22 квітня російські окупанти влучили ракетою Х-59 по харківській телевежі, внаслідок чого у Харкові та найближчих населених пунктах зник сигнал цифрового ефірного мовлення. Про це повідомив голова Херківської ОВА Олег Синєгубов, зазначивши, що удар був на висоті близько 140 метрів. Нині спеціалісти аналізують ступінь пошкодження телевізійного обладнання.
–Ракетний удар по телевежі Харкова росіяни нанесли 22 квітня приблизно о шостій вечора. Одразу стали поширювати фейки про те, що в місті зник зв’язок, інтернет і телемовлення. Це брехня! За даними Держспецзв‘язку, наразі тимчасово відсутня трансляція ТБ каналів, але радіо у FM-форматі працює, – розповіла координаторка Харківського Центру журналістської солідарності НСЖУ Ганна Черненко.
За її словами, правдива інформація важлива і потрібна. Як у невеличкому селі біля Ізюма під боком у окупантів, де подружжя пенсіонерів зібрали з дротів антену, щоб слухати радіо українською. Чи у прифронтових селах за лічені кілометри від ворога: туди газетярі зараз везуть надруковану правду своїм читачам.
–Позбавлення доступу українців до незалежної інформації є російською тактикою у війні — звертається до міжнародних колег голова НСЖУ Сергій Томіленко.
Журналістка Анастасія Даугуле розповіла на своїй Фейсбук-сторінці, що Харківська телевежа була частиною її професійного життя.
«Ми любили цю Вежу. Кликали її «нашою Ейфелею». Смажили сардельки із найближчого гастронома в лісі біля її паркану, «не відходячи від каси», бо покидати роботу надовго ніхто не хотів. Я була наївна і не розуміла, чому до Харківської Вежі (так, пишу з великої літери, з поваги), так складно діставатися. До чого її заховали так глибоко в лісі, до чого так закружляли внутрішню лісову стежину. Досвідчений охоронець Вежі одного разу пояснив: це стратегічний комунікаційний обʼєкт, збудований за класичною схемою прикриття ззовні, а дороги прямої немає – щоби танк не мав можливості навести приціл зі зручної відстані. Тобто, видно Вежу звідусіль, а підійти до неї – не так вже й просто. Але, виявилось, її можна зруйнувати з повітря. Ракетним російським ударом», – зазанчила Анастасія Даугуле.
ДОВІДКА. Телевежа завдовжки 240 м є найвищою спорудою Харкова. Перший удар по ній росіяни здійснили з літаків 6 березня 2022 року: тоді пошкодило одну з опор. Тепер – друге влучання.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності у Харкові – телефон: 093 813 75 44 (координатор Анна Черненко)
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Інформаційна служба НСЖУ