У межах проєкту «Місцеві ЗМІ: творчі здобутки, проблеми, перспективи», започаткованого у липні Запорізьким Центром журналістської солідарності НСЖУ, відбулася зустріч з засновницею та головною редакторкою Інтернет-медіа Катериною Рождественською. Катерина – також керівниця молодіжного крила нашої журналістської організації. Тож Центр для неї, можна сказати, ще одне місце роботи, тільки громадської. Інтернет-видання молоді журналісти створювали за підтримки Центру журналістської солідарності і презентували його теж у Центрі, ділилися своїми думками і планами. За понад півроку видання напрацювало певний досвід, а головне – прихильність читачів, про що свідчать багаточисленні щоденні перегляди – від 3 до 5 тисяч, і чимала кількість постійних відвідувачів.
«SODA» має сторінки в Ютубі, на Фейсбуці, в Телеграмі, в Інстаграмі. Невеликий колектив – Катерина Рождественська, а також молоді спілчанки Ліля Стативко та Вероніка Хорольська – працює, без перебільшення 24/7. Цікаві рубрики, якісний контент, оригінальний дизайн – ось що вирізняє це Інтернет-медіа.
–Ми з першого дня задумували і позиціонували свою роботу як журналістику рішень. І я рада, що ми досягли своєї мети. Ми не тільки розповідаємо про проблеми чи піднімаємо важливі для суспільства теми – ми пропонуємо рішення, висвітлюємо досвід інших міст, де ці проблеми вирішуються, – розповідає Катерина Рождественська. – Підкреслю, що «SODA» – не новинне видання, хоча новини, звичайно, теж є. Але ми орієнтовані на активну частину суспільства, на людей, які приймають рішення, які беруть на себе відповідальність, власними зусиллями змінюють життя прифронтового міста на краще. Пишемо і про наших воїнів, і про волонтерів, і про цікаві події. А головне – ми з тими, хто не чекає чийогось вищого втручання, а береться сам за роботу. Наші проєкти довготривалі, ми продовжуватимемо їх і після перемоги, бо саме від активності кожного з нас, від нашої особистої участі залежатиме, як швидко ми відновимо Запорізьку область і Україну.
Катерина Рождественська розповіла, що працювати цікаво, вже є певні зв’язки, триває створення рекламної бази. Адже це незалежне видання працює на грантові кошти, а їх не так просто одержувати. Щоправда, практично немає гонорарного фонду. Тож залучили до роботи молодих журналістів на волонтерських засадах. Особливо активно працюють студенти факультету журналістики НУ «Запорізька політехніка» Річард Пугач, Софія Краснокутська, Назар Глазков.
–І ось зараз, під час спілкування з колегами, я почула не тільки про цікаві теми і проблеми, над якими працюватимемо, а й пропозиції про допомогу в написанні матеріалів на волонтерських засадах. З радістю приймемо допомогу досвідчених колег! Ще хочу підкреслити, що і нас, і молодих журналістів постійно підтримує Центр журналістської солідарності, і це додає нам сил і творчої наснаги. Нам цікаво тут спілкуватися, зручно працювати, якщо є така необхідність, у Центрі панують творча атмосфера і взаємодопомога. Наша плідна і цікава зустріч – ще одне тому підтвердження, – зазначила Катерина Рождественська.
Не менш корисною була ця творча розмова і для досвідчених місцевих медійників, і для журналістів-переселенців. У нашої творчої молоді теж є чому повчитися, поділитися власним досвідом, який молоді журналісти охоче сприймають та беруть на озброєння.
–Радісно бачити молоде покоління запорізьких медійників – сучасних, незалежних. Вони сміливо беруться за нове: журналістику рішень, розслідування. Такі думки-враження після сьогоднішньої зустрічі у Центрі журналістської солідарності Запоріжжя з Катериною Рождественською редакторкою сайту SODA, – зазначила редакторка місцевої газети «Червоний промінь» Наталя Стіна. – Здавалося б, ніша інтернет-видань у запорізькому медіапросторі заповнена. Але новий сайт SODA впевнено знайшов своє місце під сонцем. Адже вони позиціонують себе як медіа, яке не просто інформує про проблеми, а й шукає їх рішення. Як сказала молода головна редакторка – «Своїми журналістськими матеріалами прагнемо очищувати темні плями поінформованості суспільства». І це круто!
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Валентина Бистрова
Фото Дар’ї Зирянової