«Запоріжжя – місто з яйцями» – такий фестиваль відроджено у Запоріжжі. У Запорізькому Центрі журналістської солідарності НСЖУ відбулась зустріч з організаторками фестивалю, на яку завітали головний редактор віжн-радіо «На дотик» Ольга Вакало, майстриня Наталія Бабенко, письменниця Олена Ольшанська, волонтерка Ярина Геращенко. Обговорювати роль місцевих медіа у становленні громадянського суспільства, і цей антиросійський патріотичний захід – одне з яскравих тому підтверджень. Фестиваль відбудеться 12-13 квітня в незламному хабі «Титан».
Цей фестиваль народився десять років тому на підтримку унікальної запорізької історії спротиву проти спроби нав`язати запоріжцям «русский мир», так звану Новоросію. 13 квітня 2014 року назавжди увійшло в історію міста під назвою «Яєчна неділя». Я теж була свідком цього потужного і дотепного заходу, коли на Вербну Неділю мудрі запоріжці закидали мітинг «сєпарів» яйцями та борошном, чим показали, що Запоріжжя було, є і буде Україною!
На честь славної події у 2015 році народився бренд – креативний фестиваль писанки «Запоріжжя – місто з яйцями», який існував три роки, проводився за волонтерських ініціатив на власному ресурсі з безліччю локацій по всьому місту та на о. Хортиця.

Визнання в 2024 році української писанки культурним надбанням людства та включення її до списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, підштовхнуло оргкомітет – «лоток», як він себе іменує, – (всі назви обов`язково пов`язані з темою яєць) перезапустити фест, вдихнувши в нього нові мотиви: нагадування, що ми сильні, великі, вміємо перемагати, нашій стійкості заздрить та захоплюється нею весь світ.
– Креативний фестиваль, всі локації якого ми намагаємось зберегти, попри війну, матиме історичну і мистецьку складові. Ми хочемо поділитись настроєм і відчуттям, що ми переможемо, що ми справжні бійці, і не треба намагатись вписати наше місто в недолугі російські конституції, – розповідає Ольга Вакало.
В просторових рамках фестивалю в Запорізькому художньому музеї працюватиме виставка писанок з власної колекції Наталії Бабенко, яку вона збирає майже 30 років. Буде представлено 365 робіт як самої майстрині, так і народних майстрів з різних регіонів України.
– Писанкова тематика неосяжна. Україна сама як писанка. Ми хочемо відродити, популяризувати і розвивати в Запоріжжі наше сакральне мистецтво. На фестивалі працюватимуть локації з писанкарства для дорослих і дітей
Дві студії традиційного писанкарства, якими опікується Ярина Геращенко, авторка проектів «Коханий, я живу» та «Між двома світами», об`єднають родини зниклих безвісті та дружин і матерів загиблих, де знані майстрині Інга Янкович та Наталія Дегтярьова допоможуть учасницям зануритися в глибокі традиції, символіку, духовні сенси.
У межах фестивалю працюватимуть дискусійні локації з питань мистецтва «Вірші, гартовані війною» та історії «Запоріжжя у війні. Пропаганда і реальність».
–Літературна локація «Гоголь-моголь» в цьому році буде більш масштабна та потужна. «Вірші, гартовані війною» – це вистава за сценарієм запорізької драматургині і поетеси Наталії Ігнатьєвої. Режисер – заслужений артист України Олександр Фортус. Актори Запорізького академічного обласного театру молоді будуть читати вірші запорізьких поетів та сучасних поетів-воїнів, – розповіла Олена Ольшанська, лауреатка літературно-мистецької премії ім. Петра Ребра.
Під час фестивалю планується багато цікавинок, серед яких концертна локація «Безе» за участі гурту «Хорта» та інших, музичних дитячих колективів «Яйця курчат», Локація «Портрет за донат» від документалістки Олени Тіти та фотовиставка «В клярі» журналістки Катерини Клочко з хронологією подій 13 квітня 2014 року. На аукціоні «Не-фаберже», всі кошти від якого підуть на купівлю дронів, можна буде придбати автентичні речі-лоти від письменників, народних майстрів, крафтовиків.
Головний меседж фестивалю «Запоріжжя – місто з яйцями» – об`єднання. Об`єднати всіх, надихнути на продовження боротьби. Об`єднати фронт і тил попри російську пропаганду.



Мережа Центрів журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, реалізована у співпраці з Міжнародною та Європейською федераціями журналістів, ЮНЕСКО та за підтримки народу Японії. Наша головна мета – допомога медійникам, які працюють в Україні під час війни. Центри працюють у Києві, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі, Львові та Івано-Франківську. Цей проєкт є частиною більш широких зусиль ЮНЕСКО, спрямованих на підтримку безпеки журналістів та свободи слова в Україні.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 15
Олена Морозова, фото Дар’ї Зирянової
Дискусія з цього приводу: