Жодна газета в Сумах більше не друкується на місці – всі видання змушені користуватися друкарнями у Вінниці та інших містах за Дніпром. Про складну ситуацію медіа на Сумщині розповів голова Сумської обласної організації НСЖУ Володимир Садівничий під час розширеного засідання Правління Національної спілки журналістів України 3 липня 2025 року.
– Я нещодавно говорив з директоркою підприємства, яке раніше друкувало майже всі газети в Сумах. Підприємство працює, щось вони там друкують, але жодна газета для Сум не виходить, – розповів Садівничий.
За його словами, настрій серед журналістів області можна охарактеризувати так: «виїжджати не плануємо, але коли доведеться тікати, то будемо тікати». При цьому редакції продовжують активно працювати навіть в умовах постійної загрози.
У Сумській області зареєстровано понад 145 медіа, з яких 82 – друковані. Половина друкованих видань – це наукові журнали, а 40 – інформаційні видання. Серед інформаційних є один журнал, решта – газети.
– 79% зареєстрованих медіа Сумської області здійснюють свою діяльність у зоні ведення можливих бойових дій, – зазначив Садівничий.
Найскладніша ситуація на півночі області, де, попри руйнування, продовжують працювати два телеканали. Особливо активно розвивається «Ямпіль.Інфо» Олександра Соломка, який має зареєстровані сайти в Ямполі, Глухові та Шостці.
– Фактично «Ямпіль.Інфо» – це медіа, яке найактивніше розвивається, – відзначив голова організації.
До найактивніших медіа Садівничий також відніс «Кордон.медіа», чий співробітник Павло Зарва отримав орден за поданням Спілки.
– Його фото, закривавлені руки, закривавлений одяг, коли він допомагав рятувати людей після падіння шахеда на одній з центральних вулиць Сум, облетіло всі світові медіа, – розповів він.

Три редакції з найнебезпечніших прифронтових населених пунктів – «Білопільщина» (Білопілля), «Перемога» (Краснопілля) і «Ворскла» (Велика Писарівка) – релокувалися до Сум.
– Редактор краснопільської газети Олександр Моцний служить у війську. Вихід паперової газети вони поставили на паузу, ведуть свій сайт і дуже активно ведуть сторінки в соціальних мережах, – розповів голова організації.

Садівничий особливо подякував Дніпровському центру журналістської солідарності, який взяв Сумську область під опіку.
– Редакції і всі ми дуже дякуємо за ті добірки грантів, які надсилає Дніпровський центр журналістської солідарності, – сказав голова облорганізації НСЖУ.
Він підкреслив високу активність місцевих медіа.
– Журналісти в Сумській області – одні з найактивніших щодо грантової діяльності, це говорю не лише я, це говорять всі, це приємно констатувати, – сказав Володимир Садівничий.
Війна залишила свій відбиток на всій області.
– Фактично на території Сумської області майже немає населених пунктів, куди б щось не прилетіло, – констатував голова облорганізації.
Найактивніше страждають Сумський та Шосткинський райони, а останнім часом окупанти взялися за Конотопський район та сам Конотоп. Нещодавно були прильоти по Тростянцю – там постраждало місцеве медіа, їм надали допомогу Спілка та Центр журналістської солідарності. У редакції газети «Рідний край» в Бурині повилітали вікна після обстрілів.

– Коли ударили по центру Сум і зруйнували кілька приміщень університету, то повилітали вікна у видавництві «Мрія» і вікно у медіа «Цукр», – згадав Садівничий. – При цьому редактор «Цукру» відмовився від допомоги, пояснивши, що у них випало лише одне вікно, а всі працівники молоді і можуть заробляти самі.
Після ударів по центру Сум, коли було зруйновано конгрес-центр Сумського державного університету, організація не змогла провести День журналіста, як це робили зазвичай.
– Вже була створена робоча група, всім сподобалося, як це було у 2024 році… але всі заходи раніше ми проводили в конгрес-центрі. Руйнація конгрес-центру дуже вплинула і вирішили в таких масштабах день журналіста не проводити, – пояснив він.

Водночас Садівничий відзначив важливість співпраці з військовими через секретаря НСЖУ Володимира Данилюка.
– Величезну мережу взаємодії налагодили, і матеріали про наших військовослужбовців, захисників і захисниць України поширюються в різних медіа по всій Україні, – сказав Садівничий.
Попри всі виклики, медіа Сумщини продовжують працювати, адаптуючись до умов війни та знаходячи нові способи інформування населення в умовах постійної небезпеки.

3 липня 2025 року відбулося розширене засідання Правління Національної спілки журналістів України, в якому взяло участь понад 50 представників керівних органів організації. Основними питаннями порядку денного стали: виконання пріоритетних напрямів діяльності НСЖУ у 2025 році (безпека журналістів, підтримка полонених, допомога прифронтовим медіа), діяльність мережі Центрів журналістської солідарності, підтримка регіональних медіа, а також організаційні питання щодо створення нових регіональних структур у Одесі. Учасники одноголосно ухвалили заяву про солідарність з українськими журналістами в російському полоні та резолюцію про необхідність системної підтримки місцевих медіа.
Інформаційна служба НСЖУ
Дискусія з цього приводу: