Комунальні послуги та права споживачів – теми, актуальні для більшості українців. Про це свідчить і професійний інтерес до теми журналістів загальноукраїнських і регіональних медіа. Під час вебінару «Комунальні послуги: оплата і контроль якості. Cпоживачі та постачальники», організованого Національною спілкою журналістів України та USAID Проєктом енергетичної безпеки (ПЕБ) в рамках спільної освітньої ініціативи «Прозорість та технічна грамотність і енергетичній журналістиці» говорили про доступні тарифи та реструктуризацію заборгованості.
Стан оплати населенням житлово-комунальних послуг у 2020 році перевищує 100%, проте підприємства галузі мають значні борги за енергоносії через недосконалу тарифну політику попередніх років, зазначила у своєму відеовиступі перед учасниками вебінару заступниця міністра розвитку громад і територій України Наталія Хоцянівська. «Тут потрібно винайти інші інструменти, щоб назавжди завершити процес накопичення боргів, привести підприємства до належного стану, зменшити втрати в теплових мережах, в мережах водопостачання. І звичайно, забезпечити доступні тарифи, щоб не накопичувалася заборгованість і споживачів», – підкреслила заступниця міністра. Наталія Хоцянівська розповіла про законодавчі ініціативи, спрямовані на реструктуризацію заборгованості як споживачів, так і підприємств, які надають комунальні послуги. Також міністерство підтримує ідею створення контролюючого органу в житлово-комунальній галузі.
Керівниця Офісу реформ Міністерства розвитку громад та територій України Юлія Перчук розповіла журналістам про законодавче регулювання відносин у сфері житлово-комунальних послуг. Закони України «Про житлово-комунальні послуги» і «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» спрямовані на створення нових засад у стосунках споживачів та постачальників послуг. Журналісти дізналися, як розподіляються обов’язки між усіма суб’єктами відносин у цій сфері: операторами зовнішніх мереж, виконавцями послуги, виконавцями розподілу, власниками (співвласниками) будівлі і споживачами. Також Юлія Перчук пояснила особливості укладання колективних та індивідуальних договорів між споживачами й постачальниками послуг: «Раніше у нас був один-єдиний договір на всі випадки життя. Тепер закон враховує різноманітність відносин. Головна вимога – в тому, що будь-яка послуга повинна надаватися за договором, і цей договір кожен співвласник повинен отримати письмово».
У зв’язку із пандемією COVID-19 деякі положення закону «Про житлово-комунальні послуги» такі як термін прийняття співвласниками рішення про модель договірних відносин, набувають чинності через 5 місяців після завершення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби. Відтемінування переходу на нові договірні відносини призводить до більш слабкого захисту прав споживачів, зазначила Перчук. Керівниця Офісу реформ відповіла на запитання учасників вебінару щодо конкретних проблем житлово-комунального сектору.
Про можливості місцевих громад у захисті прав споживачів житлово-комунальних послуг йшлося у виступі експерта енергетичних ринків і житлово-комунального господарства, кандидата економічних наук Віктора Логацького. А експертка у сфері управління житлом, заступниця голови правління по роботі з монополіями Асоціації ОСББ та ЖБК м. Києва Юлія Бородіна поділилася практичним досвідом захисту прав споживачів у комунальній сфері.
Медіаконсультантка міжнародних проектів Надія Бедричук зробила огляд практики висвітлення комунальних тем в українських медіа. На думку експертки, журналістам варто обирати релевантних експертів, дотримуватися балансу думок, говорити про потреби споживачів комунальних послуг, використовувати різноманітні форми – такі, як роз’яснювальна журналістика, журналістика рішень, спеціальні тематичні рубрики, інфографіка. «Сьогодні тему житлово-комунальних послуг коментують політологи, політтехнологи, кандидати в депутати всіх рівнів. Уникайте таких експертів. Навіть якщо їхній коментар лежить на поверхні, а для коментаря справжнього експерта доведеться витратити час і зусилля», – закликала Надія Бедричук.
Участь у заході взяли більше 30 журналістів національних і регіональних ЗМІ. Вебінар проведено в рамках освітньої ініціативи «Прозорість та технічна грамотність в енергетичній журналістиці», який Національна спілка журналістів України виконує в рамках грантової діяльності USAID Проєкту енергетичної безпеки. Метою ініціативи є об’єктивне висвітлення в медіа енергетичних реформ та покращення розуміння змін, що відбуваються, шляхом ефективної комунікації.