Сім інцидентів, пов’язаних із фізичною агресією та грубим перешкоджанням професійній діяльності, зафіксувала Національна спілка журналістів України у вересні. Загалом від початку 2020-го року зафіксовано 56 таких інцидентів. Про це свідчать дані моніторингу «Індекс фізичної безпеки журналістів України», який НСЖУ проводить спільно з партнерськими громадськими організаціями. Більшість нападів на журналістів у вересні можна пов’язати із політичною активізацією у регіонах, спричиненою кампанією з місцевих виборів.
Так, 5 вересня у Дніпрі жорстко побили голову інформаційної агенції “Антикорупційна правозахисна Рада”, громадського діяча Олександра Снісара. Він отримав важкі травми, деякий час перебував у реанімації. Колеги по інформагентству переконані, що напад безпосередньо пов’язаний із журналістською і громадською діяльністю Олександра Снісара). Поліція відкрила провадження за ст. 115 КК України (замах на умисне вбиство), уже затримано двох підозрюваних.
На Чернігівщині 10 вересня до телеканалу “Прилуки” увірвалася група невідомих осіб. Зі слів керівниці каналу Ірини Павлютіної, невідомі проводили зйомку, погрожували журналістам та чинили психологічний тиск. Такими діями було повністю паралізовано робочий процес. Одна журналістка потрапила в лікарню, ведеться слідство
А 18 вересня, вже у Києві, у Маріїнському парку правоохоронці затримали чоловіка, який погрожував ножем знімальній групі каналу ВВС.
«Правопорушник висловлювався нецензурною лайкою до знімальної групи телеканалу, а потім дістав предмет схожий на ніж та почав погрожувати ним», – йдеться у повідомленні. Підозрюваного затримали. За даним фактом відділом дізнання Печерського управління поліції розпочато кримінальне провадження за ч. 1 ст. 296 (Хуліганство) Кримінального кодексу України.
Наступний інцидент трапився в ніч на 21 вересня у Києві. Знімальна група «Магнолія ТВ» на чолі з журналісткою Анастасією Березій прибула на місце ДТП. Винуватець пригоди, який ймовірно знаходився у стані алкогольного сп’яніння, агресивно відреагував на приїзд журналістів та вимагав його не знімати. А під кінець зйомки він дістав пістолет, перезарядив його і навів на оператора.
«Я одразу підбігла до поліції і почала говорити, що у п’яного водія зброя, яку він направляв на оператора. На що представник поліції відповів, що це лише пневматичний пістолет. Те ж саме сказав його напарник, – зазначила Анастасія Березій. – Правоохоронці навіть не підійшли до правопорушника. Натомість сказали нашій знімальній групі, щоб ми зверталися на 102, якщо нас щось турбує». Одразу після цього знімальна група попрямувала до Головного управління Національної поліції міста Київ, оскільки залишатися на місці пригоди було небезпечно. Працівники ГУНП прийняли заяви про погрози з боку винуватця ДТП та бездіяльність працівників поліції.
Вже наступного дня, 22 вересня, представників міського телеканалу «Кременчук» (Полтавська область) не допустили на партійні збори осередку партії «ЄС» з обговорення кандидатів в депутати місцевих рад та кандидатів на голів ОТГ. Попри посвідчення журналістів, знімальну групу виштовхали з приміщення та повідомили, що це не конференція, а приватний захід. Журналістка подала заяву про перешкоджання професійній діяльності до місцевого відділу поліції.
23 вересня у Деснянському районному суді Києва обвинувачені беркутівці та їхня адвокатка агресивно перешкоджали журналістам медійного проєкту Watchers.Media. Згідно з повідомленням, вони закривали камеру руками та різними предметами, хапалися за камеру й телефон журналістів, намагалися виштовхнути їх з приміщення, різко викидали руки в бік облич журналістів, імітуючи удари.
“Незважаючи на те, що ми під відеозапис передавали заяву про злочин до поліції, наголошуючи, що це саме заява про злочин, провадження досі не внесене в ЄРДР”, – зазначає в коментарі НСЖУ головна редакторка Watchers.Media Ольга Худецька.
А вже 24 вересня у Миколаєві постраждала журналістка інтернет-видання “НикВести”. За словами Аліси Мелік-Адамян, коли вона спробувала увійти в кабінет територіальної виборчої комісії, представник одного з кандидатів на міського голову почав штовхати її та казати, щоб представниця ЗМІ залишила приміщення, оскільки там “проходить вологе прибирання”. Від його поштовху журналістка вдарилася головою і спиною об двері. Поліція розпочала кримінальне провадження стосовно перешкоджання законній професійній діяльності.
У Національній спілці журналістів України зазначають, що фізична агресія щодо журналістів проявляється і у столиці, і у райцентрах і є свідченням небезпечності професії.
- Грубі погрози ножем чи зброєю, напади, штовханина, ворожнеча – це все про реалії роботи українських журналістів, – наголошує голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Наші колеги – жертви нападів – не миряться з агресією, активно звертаються із заявами до поліції. Але безпечнішою професія стане лише тоді, коли нападники отримуватимуть вагоме покарання за перешкоджання журналістській діяльності.
Нагадаємо, «Індекс фізичної безпеки журналістів» – це щомісячний моніторинг фактів фізичної агресії до журналістів в Україні. «Індекс…» укладають спільно НСЖУ й партнери: ГО «Інформаційна безпека», ГО «Платформа прав людини», Академія української преси та Інститут розвитку регіональної преси.