Черговий пленум обласної спілки журналістів відбувся у змішаному форматі. Члени правління та ревізійної комісії взяли участь у його роботі офлайн/онлайн. У межах порядку денного Пленуму підсумували роботу Івано-Франківської обласної спілки журналістів та Івано-Франківського Центру журналістської солідарності НСЖУ за 2024 рік і визначилися з пріоритетними напрямами на 2025-й. Перед початком засідання присутні вшанували хвилиною мовчання пам’ять члена правління Романа Андріяшка, заслуженого журналіста України, генерального директора Івано-Франківської обласної державної телерадіокомпанії (1990-2008 рр.), який у серпні відійшов за небокрай.
Із доповідями виступили голова обласного осередку НСЖУ Лілія Боднарчук та координаторка Центру журналістської солідарності Вікторія Плахта. Вони акцентували увагу на низці проведених заходів, спрямованих на допомогу та підтримку місцевих журналістів та медійників-ВПО, які з початку повномасштабного вторгнення, тимчасово замешкали на Івано-Франківщині. У своїй основній діяльності, зазначили доповідачки, обласна спілка та Центр журналістської солідарності зосередили увагу на захисті свободи слова, безпеці журналістів, дотриманні професійних і етичних стандартів, а також всіляко сприяли єднанню журналістської спільноти. Йшлося також і про популяризацію професії журналіста та підготовку фахівців-медійників. Вікторія Плахта наголосила на важливості діяльності Центру, який, зокрема, став освітньою і навчальною платформою для студентів профільних кафедр Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника й Університету Короля Данила.
У доповідях особлива увага була приділена реалізації проєктів «Партнерство задля Перемоги» та «Професійна безпека», які спрямовані на допомогу журналістам та їхнім сім’ям, а також важкохворим дітям з усієї України. Вікторія Плахта подякувала спілчанам генеральному директору ТРК «РАІ» Андрієві Русиняку, керівнику департаменту інформації Івано-Франківської архієпархії УГКЦ отцю Івану Стефураку, координатору Спільноти Святого Егідія Івану Харуку, директорці Благодійного фонду «Чисті серцем» Ірині Рабарській, голові Молодіжної ради обласної спілки журналістів Ліліані Хомишин та журналістам-волонтерам Оксані Говері, Михайлові Савлюку, Віталію Чорненькому за допомогу в реалізації проєктів та плідну співпрацю.
Під час роботи Пленуму окрема увага приділялася питанню роботи локальних медіа в час війни. Про те, чим живуть нині медійні колективи та як вдається долати виклики війни, поділилися досвідом члени правління обласної спілки журналістів Валентина Близнюк, головна редакторка газети «Вільний голос», Дмитро Кіращук, головний редактор газети «Верховинські вісті», й Андрій Русиняк, генеральний директор ТРК «РАІ».
–Працювати в друкованій газеті стає раритетом. Як вдається виживати? Нелегко! Основні витрати зараз у редакції – це кошти на друк і на оплату податків. Намагаємося балансувати, аби не мати великих боргів. Упродовж цілого року працюємо без послуг Укрпошти. Щочетверга в мене поштарський день: передплатники приходять у редакцію за своїми примірниками, а іншим, хто здійснив колективну передплату, розношу газети по організаціях і установах. Також є люди, які допомагають передати газету в сільські громади. Вдячна за допомогу і підтримку НСЖУ, яка долучила нас до проєктів. Маємо постійну підтримку від Івано-Франківського Центру журналістської солідарності. Саме журналістська солідарність допомагає нам долати виклики війни. Впевнена, допоки в нас буде сил і натхнення працювати, доти будуть жити наші газети, – зазначила Валентина Близнюк.
–У час війни в нас усіх багато проблем. Рекламного поля як такого немає. Воно подекуди з’являється, але це – незначні кошти. Щодо нашої телерадіокомпанії, то зазначу: окрім телебачення, маємо вісім радіостанцій по всій області. Це великий обсяг роботи, адже потребує коштів та людського ресурсу на постійне обслуговування. Тішить те, що впродовж цих років війни ми вистояли. Передусім завдячую нашому колективу. Ми не зупинили етер жодного разу! Робота телерадіокомпанії ведеться цілодобово. Дуже нам допомогла Національна спілка журналістів України тим, що долучила до проєктів. Окрема вдячність голові Спілки Сергієві Томіленку за допомогу та підтримку. Впродовж цих років нас підтримав ще одним проєктом також Інститут регіональної преси та інформації. Нам вдалося запустити в Івано-Франківську радіостанцію і це відчутно покращило нашу роботу, адже з’явилося більше можливостей, ми перейшли на пряме ефірне мовлення. Вважаю, що ми правильно зробили, створивши мережу ТРК «РАІ» по нашій області, – поділився досвідом Андрій Русиняк.
Він також запропонував консолідувати всію журналістську спільноту Івано-Франківщини навколо питання надання фінансової підтримки діяльності медіа з боку обласної ради. З початку повномасштабного вторгнення, на Івано-Франківщині припинили діяльність п’ять друкованих медіа – «Галицьке слово», «Новини Підгір’я», «Вісті Калущини», «Голос Опілля» і «Свіча», а також телерадіокомпанії «Калуське міське телебачення», «Незалежність», ТРО «Тисмениця».
–Варто звернутися до депутатів Івано-Франківської обласної ради, голови обласної ради щодо виділення коштів на підтримку діяльності медіа Івано-Франківщини, зокрема, на розсилку та доставку газет до передплатників, на утримання приміщень редакцій. Ми живемо в інформаційному полі, яке дуже засмічене великою кількістю негативу, і якщо нас не будуть підтримувати, то очевидно, що медіа поволі закриватимуться, адже кожен із нас розуміє, яке навантаження зараз лежить на них, – запропонував Андрій Русиняк.
–Підтримка обласної ради, яка є демократичною, повинна стосуватися всіх медіа Прикарпаття. Підтримую пропозицію. Також пропоную заслухати на сесії Івано-Франківської обласної ради інформацію про роботу Івано-Франківської дирекції Укрпошти, – зазначив Дмитро Кіращук, головний редактор газети «Верховинські вісті».
Учасники пленуму схвалили низку рішень, зокрема, одноголосно – Звернення до депутатського корпусу обласної ради щодо підтримки діяльності медіа Івано-Франківщини.
Приємним моментом засідання правління стало нагородження спілчан. З нагоди ювілеїв та за значний внесок у розвиток української журналістики Почесні грамоти НСЖУ отримали Оксана Процюк, завідувачка відділу редакції газети «Галичина»; Володимир Гудима, ветеран журналістики; Любомир Белей, кореспондент спеціальний ОТБ «Галичина».
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників медіа, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Дана Данилів
Дискусія з цього приводу: