Напередодні третьої річниці повномасштабного вторгнення Росії в Україну Європейська федерація журналістів (ЄФЖ, EFJ) закликає свої афілійовані організації по всій Європі підтримати кампанію, започатковану Національною спілкою журналістів України, щоб забезпечити роботу мережі Центрів солідарності журналістів у 2025 році.
НСЖУ за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів і ЮНЕСКО створила шість Центрів солідарності журналістів в Україні: п’ять офісів – у Львові (з представництвом у Чернівцях), Івано-Франківську, Запоріжжі, Дніпрі та Харкові, а також штаб-квартиру в Києві.
Центри, створені у 2022 році через спеціальний Фонд безпеки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, стали життєво важливими для українських та іноземних журналістів, які працюють на місцях. Вони надають безпечні робочі місця, захисне спорядження, аптечки та екстрену допомогу, особливо в прифронтових регіонах, таких як Харків, Запоріжжя та Дніпро.
Хоча ЮНЕСКО була ключовим інституційним партнером протягом понад два років, її фінансування закінчиться 15 березня 2025 року, створюючи критичну ситуацію для роботи Центрів.
«Незважаючи на війну, яка триває довго, ми повинні й далі підтримувати українських журналістів і робити все можливе для забезпечення подальшої роботи Центрів солідарності. Ці безпечні простори виявилися вирішальними для підтримки незалежної журналістики в Україні. Ми не можемо підвести наших українських колег», – сказала Майя Север, президентка EFJ.
Голова НСЖУ Сергій Томіленко підкреслив роль міжнародної солідарності: «Створення та робота наших Центрів солідарності стали можливими завдяки неймовірній міжнародній солідарності журналістів після вторгнення. Ми вдячні кожній спілці за їхню постійну підтримку та турботу. Ця єдність у нашій професійній спільноті допомогла врятувати життя та підтримати потік правдивої інформації з України».
Дискусія з цього приводу: