Європейська Федерація Журналістів (ЄФЖ) спільно з проектом Media Freedom Rapid Response (MFRR) висловили своє занепокоєння щодо безперервного насильства над журналістами, які висвітлюють протести та демонстрації в країнах-членах Європейського Союзу (ЄС) та кандидатах у 2020 році. Група закликає до посилення захисту, більш ретельній підготовці та контролю за співробітниками поліції, а також більшої поваги до свободи ЗМІ. Про це повідомляється на сайті ЄФЖ.
За перші шість місяців року партнери MFRR зафіксували 31 інцидент, що пов’язаний з нападами та порушеннями свободи ЗМІ щодо щонайменше 41 різних журналістів та працівників ЗМІ, які повідомляли про протести та демонстрації в 11 країнах-членах ЄС та країнах-кандидатах.
Показники, відображені на платформі Mapping Media Freedom, ілюструють зростаючу загрозу безпеці журналістів та свободі ЗМІ з боку представників правоохоронних органів, екстремістських політичних груп та радикальних представників громадськості.
У десяти випадках мали місце серйозні травми, які вимагали госпіталізації журналістів або отримання екстреної медичної допомоги. Учасників чотирьох інцидентів затримала поліція.
Хоча багато порушень, зафіксованих у 2020 році, були пов’язані з пандемією COVID-19, працівники преси також стикалися з погрозами під час роботи на мітингах ультраправих, демонстраціях Black Lives Matter та протестах щодо делікатних тем, таких як європейська міграційна криза.
Через те, що подібні інциденти трапляються все частіше, нижчезазначені організації закликають європейські установи та національні органи влади гарантувати безпеку та захист працівників ЗМІ під час демонстрацій та протестів та забезпечити ретельне розслідування всіх порушень.
Партнери MFRR також склали перелік рекомендацій для національних органів влади та поліцейських, журналістів, працівників ЗМІ та організаторів протестів чи демонстрацій.
Рекомендації для державних органів та працівників поліції:
- Забезпечити пропорційну та законну реакцію на протести та демонстрації, які відповідають усім національним законам, стандартам прав людини та міжнародним нормам.
- Створити надійні та незалежні механізми розслідування нападів на журналістів та працівників ЗМІ державними службовцями, в тому числі поліцейськими.
- Провести навчання для поліцейських щодо пропорційних та законних реакцій на демонстрації та протести з акцентом на захисті журналістів та працівників ЗМІ. До тренінгів слід залучати всіх працівників і регулярно забезпечувати обмін найкращими практиками.
- Вимагати від працівників поліції систематичного фіксування кримінальних злочинів проти засобів масової інформації та оприлюднення регулярного звіту про ситуацію, який буде доступний для всіх журналістів та працівників ЗМІ, тематичних громадських організацій, спілок та європейських установ.
- Внести захист журналістів та працівників ЗМІ у державні інструкції по реагуванню на всі протести та демонстрації.
- Розробити схеми співпраці з журналістами та медіа-організаціями та визначити пріоритетність розслідування загроз проти журналістів.
Рекомендації для журналістів, працівників ЗМІ та ЗМІ:
- Усі ЗМІ повинні забезпечувати регулярне навчання всіх журналістів та працівників, надавати їм необхідний рівень безпеки, правової та практичної підтримки для безпечного висвітлення протестів та демонстрацій. За певних обставин це може потребувати особистого захисту та інших заходів.
- Слідкувати за тим, щоб усі журналісти та медіа працівники були чітко позначені під час роботи в мінливих ситуаціях, таких як протести та демонстрації.
- Реагуйте відповідально та гнучко до постійно мінливої ситуації на протестах та демонстраціях, щоб гарантувати безпеку та захист.
- Перед постановкою завдань, проводьте попередні оцінки ризиків та небезпек.
Рекомендації для організаторів протестів чи демонстрацій:
- Слідкуйте за тим, щоб журналісти та працівники ЗМІ були захищені на етапі підготовки, під час та після будь-яких протестів та демонстрацій. Слід застосувати підхід нульової толерантності до загроз, які висловлювали учасники протесту та організатори протестів проти журналістів та працівників ЗМІ.
- Гарантуйте, що на всі погрози, порушення та напади на журналістів та працівників ЗМІ будете реагувати у прозорий та пропорційний спосіб. По можливості спілкуйтеся з потерпілим для визначення найбільш відповідної реакції, яка може включати подання скарги в поліцію. Це також повинно поєднуватися з публічним осудом винних з боку організаторів протесту чи демонстрацій та їх ізоляції.
- Визначте місця та механізми під час протесту чи демонстрації, щоб журналісти та працівники ЗМІ могли безперешкодно та безпечно працювати.
- Переконайтесь, що всі спостерігачі та співробітники служби безпеки проходять відповідний інструктаж щодо захисту журналістів та працівників ЗМІ.
Підписали:
- European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF)
- Article 19
- European Federation of Journalists (EFJ)
- Free Press Unlimited (FPU)
- International Press Institute (IPI)
- Osservatorio Balcani e Caucaso Transeuropa (OBCT)
Цю заяву підготував International Press Institute, як складову платформи Media Freedom Rapid Response (MFRR), загальноєвропейського механізму, який відстежує, моніторить та реагує на порушення свободи преси та ЗМІ у державах-членах ЄС та країнах-кандидатах. Цей проект забезпечує юридичну та практичну підтримку, громадський розголос та інформацію для захисту журналістів та працівників ЗМІ. MFRR організовується консорціумом під керівництвом European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF), Article 19, European Federation of Journalists (EFJ), Free Press Unlimited (FPU), International Press Institute (IPI), Osservatorio Balcani e Caucaso Transeuropa (OBCT). Проект співфінансується Європейською Комісією.