Кошти на випуск чергових номерів отримали дві прифронтові газети, – золочівська «Зоря» (Харківщина) та мирноградська «Рідне місто» – завдяки міжнародним зв’язкам Національної спілки журналістів України та підтримці Товариства професійних журналістів США (SPJ).
Допомогу від американських колег виділено українською Спілкою журналістів у відповідь на звернення редакцій цих видань, які не мають стабільного зовнішнього фінансування.
Газета «Зоря» виходить у прикордонному з росією Золочеві Харківської області, лише в 20 кілометрах від лінії фронту. Для НСЖУ ця редакція є символом стійкості українських журналістів, а її головний редактор Василь Мирошник став головним героєм фільму, знятого інформаційною службою Спілки, «На межі: історія незламності редактора прифронтової газети».
– Щотижня Василь Савич самотужки на власному старенькому авто доставляє примірники газет до сіл у безпосередній близькості до ворога (від 500 метрів до 2 кілометрів), – розповідає заступниця редактора Леся Бабкіна. – Часто це стається під звуки вибухів, прильоти ракет та під пильним спостереженням ворожих дронів. Минулої п’ятниці він так само розвіз і цей особливий номер. Ми дуже вдячні за цю підтримку, яка дозволяє зберегти незалежну журналістику в нашому прифронтовому регіоні.
На жаль, днями редакція «Зорі» зазнала чергового обстрілу. Журналісти зафіксували наслідки атаки.
– Не стрималися, щоби не записати відео. Зазвичай такого не робимо, бо то лише наші робочі стіни. Люди втрачають набагато більше. І життя, воно важливіше, – коментує Леся Бабкіна.
А газета «Рідне місто» виходить у Мирнограді Донецької області, де до лінії зіткнення залишилися лічені кілометри, адже останніми тижнями росія шалено посилила обстріли на цьому напрямі.
– Єднання зусиль провідних журналістських організацій України та США дає нам можливість продовжувати нашу важливу місію – протидіяти російській дезінформації та забезпечувати нашу громаду достовірною інформацією, – наголошує головний редактор Максим Забєля.
За його словами, в Мирнограді наразі «досить гучно».
– Колись тихіше, колись – зовсім погано. Але ми з моєю заступницею журналісткою Нонною Кириченко поки що працюємо в місті, в приміщенні редакції. Вона ще стоїть, хоч вікно й вибило вибуховою хвилею. Звісно, якщо стане гірше, доведеться на ніч виїжджати звідси й працювати на відстані, – додає редактор.
Максим Забєля підкреслює важливість друкованого видання: «В умовах частої відсутності електрики та перебоїв з мобільним зв’язком/інтернетом «Рідне місто» лишається надійним постачальником вкрай важливої інформації для мешканців прифронтових громад західної частини Донецької області».
– Підтримка американських колег із SPJ демонструє важливість міжнародної солідарності у боротьбі з дезінформацією та збереженні незалежної журналістики в умовах війни, – наголошує голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Ця допомога не лише забезпечує вихід газет, але й підтримує моральний дух українських журналістів, які щодня ризикують життям заради перемоги правди над брехнею. Незважаючи на постійну небезпеку та складні умови роботи, редакції «Зорі» та «Рідного міста» продовжують свою місію, залишаючись надійним джерелом інформації для місцевих жителів та протидіючи російській пропаганді. Їхня робота – це яскравий приклад незламності українського духу та важливості вільної преси у часи випробувань.
З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Товариство професійних журналістів США (SPJ) активно підтримує українських колег. Організація створила спеціальний фонд допомоги Ukraine Journalists Fund, через який залучаються кошти на підтримку медійників. У червні 2023 року представники SPJ відвідали Київ, доставивши обладнання для місцевих журналістів. Товариство також документує порушення прав журналістів для Міжнародного кримінального суду в Гаазі та розробляє інноваційні інструменти для підтримки працівників медіа в умовах війни. SPJ тісно співпрацює з Національною спілкою журналістів України (НСЖУ), координуючи свої зусилля для максимально ефективної допомоги українським медійникам.
Інформаційна служба НСЖУ