Відповідно до ст. 25 Закону України «Про мобілізацію», бронюванню підлягають військовозобов’язані, які працюють або проходять службу, зокрема, на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Отже для можливості бронювання своїх військовозобов’язаних працівників від призову на військову службу під час мобілізації, підприємство має попередньо отримати статус критично важливого. Критерії та порядок, за якими здійснюється віднесення підприємств до критично важливих, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76 «Деякі питання реалізації положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час», що зі змінами та доповненнями діє на сьогоднішній день.
При цьому, за загальним правилом, для отримання статусу критично важливого підприємства, необхідним є відповідність щонайменше трьом із восьми затверджених постановою критеріям.
Основими критеріями, які зазвичай використовуються для віднесення підприємств до критично важливих та яким можуть відповідати медіа, є такі:
- підприємство, установа, організація має важливе значення для галузі національної економіки чи забезпечення потреб територіальної громади;
- відсутність заборгованості із сплати податків до державного і місцевих бюджетів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;
- розмір нарахованої середньої заробітної плати застрахованих осіб – працівників підприємств, установ, організацій за останній календарний місяць становить не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5;
Для підтвердження відповідності другому названому критерію, медіа має підтвердити відсутність заборгованості із сплати податків до державного і місцевих бюджетів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
З цією метою необхідно у електронному кабінеті платника податків, створити запит на отримання від контролюючих органів довідки про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, або створити запит на отримання витягу з інформаційної системи органів ДПС щодо статусу розрахунків платника з бюджетом та цільовими фондами. Зверніть увагу, строк дії довідки – 10 календарних днів з дати її формування.
Третій критерій є так званим «зарплатним» критерієм. Для відповідності названому критерію, розмір нарахованої середньої заробітної плати (тобто до утримання податків, брутто) застрахованих осіб – працівників, за останній календарний місяць (з 2025 року податковий період – місяць), має становити не менше 20 000,00 грн. включно (8 000,00 х 2,5), оскільки на сьогоднішній день розмір мінімальної заробітної плати по країні становить 8 000,00 грн.

Звертаємо увагу на те, що середня зарплата розраховується саме шляхом ділення на кількість застрахованих осіб – працівників, в тому числі враховуючи сумісників. Водночас для розрахунку не беруться особи, які виконують завдання за договорами цивільно-правового характеру, тобто такі, що не перебувають у трудових правовідносинах із медіа.
При цьому на сьогоднішній день критерії, що стосуються середньої заробітної плати працівників та відсутності заборгованості зі сплати податків та ЄСВ, є обовʼязковими для отримання статусу критично важливого підприємства.
Третій з необхідних критеріїв, з яким раніше найчастіше виникали проблеми, був критерій, згідно якого підприємство має важливе значення для галузі національної економіки чи забезпечення потреб територіальної громади.
Національна спілка журналістів України давно наголошувала та наполягала на необхідності затвердження критеріїв, за якими прифронтові медіа зможуть отримати статус критично важливих, та відповідно зможуть забронювати своїх військовозобовʼязаних працівників від призову, наявність яких часто є вкрай необхідною для можливості збереження роботи та виходу в світ самого медіа.
На щастя, Наказом Міністерства культури та стратегічних комунікацій України від 07 лютого 2025 року № 67 було затверджено нові критерії критичності, до яких було включено новий критерій – суб’єкти у сфері друкованих медіа, які поширюють друковані медіа на прифронтових та деокупованих територіях України.
Таким чином завдяки зусиллям НСЖУ та розумінню Міністерства культури та стратегічних комунікацій України необхідності збереження роботи прифронтових медіа та необхідності забезпечення прифронтових та деокупованих регіонів правдивою інформацією, нарешті зʼявилась повноцінна можливість отримати статус критично важливого підприємства для тих медіа, що поширюють друковані медіа на прифронтових та деокупованих територіях України, отже факт здійснення такої діяльності вважатиметься відповідністю останньому з трьох необхідних критеріїв.
Підтвердженням відповідності вказаному критерію та факту здійснення розповсюдження примірників друкованих медіа на прифронтових та деокупованих територіях може бути:
- Договір з оператором поштового звʼязку (наприклад, АТ «Укрпошта») про постійне розповсюдження примірників;
- Відомості щодо статистики поширення примірників на прифронтових та деокупованих територіях України;
- Рішення Нацради про реєстрацію субʼєкта у сфері друкованих медіа, з зазначенням території розповсюдження медіа;
- Статистичні звіти про кількість виробленої та проданої продукції (примірників друкованих медіа) за відповідний період;
- Інші підтверджуючі документи.
Зібравши всі необхідні підтвердні документи, що підтверджують відповідність трьом необхідним критеріям, субʼєкт у сфері друкованих медіа має звернутись до Міністерства культури та стратегічних комунікацій України із заявою та обґрунтуванням щодо необхідності визначення підприємства (медіа) критично важливим.
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України має у строк не більш як 10 робочих днів з дня отримання заяви розглянути її на відповідність критеріям, та прийняти одне із таких рішень:
- про відповідність підприємства, установи, організації критеріям і визначення їх критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;
- про невідповідність підприємства, установи, організації критеріям.

Нагадуємо, що для журналістів працює безкоштовна гаряча лінія юридичної допомоги НСЖУ. Українські медійники та медійниці можуть отримати консультації від висококваліфікованих фахівців юридичної компанії «IBC LEGAL SERVICES» – адвокатів та юристів із великим досвідом.Ми гарантуємо:
● повну конфіденційність;
● професійну, кваліфіковану допомогу;
● якісну та швидку відповідь на поставлене питання.
Для звернення необхідно заповнити спеціальну форму: http://surl.li/evrmg. Сервіс є повністю безкоштовним і доступним із будь-якого регіону чи країни.
Юридична гаряча лінія працює під егідою мережі Центрів журналістської солідарності НСЖУ за підтримки ЮНЕСКО та Міжнародної і Європейської федерацій журналістів.
Даніл Сербін, IBC Legal Services
Дискусія з цього приводу: