Днями українські журналісти почали публікувати перші ексклюзивні сюжети з міста Суджі Курської області рф, яке нині контролюють українські оборонці. З одного боку, такі відрядження забезпечують об’єктивну оцінку подій у регіоні українській та міжнародній спільноті. З другого вони є справжнім викликом для наших медійників та медійниць із професійного та морального погляду.
На які ключові етичні стандарти варто звертати увагу медійникам? Своїми думками з цього приводу з інформаційною службою НСЖУ поділився досвідчений журналіст, член Комісії з журналістської етики (КЖЕ) Сергій Гузь.
– Наразі маємо дуже складну ситуацію для журналістів. Є важливі етичні дилеми, пов’язані з правовим статусом наших журналістів на території рф, складнощами з використанням відповідної термінології та стандартами обʼєктивності й повноти висвітленої ними інформації, – каже експерт.
За словами Сергія Гузя, Комісія з журналістської етики захищатиме права колег. Для цього організація активно консультується з юристами і невдовзі надасть рекомендації. Поки варто розуміти: ситуація не визначена у правовому сенсі та обтяжує журналістів професійно.
– Якщо ви вирішуєте їхати в Курську область, маєте брати до уваги всі професійні стандарти й максимально убезпечити своє перебування на території росії, – наголошує пан Сергій.
Експерт радить редакціям чітко відпрацьовувати моменти професійної етики
1. Насамперед провести відповідні бесіди та інструктажі з тими колегами, які рушають у Курську область. Варто докладно обговорити, як журналісти мають поводитися у стресовому стані, реагувати на можливі свідчення негуманного ставлення до місцевих тощо. Це складний моральний вибір, який додатково зобов’язує медійника або медійницю.
2. Журналісти мають звернути увагу на забезпечення зв’язком із системами GPS і мати альтернативний план на випадок їхньої відсутності.
3. Пам’ятати про безпеку: російські військові можуть завдати удар у будь-який момент.
4. Почитати про міжнародне гуманітарне право, рекомендації на сайті Червоного хреста, протокол до Женевських конвенцій, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів тощо.
5. Дослідити, як міжнародні медіа пишуть про війну в Газі та висвітлюють цивільних обох сторін.
Валерія Мусхаріна, інформаційна служба НСЖУ