Пресслужба Апарату Верховної Ради позбавила акредитації редакції 22 видань. Серед них опинилося і «Слідство.Інфо», відоме своєю розслідуваною діяльністю. У соцмережі Фейсбук головна редакторка «Слідство.Інфо» Анна Бабінець оприлюднила лист від пресслужби ВР, у якому вкзазано, що акредитація не відповідає меті – «всесторонньому, об’єктивному й збалансованому висвітленню журналістами, технічними працівниками ЗМІ діяльності Ради».
Рішення про скасування акредитації ухвалив 20 жовтня Комітет з питань свободи слова з подачі керівниці пресслужби Апарату ВР Ірини Кармелюк. Як вона пояснила, всіх акредитованих представників ЗМІ просили надіслати матеріали про роботу ВР за 2019-2020 роки, а від «Слідства» не отримали відповіді. Власний моніторинг же не показав наявності таких публікацій.
Редакція «Слідство.Інфо» вважає це наступом на свободу слова. Солідарна з думкою редакції і Національна спілка журналістів України. Коментуючи інцидент у ефірі «Прямого», голова НСЖУ Сергій Томіленко зазначив, що рішення є дуже резонансним, обурливим і зневажливим до професії журналіста.
«Ми в нашому професійному середовищі розглядаємо Комітет з питань свободи слова як парламентський комітет захисту журналістів, а не чиновників. А тут ми бачимо, що депутати без широкої суспільної дискусії обмежують журналістів, не вдивляючись у перелік, у праві на акредитацію, на доступ до інформації», – сказав він.
Сергій Томіленко зазначив, що дійсно частина людей з журналістськими посвідченнями можуть представляти маловідомі медіа, частина – виявитися помічниками нардепів. Але питання свободи слова, доступу і підзвітності політиків є ключовим для України. «Тому, якщо вже приймати якісь обмежувальні заходи, то лише після широкої консультації і щоб у нас не було в суспільстві підозр що згортається свобода слова, – сказав Томіленко. – Депутати в комітеті мають розуміти, що вони, насамперед, відстоюють інтереси журналістів, мають радитися із журналістами».
Навіть попри те, що зараз карантин, і є обмеження, варто було оприлюднити перелік ЗМІ, яких мали намір позбавити акредитації, і закликати до обговорення.
Утім, після резонансу, який спричинило таке рішення, пізно ввечері 28 жовтня на сайті ВР з’явилося повідомлення про його скасування – «як такого, що не відповідає принципам відкритості та зваженості». «Приносимо вибачення колегам за прикру помилку, що сталася через недостатню увагу до моніторингової роботи щодо висвітлення діяльності Верховної Ради України», – ідеться в повідомленні.