Знайти роботу у провідному медіа для студентів під час навчання – це свого роду лотерея. Адже часто у редакціях стажування розглядають не тільки як можливість розвантаження колективу та свіжий погляд на звичні речі, але, насамперед, як виклики для редакції.
У цьому переконана Інна Єщенко, очільниця відеонапрямку українського локального онлайн-видання про життя Донецької та Луганської областей «Східний Варіант».
– Тексти стажерів потребують доопрацювань, що вимагає додаткового часу та ресурсів з боку редакції, перевірку актуальності інформації, – каже вона.
Попри це, у редакції бачать великий потенціал для роботи зі стажерами, бо це набуття реального досвіду для них.
Нещодавно Національна спілка журналістів України впровадила ініціативу, яка дає можливість набути корисних навичок для подальшої роботи в редакціях – десять студентів Донецького національного університету імені Василя Стуса змогли пройти стажування у провідних медіа наприкінці 2024 року.
Так, прикладом позитивного досвіду втілення проєкту є історія, яку Спілка журналістів розповідала у нещодавньому матеріалі про студентку четвертого курсу Діану Кардаш. По завершенню тримісячного стажування дівчині запропонували постійну роботу у херсонському виданні – медіаплатформі «Вгору».
А ось редакція видання «Східний Варіант» обрала для проходження практики студентку-третьокурсницю Анастасію Ракоїд.
Студентка вже мала досвід роботи в редакції – протягом 7 місяців працювала журналісткою на місцевому телеканалі «ВІТА». У новій же редакції стажерка «прокачувала» практичні навички, як ось створення матеріалів для різних платформ (телеграм, сайт та сценарії для ютубу), пітчинг ідей, рерайтинг та створення нового продукту у вигляді сценаріїв.
Інна Єщенко каже, що стажування студентів є важливим інструментом для залучення молодих кадрів до професії та розвитку їхніх практичних навичок. І дає позитивну характеристику Анастасії Ракоїд. Адже дівчина проявила ініціативність, креативність, відповідальність, виконуючи завдання редакції. Наприклад, була ситуація, коли довелося перенести зйомки щотижневої програми «Незламні зі сходу», і треба було шукати нового героя терміново на заміну. Тоді стажерка самостійно знайшла героїню у Вінниці та організувала зйомку, виступивши в якості інтерв’юєрки. Також Анастасія відповідально відвідувала події, які для спільноти організовувала редакція.
Дехто з учасників проєкту зовсім не мав досвіду роботи в редакції. Але Спілка журналістів разом із партнерами подбала і про це: у Вінниці протягом трьох днів інтенсивно готували відібраних студентів до майбутньої практики.
– На триденному курсі ми опанували велику кількість матеріалу. – говорить Анастасія Ракоїд. – Зокрема, хочу виділити практичні та теоретичні знання та навички в зйомці відеоматеріалів, адже під час стажування я створила інтерв’ю. Також написання новин допомогло мені легко долучитись до проєкту про медіаграмотність в «Східному Варіанті». Ну і, те що я не очікувала, – знання про ШІ, які мені також знадобилися для роботи з розшифровкою відео і будуть корисні надалі, – підсумовує Анастасія.
У комунікації з командою Анастасія Ракоїд виділяє позитивний досвід: «Атмосфера була дуже дружньою. Мене ніхто не засуджував, а коли щось не виходило, пояснювали як краще».
За словами ком’юніті-менеджерки «Східного Варіанту» Ольги Гах, Анастасія виконала об’ємне завдання з написання тексту і розвантажила менеджерку.
Інна Єщенко, яка була кураторкою Анастасії, виокремлює її готовність до зворотного зв’язку, активного навчання і поступового вдосконалення навичок, що свідчить про готовність до професійного розвитку.
За підсумками стажування студентка отримала сертифікат про успішне закінчення Школи громадянської журналістики, де навчали тому, що потрібно знати при написанні текстів про тимчасово окуповані території.
Лариса Портянко
Дискусія з цього приводу: