Насамперед хочу вибачитися перед читачами «Прес-кур’єра», які хотіли залишитися нашими передплатниками на друге півріччя 2020 року, але не змогли цього зробити через відверту провокацію щодо нашої газети з боку Одеської дирекції «Укрпошти», яку очолює С. Я Дрозд. Свою вину перед читачами бачу в тому, що не міг собі навіть уявити ту підлість, до якої можуть вдатися одеські поштові чиновники по відношенню до «Прес-кур’єра». Ми чи не в кожному номері запрошували читачів прийти до відділень зв’язків, оформити чи продовжити передплату. Наше оголошення про передплату на друге півріччя регулярно публікувала більшість районних газет (спасибі за це колегам-редакторам). Коли нам дзвонили читачі, що передплату від них не приймають, ми списували це на погану роботу окремих працівників відділень зв’язку. Аж поки не переконалися: передплату газети «Прес-кур’єр» на друге півріччя Одеська дирекція «Укрпошти» справді ЗАБОРОНИЛА!
Коли нарешті я це зрозумів (а
сталося це дуже пізно), 19 червня написав листа
С. Я. Дрозду, відправивши його електронною і звичайною поштою. У листі я
звинуватив сектор передплати Одеської дирекції «Укрпошти» в політичній та
економічній диверсії проти редакції газети «Прес-кур’єр» і в порушенні
конституційних прав громадян України. Бо саме так я оцінюю дії по забороні
читачам оформлювати передплату на газету «Прес-кур’єр». Я просив Сергія
Ярославовича вжити негайних заходів для вирішення ситуації і покарати винних,
інакше вважатиму його організатором цих протизаконних дій. Відповіді, на жаль,
не надійшло – ні електронної, ні письмової.
Подумав, що відповідь, може, затримується, а п. Дрозд відреагував на ситуацію, розпорядився своїм підлеглим припинити порушення. Та кілька днів тому особисто прийшов до відділення зв’язку за місцем проживання із заповненим бланком передплати на «Прес-кур’єр». Мені відповіли: «Такої газети в базі немає».
Газета «Прес-кур’єр» вже багато років має два передплатні індекси – 49783 і 40174. Перший використовується для організації тільки річної пільгової передплати і фактично перестає бути актуальним у грудні. Другий індекс – для помісячної передплати протягом року на будь-яку кількість місяців.
Восени 2019 року ми підписали з Одеською дирекцією «Укрпошти» Додаткову угоду, якою було внесено окремі зміни до діючого Договору «Про надання послуг по розповсюдженню періодичних видань за передплатою». Сторони – Одеська дирекція «Укрпошти» і РВФ «Прес-кур’єр» – підтвердили свої зобов’язання по Договору.
Розділ 1 Договору визначає перелік операцій, які зобов’язується здійснювати Розповсюджувач («Укрпошта») за дорученням Видавця (редакції). Є там пункт 1.2.3, який передбачає, що за дорученням редакції поштою проводиться:
«Організація включення Видань до Каталогу місцевих видань України Одеська область, який виходить друком на періоди – «Каталог місцевих видань України Одеська область на I півріччя» та «Каталог місцевих видань України Одеська область на II півріччя».
Зважте, що формування Каталогу і внесення до нього видань є лише однією з послуг, які надає «Укрпошта» редакціям, до того ж, нагадаю, надає лише за дорученням самих редакцій. Не хоче редакція вносити своє видання до Каталогу, то й не буде його там, але це не відміняє обов’язок “Укрпошти» виконувати інші свої зобов’язання за Договором, головна мета якого – здійснювати передплату і доставку періодичних друкованих видань.
Надсилала нам Одеська дирекція «Укрпошти» і листа зі списком документів, необхідних для включення до Каталогу на перше півріччя 2020 року. Є також Додаток 3 (1) до Договору, який визначає умови включення видань до Каталогу. Але ні в самому Договорі, ні в додатках до нього не зазначено, що без входження до Каталогу передплата і доставка видань не здійснюється.
Тоді ж восени 2019 р. редакція
оформила всі належні документи для організації передплати на
2020 р., оплатила рахунки за внесення до каталогу двох передплатних індексів –
по 440 грн за кожен. При цьому
«Прес-кур’єр» окремим листом повідомив Одеську дирекцію «Укрпошти», що умови передплати не буде змінювати
протягом року і тому просив вважати
інформацію про газету актуальною на весь рік. Інакше кажучи, ми вважали
і вважаємо формування окремих каталогів на кожне півріччя справою зайвою і
придуманою «Укрпоштою» лише задля свого додаткового заробітку. Тому вже тоді
заявили, що не будемо оплачувати фіктивну послугу «по внесенню в каталог на
друге півріччя», який абсолютно не змінився в порівнянні з тим, яким
користуються поштові відділення до червня.
Одночасно ми попереджали: якщо Одеська дирекція доручить поштовим відділенням користуватися для передплати на друге півріччя тільки новим каталогом, ми розцінимо це як зумисні і цілеспрямовані дії пошти не лише проти нашої газети, а й проти тих передплатників, які хотіли б передплатити «Прес-кур’єр», але позбавлені такої можливості через неправомірні дії Одеської дирекції.
На жаль, Одеська дирекція «Укрпошти» не зважила на наші попередження, грубо порушила діючий Договір між нами і вилучила газету «Прес-кур’єр» зі списку передплатних видань на друге півріччя 2020 року.
Мотивом своїх дій керівництво сектору передплати називає відсутність газети «Прес-кур’єр» у Каталозі передплати на друге півріччя 2020 року. Так, ми не заплатили «Укрпошті» ще раз 880 грн, які вона, на нашу думку, неправомірно вимагає від редакції. Через це нас не внесли до Каталогу. Але це не може бути підставою для припинення передплати на газету «Прес-кур’єр», бо Каталог не може відмінити дію Договору, за яким Одеська дирекція «Укрпошти» зобов’язалася за нашим дорученням «здійснювати операції»:
«.2.1.1. Приймання передплати на Видання, зазначені у Додатку № 1 і Додатку № 1(2)цього договору».
А що таке Каталог?
Відповідь на це питання дає
п. 2.13 Договору:
«2.13. Каталог – перелік періодичних видань (газет, журналів, довідників, електронних видань тощо), складений з метою полегшення пошуку видань для оформлення передплати».
Тобто, Каталог потрібен працівникам відділень зв’язку при оформленні передплати (хоч вони зараз користуються електронним варіантом), а читачу з допомогою Каталогу легше обрати видання для передплати. І не більше!
Що могло відбутися після того, коли «Прес-кур’єр» відмовився платити за внесення інформації про газету до Каталогу на друге півріччя? Правильно, його не внесли до Каталогу.
До чого це могло призвести? До того, що коли передплатник шукатиме газету «Прес-кур’єр» у Каталозі на друге півріччя, він цю газету не знайде і, можливо, вибере для передплати іншу.
Але які можуть бути підстави відмовляти в оформленні передплати на газету «Прес-кур’єр» передплатнику, якщо він у відділенні зв’язку назвав найменування газети – «Прес-кур’єр», знає її діючий передплатний індекс – 40174 і хоче оплатити послугу?
Відверто кажучи, ми навіть подумати не могли про можливість таких протиправних дій з боку Одеської дирекції «Укрпошти». Ми не вірили десяткам передплатників, які телефонували нам до редакції і казали, що їм відмовляють в оформленні передплати на «Прес-кур’єр». Люди ходили від відділення до відділення, і їм скрізь говорили, що передплати на «Прес-кур’єр» не існує, її заборонили.
Я довго
вважав ситуацію просто непорозумінням і писав листи у сектор передплати, просив розібратися і терміново вирішити
питання. На жоден лист я не одержав відповіді. А коли зателефонував одному з керівників Одеської
дирекції «Укрпошти»
І. М. Теницькому, він мені заявив:
заборона передплати на газету «Прес-кур’єр» – це цілеспрямована дія проти
редакції як покарання за те, що вона
відмовилася платити кошти за Каталог на друге півріччя. При цьому він знову вимагав від
мене оплатити рахунок, який ми вважаємо неправомірним, і який не має ніякого
відношення до виконання Одеською дирекцією «Укрпошти» своїх зобов’язань за
Договором.
6 липня я направив листа (знову і електронного, і звичайного) генеральному директорові «Укрпошти» І. Ю. Смілянському, у якому розповів про провокацію керівництва Одеської дирекції «Укрпошти» проти газети «Прес-кур’єр». Ні, це не була скарга, це просто інформація. Вирішив це зробити тому, що завжди у конфліктних ситуаціях одеське керівництво киває на Київ: не переказують своєчасно кошти за передплату – то Київ винен; погано доставляються газети – Київ нас заставляє скорочувати листонош; навіщо каталоги видавати двічі на рік – Київ розпорядився. Одне слово, керівництво Одеської дирекції робить із себе своєрідних ляльок, якими маніпулюють зверху. Я не знаю, наскільки це правда, але не вірю, що до таких некомпетентних дій, як у ситуації з «Прес-кур’єром», іх теж спонукав Київ. Очевидно, справа у професійному рівні місцевих керівників, а ще – у примітивному бажанні за всяку ціну настояти на своєму і продемонструвати свою зверхність над тими, хто мовчки не виконує їх неправомірні вимоги. Якщо ж ні, тоді можна подумати, що вони свідомо роблять речі, які шкодять людям і Україні.
Я вимагаю від Одеської дирекції «Укрпошти» негайно припинити порушення прав громадян, які хочуть передплатити «Прес-кур’єр» на будь-який місяць 2020 року. Для цього не треба вносити газету до Каталогу, а просто повернути в електронну базу передплатних видань, якою користуються у відділеннях зв’язку.
А ще ми визначаємо збитки, завдані редакції неправомірними діями Одеської дирекції «Укрпошти», і пред’явимо їй обгрунтовані претензії. Ми будемо вживати й інших заходів для захисту прав наших передплатників і матеріальних інтересів редакці. Бо годі вже миритися з відвертим свавіллям і провокаціями керівників Одеської дирекції «Укрпошти».
Йосип Бурчо, головний редактор газети «Прес-кур’єр»,
заслужений журналіст України.
«Прес-кур’єр» просить правоохоронні органи розглядати цю публікацію як офіційне звернення про неправомірні дії керівництва Одеської дирекції «Укрпошти».