Членкиня НСЖУ Валентина Пестушко у журналістиці майже п’ять років. Від початку повномасштабного вторгнення перебувала в тимчасово окупованому Херсоні та, попри ризик, продовжувала роботу на українському телевізійному «5 канал». З відкритим обличчям вона щодня виходила у прямі ефіри, розповідала правду про те, що відбувається в окупованому місті. Коли залишатися далі в окупації стало вкрай небезпечно, разом із чоловіком-оператором Владиславом Радковським переїхали в Івано-Франківськ. Тут знайшли тимчасовий прихисток і роботу, підтримку регіонального Центру журналістської солідарності НСЖУ.
Уже понад рік Валентина й Влад живуть і працюють у Херсоні. До слова, для роботи мають бронежилети і шоломи, які отримали в безкоштовну оренду в Івано-Франківському Центрі журналістської солідарності. Дотепер підтримують тісні зв’язки з Центром: долучаються до різних онлайн-заходів, діляться деякими епізодами журналістської роботи в прифронтовому місті.
Під час чергового онлайн-спілкування з Вікторією Плахтою, координаторкою Івано-Франківського ЦЖС, Валентина Пестушко розповіла про такий випадок.
– Нещодавно під час зйомки відеосюжету про роботу футбольної школи ДЮСШ «Кристал», в якій займається наша донька, ми потрапили під атаку російського дрона. Це було дуже страшно, тому що на футбольному полі було багато дітей і дрон зі скидом був просто над нами. Він скинув вибухівку десь за сімдесят метрів від наляканих дітей, які ховалися під деревами.
Після скиду ми з дітьми побігли до вуличного бомбосховища. Вони плакали, одна дівчинка крізь сльози казала мамі: «Я більше ніколи не вийду з будинку. Обіцяю тобі, ніколи!».
Наша Катя теж отримала чималий стрес. Раніше ми з чоловіком потрапляли в різні ситуації і часто працювали під обстрілами, але коли поруч із тобою знаходиться твоя дитина, це набагато страшніше, бо ти думаєш в першу чергу про те, як її захистити.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників медіа, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Інформаційна служба Івано-Франківського Центру журналістської солідарності