Впливове ірландське видання The Irish Times опублікувало розгорнутий матеріал про роботу українських локальних газет у прифронтових регіонах. Журналіст Деніел Маклафлін розповів історії редакторів, які продовжують інформувати свої громади попри російські обстріли та окупацію.
Особливу увагу в статті приділено ролі Національної спілки журналістів України у підтримці фронтових видань. Як зазначається у публікації, «за допомогою іноземних донорів Національна спілка журналістів України (НСЖУ) допомогла перезапустити та продовжує підтримувати 32 газети у прифронтових районах».
Голова НСЖУ Сергій Томіленко підкреслив важливість цих видань: «Часто ці газети стають єдиним доступним джерелом інформації для жителів. Але їхнє значення виходить далеко за межі простого інформування. Люди сприймають ці видання не лише як медіа, а й як символ України. Місцева газета – це символ боротьби та стійкості. Вона нагадує людям, що про них не забули, що Україна з ними навіть у найважчі часи».
Стаття розповідає історії кількох редакторів прифронтових газет. Зокрема, Світлана Овчаренко, головна редакторка газети «Вперед» з Бахмута, розповіла: «У Бахмуті не було електрики, світла, газу, телефонного зв’язку, телебачення чи радіо. Люди жили в підвалах. Коли волонтери приходили до Бахмута з їжею, водою та іншими припасами, люди запитували їх, що відбувається в решті України. Хто при владі? Вони були повністю відрізані від інформації».
Олексій Пасюга, головний редактор газети «Ворскла» з Великої Писарівки на Сумщині, зазначив: «Ми публікуємо місцеві історії, яких більше ніде немає. Розповідаємо про наших волонтерів, солдатів, про місцевих жителів, які щось роблять для регіону».
Олександр Пасічник, головний редактор газети «Зоря» з Лимана на Донеччині, підкреслив: «Люди зараз читають більше, ніж до повномасштабної війни… і ми – єдине патріотичне джерело інформації в Лимані та районі».
Сабра Айрес, медіатренер швейцарської організації Fondation Hirondelle, яка підтримує близько 25 місцевих медіа в Україні, зауважила: «У багатьох прифронтових містах і селах відсутність електрики та мобільного зв’язку надала нового значення їхній місцевій друкованій пресі, якій вони довіряли, бо знали її краще, ніж великі національні українські медіа, які рідко потрапляють у ці райони».
Ця публікація у The Irish Times є важливим визнанням роботи українських журналістів у надскладних умовах та підкреслює значення підтримки локальних медіа для збереження інформаційної стійкості громад у прифронтових регіонах.