Азербайджані, за рішенням Президента, низка онлайн-ЗМІ та соцмереж заблоковані та доступні для читачів лише за допомогою технології VPN. У Вірменії тим часом прийняли розпорядження про заборону публікації критики на адресу уряду та чиновників.
10 листопада стався інцидент, який сколихнув світову журналістську спільноту – напад на Єреванське бюро «Радіо Свобода». Близько 40 осіб атакували редакцію «Радіо Свобода» в Єревані в знак протесту проти режиму припинення вогню. Нападники називали співробітників “зрадниками” і погрожували розбити комп’ютери і камери.
Національна спілка журналістів України засуджує напади на журналістів, які висвітлюють Нагірно-карабаський військовий конфлікт. «Радіо Свобода» зараз є одним з небагатьох медіа, яке намагається об’єктивно висвітлювати позицію обидвох сторін конфлікту.
«Журналісти, які висвітлюють конфлікти, перебувають у високій зоні ризику. Навмисні напади на медійників, які просто виконують свою роботу, є неприпустимими. Цькувати журналістів, розмахувати кулаками та нищити обладнання це дикунство. Правоохоронці обох сторін повинні слідкувати за дотриманням цих норм», – наголошує голова НСЖУ Сергій Томіленко.
«Ми з сумом спостерігали за гарячою фазою конфлікту і вітаємо, що вона припинилася. Дуже сподіваємося, що тепер будуть відновлені засади свободи слова в обидвох країнах», – зазначає медіаекспертка НСЖУ, експертка зі стратегічних комунікацій ГО «Інформаційна безпека» Тетяна Попова.
Генеральний секретар Міжнародної Федерації Журналістів Ентоні Беланжер заявив: «Ми засуджуємо насильство, яке застосовують протестуючі, щоб показати свою незгоду з угодою між Вірменією та Азербайджаном та їх напад на «Радіо Свобода». ЗМІ повинні бути захищені від таких атак, і ми закликаємо вірменську владу забезпечити безпеку працівників ЗМІ».
В свою чергу, Національна спілка журналістів України закликає українських журналістів, які працюють на передовій Нагірно-карабаського військового конфлікту та протестах навколо цих подій, дотримуватися усіх заходів особистої безпеки, бути обачними та обережними. У разі потреби українські працівники ЗМІ можуть звернутися за допомогою до НСЖУ. Спілка перебуває на контакті з колегами із Міжнародної Федерації Журналістів та спілками журналістів у країнах конфлікту.
Нагадаємо, що на початку конфлікту світова спільнота звертала увагу на важливість забезпечення безпеки журналістів.