У Києві відбулося перше з початку повномасштабного російського вторгнення в Україну засідання керівного органу Донецької обласної організації НСЖУ. На засіданні правління обговорили поточний стан та перспективи медіасфери регіону, а також обрали новий склад секретаріату.
До цього всі робочі питання, в тому числі пов’язані із допомогою релокованим журналістам регіону, вирішувалися в робочому порядку, а необхідні рішення приймалися безпосередньо головою організації Оленою Калайтан.
Наразі Донецьку обласну спілку журналістів перереєстровано у Києві, адже після евакуації з Донецька у 2014 році її офіс до 2022 року знаходився у Маріуполі. Сьогодні штаб-квартира донецьких журналістів – у приміщенні НСЖУ на Хрещатику 27а.
– Тепер за сприяння голови Спілки Сергія Томіленка та першого секретаря НСЖУ Ліни Кущ ми нарешті можемо перейти до наступного етапу відновлення нашої повноцінної роботи – оновлення складу секретаріату, який є виконавчим органом нашої організації, та планування й реалізації заходів із підтримки наших колег, яких війна розкидала не лише по Україні, а по усьому світу, – говорить Олена Калайтан.
Варто зазначити, що з частиною членів керівних органів – правління та секретаріату – втрачено будь-який зв’язок. Дехто виїхав з країни, але, на жаль, є і ті, хто наразі активно працює в окупаційних медіа. Саме для того, аби робота організації не була паралізована, оновлено склад секретаріату, до якого увійшли голова організації Олена Калайтан, її заступник Олександр Кульбака, керівник офісу Telewizja Polska S.A. в Україні Ілля Суздалєв, головний редактор газети «Рідне місто» з Мирнограда Максим Забєля та журналістка інтернет-видання «Свої. Сіті» Катерина Калюжна.

– У 2022 році через захоплення Маріуполя та подальший розвиток подій донецька спілка журналістів втратила спроможність повноцінного функціонування та об’єктивно не могла працювати так, як раніше. Але прийшов час цю спроможність відновити, і я дуже рада, що навіть в гібридному форматі, але вдалося зібрати кворум правління, оновити керівний склад та окреслити перші кроки подальшої роботи, – каже Ліна Кущ.
Серед таких перших кроків – створення сторінок Донецької обласної спілки журналістів у соцмережах, аби медійники могли оперативно звертатися та отримувати необхідну інформацію. Також під час засідання правління обговорили можливі формати підтримки редакцій та окремих журналістів з боку державних та міжнародних організацій.



І ще одне важливе. З Національної спілки журналістів України виключено трьох колаборантів – таке рішення ухвалив секретаріат Донецької обласної спілки журналістів на квітневому засіданні. З числа членів організації виключено трьох медійників із Маріуполя, які за верифікованою інформацією, наразі активно співпрацюють з окупаційною владою. Йдеться про Вікторію Терещенко, Андрія Кіора та Віктора Граматикова.
– Ці люди не просто залишилися жити у Маріуполі. Вони стали активно працювати у створених окупантами медіа, а Вікторія Терещенко навіть очолила місцевий телеканал. Таким діями вони порушили Статут нашої організації, і оцінка цього – виключення з НСЖУ. Нам відомо, що і правоохоронці також дали свою оцінку, порушивши відповідні кримінальні провадження щодо цих осіб, – зазначила олова Донецької обласної спілки журналістів Олена Калайтан. Секретаріат організації продовжить моніторинг відповідної інформації. В разі отримання верифікованих даних щодо порушення Статуту іншими членами НСЖУ (зокрема, йдеться про роботу в окупаційних структурах), питання щодо їх виключення зі спілки також буде розглянуте.
Інформаційна служба НСЖУ
Дискусія з цього приводу: